Knížek o výcviku psa je hodně. Přemýšlel jsem, jak by mohla vypadat taková „antivýcviková“ kniha. Dokonce mě napadlo, zda by se dal pes vycvičit tak, aby měl co největší počet zlozvyků a jestli by ho ta výuka bavila více, než když se učí slušnému chování a vychování. Většinu psů se dá naučit téměř všechno. Proč tedy ne zlozvykům a nevhodnému chování?
Máme-li vycvičeného psa k nevychovanosti, budete středem pozornosti. Nikdo z nájemního patrového domu, či sousedé z vedlejšího domku s vámi nebudou chtít komunikovat, protože na vás budou naštvaní. Nebudou vás tedy obtěžovat sáhodlouhými rozhovory. Pravděpodobně ani nebudete muset odpovídat na zdravení, protože vás nikdo zdravit nebude. Nebude k vám chtít chodit zrovna mnoho návštěv a ani vás nikdo nebude zvát, pokud prohlásíte, že vezmete s sebou svého psa.
Zlozvyků je nespočet a fantazii se meze nekladou. A teď pár typů, jak na to:
1. Aport – Naučte pejska aportovat obuv (nejlépe dámskou koženou) – další krok je přetahovat se s pejskem o tuto obuv a pronášet chválícím tónem: „Dáš to sem ty potvoro“. Pes si jistě velmi rychle tuto hru oblíbí a s radostí vám bude nosit boty všech sousedek, které je ponechají přede dveřmi. A když pak pronesete výše uvedenou větu, vlastně nikoho ani nenapadne, že tím psa chválíte.
2. Krmení z ruky – Při každém svém jídle pejskovi něco dejte, zásadně z ruky nebo ještě lépe – ať si vezme sám ze stolu. Pro rychlejší naučeni tohoto cviku je dobré mezitím pejska nekrmit granulemi z jeho vlastní misky, ale kdykoliv a jakkoliv jinak. Po každém jídle dejte samozřejmě pejsánkovi olízat ruce. Po ukončení tohoto cviku je u většiny psů zaručeno slintání a kradení jídla ze stolu i z rukou dětiček, které míjejí vašeho psa na chodníku. Čím větší pes, tím více slin, blíže na stůl a snazší braní koblihů z rukou dětí. Vlastně večer zpravidla ani nebudete muset krmit.
3. Skákání na dveře – Možností jak tohoto využít je mnoho. Buď můžete psa naučit skákat na všechny dveře v panelovém domě a tím donutit sousedy vstát od televize a jít se podívat, co se děje. Nebo můžete naučit psa si otevírat dveře, aby se sám chodil venčit, kdykoliv bude potřebovat. Horší je však psa naučit za sebou zase zavřít …
4. Není nad pořádného hlídače – Hlídač, kterému každý kolemjdoucí učaruje natolik, že pes hlídá i plot zahrady. Přeskočí branku nebo podleze plot a štěká na každého, kdo prochází kolem.
5. Skákání na lidi – Každý pejsek dokáže skákat a radostně vítat. A nemyslím tím jen návštěvy, ale i kolemjdoucí. I když pes nemá takové barevné vidění jako lidé, jistě nebude těžké ho naučit rozlišovat světlé a tmavé odstíny. Skákání psa po lidech se světlým oblečením, v nečase jaký u nás je většinu dní v roce, to mi vyvolává úsměv na tváři. Anebo jiné ztvárnění: představte si velmi velkého a velmi malého psa na zahradě za plotem. Roztomilí pejsánci lákají k pohlazení. Kolem jde nějaký psí „drbálek“ se slovy – to je ale klásnéj pejsek, začne hladit psa přes plot. V tom ten malý pes proklouzne pod brankou, lehne na záda a nechává se dál drbat, aby odvedl pozornost. Mezitím se velký pes maskovanou dírou v plotě vysouká také na druhou stranu a skočí plnou váhou na drbálka. V případě jeho pádu na zem, se oba pustí do olizování obličeje.
6. Máte v domě drbny? Lidi, kteří stojí na stejném patře a pomlouvají celé hodiny. Není nad to naučit psa štěkat. A štěkat a štěkat, dokud se chodby nevylidní. Čím víc štěkání, tím lépe. Až se to pejsánek naučí, nainstalujte mu pelíšek poblíž vstupních dveří. Vždy, když se k nim někdo přiblíží (vaše rodina, přátelé, pošťačka, opilec z jiného patra) pejsek vás na to upozorní. Upozorní na to i sousedy, kteří ho za to jistě budou „milovat“ a ocení takovou službu. Obtěžující štěkání samozřejmě může mít spoustu jiných důvodů, a to různě malicherných či nepříjemných. Toto psa naučit, přeci nemůže být žádný problém. Psi od přírody rádi štěkají, když něco zajímavého či podezřelého slyší.
7. Tahání na vodítku – Co se komu na tom nelíbí? Posilujete tak ruce i mysl. Pes se vám odvděčí za vaši lásku tak, že vás bude brát s sebou na zajímavá místa a až nastane vhodný čas, ukáže vám cestu domů. Ve společnosti můžete ukazovat váš nový trik, jak si vás pes odvede domů (z oslavy, z hospůdky …), i když někdy větší či menší oklikou. To určitě proto, že vám chce dopřát plynulé vystřízlivění. Chcete pejskovi dopřát venčení dle libosti a v tempu jaké on má rád? Velmi jednoduše se to naučí pejsek tak, že mu dáte prostor na vodítku asi dva metry. Potom chodíte za ním tak rychle, jak chce pes a zastavíte tam, kde bude něco zajímavého očichávat. Když budete pravidelně toto dodržovat, pejsánek pochopí, že on je vašim pánem a bude vás tahat spolehlivě i na místa, kam vy sami byste se nikdy nepodívali. Samozřejmě se časem dostane i domů, což jistě ocení i členové vaší rodiny, že se jim domů vrací jejich nejmilejší člen i s páníčkem.
8. A proč vlastně platit za krmení? – Každý pes je schopen pochopit, kde se nacházejí ty nejrůznorodější pochoutky. Je to zejména u popelnic. Přísun psích laskomin je na těchto místech prakticky neustálý. Když pejsek pochopí, jak vratká může být taková popelnice před rodinným domkem, je připraven stravovat se prakticky sám. Naučit se grif, jak povalit popelnici, jistě nebude nic složitého. A ten výběr potom …
Ještě jedna rada na závěr. Doporučuji naučit se tuto větu: „Ten pes není můj, asi jsem mu sympatický, že za mnou pořád běhá.“