Dnes bych se chtěla zaměřit na strach psů z veterináře, na vztek na lékaře a na to, jak psovi pomoci vstoupit snáze do ordinace. Známe několik typů přímé agrese psa proti lékaři nebo naopak znehybnění psa strachem. Protože se jedná o psychiku, volíme homeopatika vyšší potence, 30 nebo 200ch. Homeopatika podáváme například den předem večer a hodinu až dvacet minut před návštěvou veterinární ordinace.
U náročných případů ještě pár minut před ordinací. Homeoptika podáváme v kuličkách přímo do tlamy nebo si je vezmeme s sebou rozpuštěné v injekční stříkačce a roztok stříkneme na sliznici. Postupně psa naučíme, že stres z ordinace není tak velký a použití homeopatik omezíme na jednu dávku.
A nyní příklady homeopatických léků vhodných na určité reakce psů:
Chammomilla – pro psa, který zuří, zmítá se, vyje, štěká a nenechá na sebe sáhnout. Má často problémy s ušima, zuby nebo plynatostí.
Cina – když je pes ještě pohyblivější, zmítá se, mrská sebou, zuří, kouše a škrábe. Opět na něho ani nesáhnete. Mívá často parazitózy.
Hepar sulfur – pes řve, aniž by se ho lékař dotkl, nesnese dotyk, i malá bolest se mu zdá velká. Mívá různé hnisavé procesy, zejména z průvanu, který tito psi nesnáší. Tyto typy především řvou, zmítají se, škubají a vyrážejí s řevem proti člověku. V očích mají vztek, strach a zlost. Nepomáhá postupné přivykání na ordinaci ani mluvení na ně, vnímají jen ruce a fixaci, a to nesnáší. Bývají to nejčastěji malá plemena např. maltézáci, občas yorci, voříšci.
Strammonium – pes má v očích strach, oči jsou rozšířené, nejdříve vidíte děs a teprve po něm následuje útok. Pokud mu dáte prostor si zvyknout, nemusí dojít k útoku. Jen projde strachem a ostražitostí. Nejčastěji se jedná o střední a větší plemena, bulíky, některé molosy. Tito psi se určitou dobu nechají ošetřovat a pak vystartují s hrůzou v očích a kousnou – pokud jim to umožníme.
Lachesis – podáváme psům, kteří jsou dominantní a útoční i mimo ordinaci. Nesnesou omezení, držení kolem krku, útočí s rozvahou, suverénně, zkrátka se brání. Bývají to psi lstiví, kteří se cítí být výš než my.
Sepia – pro psi, kteří útočí podobně jako předcházející, ale většinou méně agresivně, méně často, jen když se cítí být opravdu donuceni. Bývají to většinou feny, které mají problémy s močovým měchýřem. Jsou to psi aktivní, inteligentní a dominantní.
Pulastilla – toto homeopatikum je vhodné pro páníčkovi miláčky a mazílky, kteří si nechají ledacos líbit, ale najednou toho mají dost a chňapnou. Jsou to psi žárliví a manipulující. Pokud jsou hýčkáni podle jejich představ, koulí na vás oči a zdají se být neškodní. Dokud je po jejich …
Ignatia – pro psy, kteří se s vámi kamarádí, ale pak náhle agresivně zareagují na neadekvátní podnět.
Arsenicum album – nejlepší pro starší psy, manipulátory, despoty, organizátory, kteří se bojí o život. Strach v jejich očích je jiný než u psů, kteří potřebují Strammonium. Ti se bojí, že jsou ponecháni na pospas, opuštěni a ohroženi. Psi, kterým podáváme Arsenicum album se bojí, že umřou, a že když se neubrání, tak to bude jejich konec. Takový pes štěká a kouše, ale nechce zabít, jen vás patřičně pokousat za vaši drzost se ho dotýkat a ohrožovat na životě. Bývají to často jezevčíci.
Lycopodia – pes nemusí vždy kousnout, jen někdy, když už se mu toho zdá moc. Vzbudíte-li u psa pocit, že mu neublížíte, a že on má právo rozhodovat, zdánlivě se přizpůsobí. Po ošetření však okamžitě počurá ordinaci s výsměchem ve tváři. Případně se ještě otočí na odchodu a opět močí. Cítí se již v bezpečí v rukou majitele na cestě domů, už není podřízen lékaři a prostředí ordinace. Doma bývá takový pes despotický šéf, nebo se o to alespoň neustále pokouší.
Argentum nitricum – pro psa, který také znečistí ordinaci, protože je nervózní a rozrušený tak, že čůrá nebo kadí „na etapy“, většinou řídce, a to i po předchozím vyvenčení. Psi, kteří potřebují homeopatikum Lycopodium, si vynutí si bobek úsilím, nebudou čůrat ani kadit na stole. Ale ti, pro které je vhodné Argentum nitricum mají nutkání a vyprazdňovat se musí.
Gelsemium – pro psy, kteří se vyprazdňují strachem a kvůli paralýze svěračů. Nemohou za to, protože se tolik bojí, že ze strachu nemají sílu na ovládnutí svěračů.
Aconitum – podáváme, pokud pes na cestě kolem ordinace má potřebu panicky utíkat, je to lék na akutní strach, spojený s potřebou utéci.
Pokusila jsem se léky trochu rozlišit, abyste je mohli co nejlépe vyzkoušet na svém pejskovi. Bez problémů můžete kombinovat dva homeopatické léky. Valeriana (kozlík) a Zincum valerianicum uklidní psychiku, ale je lépe je podávat delší dobu před návštěvou lékaře nebo před problematickými akcemi. Téměř stejné léky podáváme i při potížích na výstavách, kde mají psi strach z davu a z místnosti. Protože nálada psa se vždy odvíjí od nálady majitele, je často vhodné, aby si i páneček vzal homeopatikum. Zejména úzkostní majitelé, kteří stále sledují svého psa a nesmírně se o něho bojí, by mohli pomoci sobě i psovi Arsenicem albem. Je to velmi únavné a vyčerpávající, když páníček pejska stále sleduje a vyhledává jeho zdravotní problémy, které mnohdy vnucuje i veterináři. Všeho s mírou. Nevšímavý majitel je také k neprospěchu psa i veterináře, neboť se s ním nedá sestavit správná anamnéza. Veterinární lékař by měl být i psycholog a měl by umět usměrnit majitele ke střední cestě. Měl by dokázat vysvětlit majitelům zdravotní problémy jejich psa, ale odklonit je od přílišné péče nebo naopak od laxnosti. Často se mých klientů ptám, jestli by také nechtěli homeopatikum, aby se ulevilo všem.