Dovolená pro mě neznamená polehávání na pláži nebo u bazénu, a tak jsem se při svém pobytu na Tenerife snažil navštívit, samozřejmě kromě známého Loro parque, i další místní zoologické zahrady. Jednou z nich byl i Monkey park.
Jak napovídá název, mělo by se jednat o opičí park, ale není tomu tak docela, i když opice tady samozřejmě hrají prim. Monkey park se nachází kousek od města Los Christianos na jihu ostrova. Již u vchodu, tak asi jako v každé zdejší zoo, je možné se vyfotografovat s ochočenými papoušky, tady s araraunami. I když je to opičí park, tak se hned u vchodu nachází jezírko s Krokodýly kubánskými (Crocodylus rhombifer). Pak teprve následuje několik velkých průchozích voliér s opičími obyvateli. U pokladny je možno si zakoupit krmení, kterým se mohou zvířata v parku krmit. Bohužel jsme zde byli až odpoledne, a tak opice již byly dostatečně nasycené, a když si od nás občas některá něco vzala, tak to stejně hned nebo za chvíli zahodila. Ale zpět k průchozím voliérám, kterých bylo několik. Nachází se v nich Kotul veverovitý (Saimiri scireus), Vari černobílý (Varecia variegata variegata), Tamarín žlutoruký (Saguinus midas), Lemur mongoz (Eulemur mongoz), Lemur kata (Lemur catta). Jak je vidět na fotografii, byli celkem v pohodě, protože se nechali hladit i chytit za ocas, což samozřejmě nemohu doporučovat, protože by to mohlo skončit pořádným kousnutím. S nimi jsou ve společné expozici Želvy ostruhaté (Geochelone sulcata) a Leguáni zelení (Iguana iguana).
Je to úžasný pocit pohybovat se ve společnosti tak velmi krotkých zvířat. Ani leguáni nejevili nejmenší známky strachu a nechali k sobě přiblížit člověka až na dotyk. K velmi vzácným obyvatelům parku bezesporu patří Lvíček zlatohlavý (Leontopithecus chrysomelas), který je v přírodě ohrožen vyhubením. Mimo průchozí voliéry je možné spatřit, a pokud nejsou opice za sklem, tak i krmit Kočkodana Campbellova (Cercopithecus campbelli), Kočkodana husarského (Erythrocebus patas), Kočkodana Brazzova (Cercopithecus neglectus), Drila (Papio veucophaeus). Dril asi neměl nejlepší den, protože se vztekle procházel po svém výběhu a přes sklo ukazoval silné špičáky, jako by chtěl naznačit, že nemá dobrou náladu. Dále je k vidění Tamarín pinčí (Saguinus oedipus), Kosman černovousý (Callithrix penicilata) a Hulman posvátný (Semnopithecus entellus). Kolem jeho výběhu bylo i zábradlí, protože bližší setkání s ním by asi nebylo příjemné. Makakové medvědí (Macaca artoides) se přehrabovali ve slámě smíchané se senem a o návštěvníky nejevili naprosto žádný zájem. Vedle nich byli Kočkodani diademoví (Cercopithecus mitos) a vzácní Kočkodani talapoin (Miopithecus talapoin). Z lidoopů zde žije čtveřice Šimpanzů učenlivých (Pan troglodytes). Mimo opice určitě návštěvníky zaujme obrovská spousta Morčat domácích (Cavia aperea f. porcellus) v několika výbězích, a co bylo zvláštní, tak v každém výběhu jinak vybarvených. V jedné z expozic se nachází i černý Jaguár americký (Pantera onca). Z ptáků zde byli k vidění kakaduové, vazové a arové. Bylo zde i několik terárií s plazy. Tamaríni a lvíčci byli ve větších prosklených výbězích se stropem, který byl potažen pletivem, ostatní opičí obyvatelé byly v expozicích s přírodní vegetací, které jim zajišťovaly maximální pohodlí.
Pro nás je to zvláštní pocit, vidět opice v podstatě v jejich přirozeném prostředí, protože díky příznivému klimatu tady nejsou potřeba ubikace, kam by se opice musely schovávat před nepřízní počasí. Návštěva Monkey parku určitě stojí za to, protože tak velké množství opic a opičích druhů se nevidí každý den a to i s možností je nakrmit, případně pohladit. Hned vedle Monkey parku se nachází botanická zahrada s expozicí kaktusů, kterou jsme již nestihli navštívit. Příjezd i odjezd jsme absolvovali taxíkem, který jsme si objednali při cestě tam v recepci a zpět v pokladně zoo. Taxík byl pokaždé přistaven během několika málo minut.