Akupunktura u psů, stejně jako u lidí, je jednou z regulačních metod, pomocí které je možné léčit různé zdravotní problémy. Ve své praxi se setkávám s potížemi, u kterých je právě akupunktura velmi vhodná a někdy jediná účinná léčebná metoda. Patří sem kožní a dýchací alergie, potravní alergie, problémy v oblasti pohybového aparátu, choroby urogenitálního systému a řada psychických potíží.
V těchto případech je akupunktura nejpoužívanější, ale to neznamená, že ji nelze použít u řady jiných nemocí. Při správné aplikaci akupunktura nemá žádné vedlejší účinky a lze ji aplikovat i u starých zvířat. Jeden případ si za chvíli předvedeme.
Podle tradičních představ akupunktura reguluje porušený průtok životní síly Čchi, která se šíří pomyslnými drahami jednotlivých orgánových okruhů. Jestli někomu představa jakési neznámé síly je proti srsti a jeho vnitřnímu přesvědčení, tak si na její místo klidně dosaďte energii elektromagnetickou. Budete na správné adrese. Akupunkturou opravujeme chybovou informaci šířící se v živém systému a my důsledek takové chybové informace nazýváme nemocí. Na to, aby akupunktura byla účinná, neměla by být porušena přirozená cesta šíření síly Čchi (ponechme tradiční název) v těle. To znamená, že porušení přirozených energetických kanálů úrazem či operací výrazně zhoršuje možnosti léčby akupunkturou.
Pojďme ale na konkrétní případy zdravotních potíží. První případ je kožní onemocnění pitbula Bohouška, kterého majitel přivedl s diagnózou seborrhoického onemocnění projevující se boláky a strupy v meziprstí, kolem análního otvoru a na hlavě. V tomto případě fotografie nemám, ale praktickou aplikaci akupunktury u tohoto psa najdete na serveru ČT v klipu, který se mnou natočila tato veřejnoprávní televize do pořadu „Chcete mě“ někdy v říjnu minulého roku. Počet aplikací akupunktury v tomto případě byl šest sezení a stav kůže se normalizoval. Je třeba říci, že u akupunktury je třeba vždy více aplikací. Obvykle to bývá šest až deset sezení, ale někdy i daleko více. Záleží na schopnosti regenerace těla pacienta, a ta je u každého jedince jiná a probíhá jinak rychle. U chronických případů je nejvhodnější odstup jednotlivých aplikací zhruba sedm dní. Při akutních potížích i třeba denně.
Druhým příkladem je případ psa Ťapánka. Tento psí senior je již dvacetiletý. Úctyhodný věk. Po počátečních návštěvách u nás jsme zvolili s majiteli režim ošetření doma, kdy je pes daleko klidnější a má i své pohodlí. Jeho základní problémy jsou dva. Jsou to pohybové potíže spojené s poruchou napětí zádového svalového korzetu a stařecká nespavost. Pes má díky svým majitelům opravdu skvělou péči. Vedle akupunktury dostává ještě bylinné extrakty a homeopatika. Akupunkturu snáší velmi dobře (obr. 1, 2, 3). V rámci jednoho sezení jsou jehly aplikovány jak na nespavost, tak na pohybový aparát. Po akupunktuře se výrazně zlepšil tonus ocasních svalů a částečně se vyrovnalo nestejné napětí svalů podél páteře.
Třetím případem, který chci uvést, je případ čtyřleté fenky německé dogy. Fenka je po operaci bederní páteře pro ochrnutí zadních končetin. Po operaci nedošlo k úplné obnově inervace močového měchýře, takže fenka se nemůže sama vymočit. Majitelka jí musí mechanicky pomáhat. Jak jsem se už zmínil výše, tak akupunktura v místech, kde jsou porušeny akupunkturní dráhy, je méně účinná nebo zcela neúčinná, tak to platí právě v tomto případě. Jehly je potřeba aplikovat v akupunkturních bodech řídících bederní oblast a močový měchýř a zde v tomto případě to je bohužel částečně v místě operační jizvy (obr. 4). Další jehly jsou na dráze ledvin v bodech regulujících mikci močového měchýře (obr. 5). Stejné body se používají například u dětí s nočním pomočováním. Akupunktura je doplněna polykompozitním homeopatikem Traumeel a dalšími homeopatiky, která stimulují růst nervů poškozených operací, zmenšují pooperační otok a zlepšují obnovu krevního zásobení v místě jizvy.
V tomto případě došlo po první aplikaci ke zlepšení, ale bylo jen přechodné a pak se stav postupně vrátil zpět. Po dalších akupunkturách se fenka, podle majitelky, vymočí sama, ale jen při běhu. I to je ale úspěch. Změnili jsme proto složení homeopatické léčby a v akupunktuře pokračujeme, jelikož sezení byla teprve čtyři. Podle mé zkušenosti, pokud dojde k výraznému zlepšení dříve než při čtvrté aplikaci, výsledky bývají jen přechodné. Je proto třeba pokračovat.
Dobré výsledky u psů jsou i v případě problémů s kyčlemi, což je onemocnění velmi frekventované u mnoha plemen. Výhodou akupunktury je to, že nemá vedlejší účinky. Musíme ale dát pozor, zda bolest, která je onemocněním nebo úrazem vytvářena, nemá ochranný charakter. V takovém případě by se neměla používat analgetická forma akupunktury.