Velevážení čtenáři, dámy a pánové, na vědomost se dává, že na zámku Mnichovo Hradiště bude se konat již 3. mistrovství České republiky v jízdě v dámském sedle! Jedinečnou možnost vidět krásné dívky a dámy v nádherných šatech a v sedlech neméně krásných koní budete mít ve dnech 20. a 21. června léta páně 2009!
Záměrně jsem si dovolila několik úvodních řádků napsat poněkud historizujícím způsobem, protože i jízda v dámském sedle je reminiscencí na doby dávno minulé. Přesto se několik nadšených dívek a paní (a také jeden muž) rozhodli, že tento zajímavý způsob ježdění vzkřísí. A tak vzniklo v roce 2004 Občanské sdružení Dámy v sedle, které letos již potřetí pořádá Mistrovství ČR v jízdě v dámském sedle. Zpočátku bylo nejtěžším úkolem sehnat dámská sedla – sedláři je už běžně nešili. První sedla tohoto typu byla používána již v 9. století, ale sedlo spíše připomínalo plochý vypolstrovaný polštář s opěrkou pro nohy. Ve 14. století se o jeho výrazné vylepšení zasloužila dcera krále Karla IV. Anna Lucemburská. Sedlo se začalo podobat křeslu s jedním rohem v přední části, kterého se dáma při jízdě přidržovala. Další význačnou změnou prošlo za Kateřiny Medicejské. V přední části sedla se objevily dva rohy ve tvaru U, pravá noha jezdkyně spočívala v rozdvojené přední rozsoše a sedlo umožňovalo dámě jízdu i v klusu a ve cvalu. Levá noha se opírala o trepkovitý třmen a v této podobě vydrželo až do 19. století. O jeho další vývoj se tentokrát zasloužili poněkud nezvykle tři muži, kteří vynalezli třírohé vidlicové sedlo. K sedlu tedy přibyla třetí – skoková hlava, která jezdkyni umožňovala mnohem lépe vybalancovat například skok koně či jeho neposlušnost. Koncem 19. století zanikl pravý roh rozdvojené rozsochy. Vzniklo tak ploché sedlo se dvěma rohy, umožňující přímé sezení a kontrolu nad pohybem koně. Toto sedlo se v různých modifikacích používá dodnes. Ovšem sehnat dámské sedlo není rozhodně levnou záležitostí, mnohá jsou v podstatě historickými unikáty. Vyučená sedlářka a členka sdružení Jana Vedralová se nakonec dala i do šití těchto sedel a dnes se s jejími výrobky můžeme setkat na koních českých amazonek.
K jízdě v dámském sedle samozřejmě potřebujeme koně, a to takového, který je přiježděný a také zvyklý chodit pod tímto nezvyklým sedlem. Jak již z výše napsaných řádků vysvítá, jezdkyně sedí na koni bokem, může ho pobízet jen levou nohou na jeho levé straně a na pravé straně nahrazuje pobídku holení dlouhý bičík. K tomu je zapotřebí přeci jen určitý trénink a zkušenosti jezdkyně. S tréninkem rády pomohou členky sdružení (pořádají i kurzy v jízdě v dámském sedle). Nádhernou součástí tohoto ježdění je samozřejmě i kostým. Inspiraci mohou dámy hledat v historických publikacích či v obrazárnách zámeckých galerií. Pak už zbývá jen maličkost – zakoupit metry látky a sehnat šikovnou krejčovou nebo oprášit šicí stroj. Kreativitě se meze nekladou, ale historická věrnost bývá hodnocena velice kladně. Stejně tak může být vyparáděn i kůň, protože každá dáma chtěla mít sladěné šaty s výstrojí koně – tom svědčí obrazy a rytiny starých mistrů.
Po oba dny se konají různé typy soutěží, do kterých se jezdkyně mohou přihlásit podle toho, jak jim a jejich koni vyhovují. Dvoukolová je drezurní soutěž, v sobotu se jede povinná drezurní úloha a v neděli na ni naváže volná jízda ježděná na hudbu a v kostýmu. Počet bodů se sčítá a dáma s nejvyšším počtem se ozdobí titulem Drezurní mistryně ČR v DS. Taktéž dvoukolová je soutěž parkurová, nejprve se dámy musejí poprat s překážkami o výšce do 60 cm, následující den se skoky zvýší na 90 cm. Ačkoli se tato výška zdá nízká, rozhodně to není jednoduché – skoky v dámském sedle vyžadují již dostatek zkušeností! V sázce je opět titul Mistryně ČR ve skocích v DS. Divácky nejatraktivnější bývá tzv. Jízda elegance, při které porota posuzuje krásu kostýmu, sladěnost dámy s koněm a také kvalitu všech tří chodů – kroku, klusu a cvalu. Jsou dokonce povoleny i různé neobvyklé prvky, jako je např. kompliment (úklona koně), vzpínání nebo třeba dravý pták na ruce krásné lovkyně! Adrenalin naopak divákům i účastnicím stoupá při soutěži nazvané Mini–maxi. Jde o dva skoky, z nichž druhý se po úspěšném překonání postupně zvyšuje. Jezdkyně soutěží vylučovacím způsobem a jak se zvyšuje výška skoku, stoupá divákům adrenalin a drží palce své vyvolené! V roce 2007 překonala výšku 125 cm Jarmila Kutnarová s Datisem a loni ji trumfla Lucie Hřebejková Krahulcová s píseckým hřebcem Landruf 18 a má hodnotu 145 cm (!), která je zapsána i v knize Rekordů a kuriozit ČR. Zda bude letos překonána, to teprve uvidíme! Velice zajímavá byla i loni zařazená Jízda zručnosti, na které musely dámy ukázat, jak se poperou s různými zapeklitými úkoly. Mezi jednodušší patřilo přeskočení křížku či projetí slalomu, o něco složitější bylo projetí slalomu tvořeného břevny položenými do tvaru L nebo překonání kavalet v klusu. Dámy musely také předvést, jak by se v případě nenadálého lijáku vypořádaly s otevřením deštníku rovnou v sedle a následně jeho elegantním složením a odložením na věšák. Kdo se škodolibě těšil, že se budou ušlechtilí oři vzpěčovat a bát se, měl smůlu. Všichni to zvládli s takovou nonšalancí, až to vypadalo, že naše dámy jezdí na vyjížďky zásadně s paraplíčkem. O vítězce nakonec rozhodovalo házení kroužků na cíl rovnou ze sedla. Každopádně tato podívaná příjemně zpestřila divákům podívanou. Letos je v plánu další novinka, a to sice ukázka soutěže pas–de– –deux, a to jak v čistě dámském tak kombinovaném složení dvojice.
Na závěr soutěží se uděluje ještě jeden titul a to dámě, která nasbírá nejvíce úspěšných umístění v průběhu soutěží. Při 1. MS tento titul získala Jana Vedralová, loni se šerpou ozdobila Karolína Fränkelová, která je také duší tohoto neobvyklého mistrovství. Diváci se mohou letos opět těšit na krásné prostředí zámeckého parku, o zázemí je také postaráno a nebudou se rozhodně nudit ani o přestávkách, kdy mohou navštívit expozice zámku Mnichovo Hradiště, učit se tančit dobové tance či obdivovat pozvané hosty – například ušlechtilá spřežení fríských koní z jihomoravských Uhřic pod vedením pana Josefa Iše či sokolnické představení. Sokolnictví letos bude věnována i samostatná expozice před zámkem. Předposlední červnový víkend si tedy vyhraďte pro návštěvu Mnichova Hradiště – jste srdečně zváni!