Rozhodnete-li se pořídit si vlastního koně, budete postaveni před řadu nových problémů. Určitým komplikacím se můžete vyhnout, pokud se vám podaří udělat dobře první krok, a to vybrat a koupit toho správného koně. Při koupi koně je dobré mít alespoň dva pomocníky: kamaráda – zkušeného koňáka, který vám pomůže s výběrem vhodného koně, a veterináře, který posoudí zdravotní stav koně. Další pojistkou proti nevítaným překvapením je kupní smlouva.
Co by měla smlouva obsahovat? Především by měla specifikovat smluvní strany. V případě, že koně kupuje nebo prodává fyzická osoba, je potřeba uvést celé jméno, rodné číslo a místo trvalého bydliště. Někdy se ve smlouvě uvádí i číslo občanského průkazu. Kupní smlouva uzavřená s osobou zbavenou způsobilosti k právním úkonům, ale třeba i s dítětem, které ještě občanský průkaz nevlastní, bude neplatná. Smluvní stranou může být i právnická osoba. V tom případě je nutné přesně vymezit tuto právnickou osobu názvem a sídlem společnosti a jejím identifikačním číslem. Vždy je nutné přesně určit fyzickou osobu, která bude jménem společnosti jednat.
Dalším nezbytným bodem je vymezení předmětu kupní smlouvy. U koně tím bývá přinejmenším uvedení jména koně a jeho identifikačního čísla zapsaného v průkazu koně. Můžeme se setkat i s dalšími informacemi, jako je původ koně, jeho plemenná příslušnost, datum narození, popis koně, případná čísla výžehu či čipu apod. Tyto informace jsou však všechny uvedeny v průkazu. Průkaz koně, jakož i další případné doklady jako průkaz původu apod., musí být předány spolu s koněm, aby mohl nový majitel v souladu se zákonem nabýt vlastnického práva ke koni. Nezapomeňte, že změna majitele koně patří k těm změnám, které je povinné hlásit na Ústřední evidenci koní ČR. K nahlášení změny slouží formulář, na němž mají být podepsány obě strany, tedy jak prodávající, tak kupující. Je tedy dobré tento formulář podepisovat zároveň s kupní smlouvou, abyste později nemuseli původního majitele kontaktovat kvůli podpisu. U řady plemen se vyplňují hlášenky změn majitele, které se posílají přímo na chovatelská sdružení a tato zajistí následně přepis na ÚEK, ale také to mohou být například zahraniční chovatelská sdružení, na která zasíláme hlášenku o změně, nezávisle na hlášení pro ústřední evidenci koní. Proto potřebujeme mít od prodávajícího i kupujícího podepsaný jak český formulář, tak i formulář vydávaný zahraničním chovatelským sdružením. Přepisy mohou být zpoplatněny, a u některých zahraničních plemen může jít i o částky řádově tisíců korun, proto je nutné nejen s původním majitelem koně hlášenky vypsat, ale také se předem dohodnout, kdo ponese náklady na přepis.
Tím se potažmo dostáváme k finanční stránce koupě koně. Ve smlouvě musí být uvedena výše ceny a měna, v níž je cena uvedena. Také je potřeba napsat, zda je cena již uvedena včetně DPH (ta nyní u koní, coby živých zvířat, představuje 9 %) a případně, zda zahrnuje též již zmíněné poplatky. Ve smlouvě by mělo být uvedeno, jakým způsobem bude tato částka uhrazena, v případě platby v hotovosti přímo potvrzeno přijetí částky prodejcem. V případě splátkového prodeje je více než vhodné stanovit podmínky, splátkový kalendář, výši i způsob převodu financí a sankce vyplývající z porušení tohoto bodu smlouvy.
Koně si zpravidla kupujeme za určitým účelem. Pokud na něm chceme jezdit nebo jej využívat v zápřahu, případně ke sportovním účelům, hiporehabilitaci apod., měli bychom tento svůj záměr uvést do smlouvy a prodávající by měl potvrdit, že je daný kůň k tomuto účelu vhodný. Pokud by se po koupi ukázalo, že kůň má skryté vady, které brání jeho plánovanému využití, bude snazší koně vrátit. Z tohoto důvodu by měly být také ve smlouvě popsány všechny případné vady a zlozvyky koně, aby bylo zcela jasné, v jakém stavu byl kůň prodáván a s jakými fakty byl kupující seznámen při koupi. Byla-li uskutečněna prohlídka veterinářem, není na škodu ve smlouvě zmínit výsledek, stejně tak, pokud byl kůň kupujícím vyzkoušen například na jízdárně nebo na vyjížďce. Zkušební doba při koupi zvířete je stanovena zákonem na šest týdnů. Na tuto záruční dobu máme ze zákona právo i v případě, že není výslovně uvedena v kupní smlouvě, přesto je vhodné do smlouvy uvést přesné datum, od kterého začíná tato lhůta běžet, stejně jako je vhodné zcela přesně uvést, kdy se kůň stává majetkem kupujícího. To například pro případ, že se kůň při přepravě do nového domova zraní. Rovněž místo předání je vhodné zapsat do smlouvy. Někdy původní majitel koně doveze na vlastní náklady do nové stáje, aby se ujistil, že kůň bude mít v novém působišti dobré podmínky, jindy (a to častěji) si musí kupující sám zajistit dopravu koně z jeho domovské stáje na své náklady.
Ve smlouvě by měl být také uveden údaj o počtu vyhotovení smlouvy, ujednání o účinnosti smlouvy a prohlášení o souhlasu s obsahem smlouvy. Nemělo by chybět ani prohlášení, že kůň není zatížen právem třetí osoby, aby mohl kupující nabýt vlastnického práva ke koni.
Možná se vám teď zdá taková kupní smlouva na koně zbytečně složitá. Přesto se jedná pouze o první krůček na cestě ke spokojenému majiteli koně.
Kupní smlouva Tato kupní smlouva se řídí obecně platnými právními předpisy České republiky, zejména ustanoveními Obchodního a Občanského zákoníku (§ 409 a násl. zákona č. 513/1991 Sb. a § 588 a násl. zákona č. 40/1964 Sb. ve znění platných doplňků a změn). Smlouva je uzavřena mezi: Domov koní Koňský ráj, zastoupený: ředitelkou Domova koní Zuzanou Handlákovou, r. č. 755505/0001 Suchopárná č. 3, 580 00 Zapadákov IČO: 01234567 č.ú.: 22-2222222222/0200 (dále jen prodávající) a Filip Valášek, r. č. 770717/0001 Pastviny 9 600 00 Koníčkov (dále jen kupující) I. Předmět kupní smlouvy Předmětem kupní smlouvy je kůň: Jméno: Champion Původ: matka: Herka otec: Odvedle Plemeno: ČT Evidenční číslo: 22/222 (dále jen kůň) S koněm bude dodán průkaz koně a doklad o původu. Kůň byl kupujícím vyzkoušen pod sedlem a prohlédnut veterinárním lékařem. Prodávající prohlašuje, že kůň je vhodný ke sportovnímu využití. Kupující prohlašuje, že se ke dni podpisu této smlouvy seznámil se stavem koně, že tento stav odpovídá dohodnuté kupní ceně a účelu, za jakým je kůň kupován. Prodávající upozorňuje kupujícího na následující vady: při zvýšené nervozitě kůň v boxu hodinaří. Prodávající prohlašuje, že předmět kupní smlouvy není zatížen právem třetí osoby. |
II. Kupní cena Kupní cena koně dle bodu I této smlouvy činí finanční částku ve výši 30 000 Kč (slovy třicettisíckorunčeských) včetně DPH. Kupující smluvně dohodnutou kupní cenu uhradí v hotovosti při převzetí koně prodávajícímu. III. Dodací podmínky Dnem převzetí koně a uhrazením kupní ceny počína běžet šestitýdenní ochranná lhůta, v níž může být kůň v případě zjištění závažných skrytých vad vrácen oproti uhrazení kupní ceny prodávajícímu. Vlastnické právo přechází na kupujícího okamžikem převzetí koně. Místem převzetí koně se ustanovuje Domov koní Koňský ráj. Kupující od prodávajícího spolu s koněm obdrží vyplněný a podepsaný formulář "Hlášení změny" a zavazuje se jej zaslat na SCHČT. IV. Závěrečná ustanovení Tato smlouva nabývá platnosti a účinnosti dnem jejího podpisu zástupci smluvních stran. Ustanovení neupravená touto smlouvou se řídí obecně platnými právními předpisy České republiky, zejména zákonem č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, v platném znění. Změny a doplnění této smlouvy jsou možné pouze v písemné podobě a na základě vzájemné dohody obou smluvních stran. Tato smlouva se uzavírá ve dvou vyhotoveních, z nichž každá smluvní strana obdrží jedno. Obě smluvní strany prohlašují, že si tuto smlouvu před podpisem přečetly, porozuměly jejímu obsahu, s obsahem souhlasí, a že je tato smlouva projevem jejich svobodné vůle. V ................................. dne .................. prodávající: ....................... kupující ..................... |