První máj už máme za sebou. A záleželo jen a jen na našem rozhodnutí, zda ho budeme slavit jako svátek práce nebo svátek lásky. Chválabohu za to. Nádherné počasí slibované předpověďmi se potvrdilo a jih Moravy, lednický zámek i zahrada praskala ve švech. Příznivci dostihového sportu ale cestu na chrtí závodiště našli i přes nespočet zaparkovaných aut, cyklistů a pobíhajících ratolestí.
Téměř sedmdesát chrtů postupně prochází veterinární kontrolou k přejímce již tradičně pořádaného Lednického poháru, bodovacího dostihu s udílením titulu CACT. Dominují vipeti, feny jsou rozděleny dokonce do tří rozběhů, psi obsazují dva. Čtyři italáčky také nevidíme každý den, nádherných je pět azavaků. Za zmínku určitě stojí tři mladí maďarští chrti (Magyar Agar), kteří si přijeli splnit sólo běhy. Ty otevírají vipetky feny Anna–Bella Fullspeed Rac. Star a Annabelle z Osirisova Domu. První jmenovaná dosahuje času 23,98, velmi pěkné pro mladou fenku manželů Buchtových z Uherského Brodu. Vipeti psi startují tři. Poslední z nich, Donatelo Petula Vera nastupuje s pochybnostmi a do cíle se dostává jen díky velmi citlivému vedení návnady zkušeného Františka Poláčka.
První „maďar“ Akác Virág plní první sólo běh na jedničku. Ve druhém se díky otočení v boxu dostává na čas 36,11, chybičku na startu však smaže jinak opět nádherným během. Devaj Pompas a Devaj Rokolya už tolik pochvaly nezaslouží, u obou se projevuje těžká fixace na majitele. Pompas si vede o poznání lépe v druhém běhu, přestože se v cílové rovině opět otáčí a hledá majitelku, do cíle dobíhá s časem 32,80. Rokolya zaběhl podruhé bezchybně, jeho páneček stihl totiž do cílové rovinky dorazit v předstihu, pes už nehledal a jeho čas byl 33,57.
Časovou prodlevu před nástupem dalšího psa vyplňuje zkušebním během čtrnáctiměsíční deerhound Pitlochri´s Grand Cru majitelky Neduchalové z Čelče a vede si naprosto perfektně. Azavakh Bastien´s Sarely, miláček rakouské majitelky, třináct a půl měsíce starý, exteriérově naprosto dokonalý a oku lahodící žíhaný pes si v obou sólíčkách vede jako ostřílený borec, dobíhá s časem 34,94. A jako poslední jdou do startovních boxů mladí greyhoundi, fenka Free Style Martiny Procházkové a pes Kelt Argument v doprovodu majitele i chovatele pana Jandla. Kelt je v sedlišti naprosto klidný, bez přemlouvání jde do boxu, mírné zaváhání na startu, pak nádherný běh, ale cílová rovinka už je ve znamení hledání pánečka. Škoda, příště to bude jistě dokonalé až do konce.
První společné běhy mladých zaplňují kolonky v programu s číslem dvacet šest až dvacet osm. U vipetů si běží neohroženě v čele Mont Blanc ze Spingbart v čase téměř o dvě sekundy lepší než soupeři. Afgánu Brave Heart Little Broom přichází na pomoc, ke splnění dostihové licence, sparing partner. Plavý Brave Heart je sparingem dokonce napadán, dobíhá však do cíle bez oplácení. U greyhoundů máme možnost vidět veliký rozdíl mezi výstavní a dostihovou linií tohoto plemene. Nastupují totiž dva „výstaváci“ v mixu. Fenka Tatanka Vitka má problém s boxy, na což doplatí vzorně stojící Deer Hunter Fi–It. Že doba, kterou musel strávit zavřený v boxu, byla dlouhá, svědčil i fakt, že si „Bob“, jak se mu domácky říká, šikovně sundal košík a vyběhl tedy naprosto vesele. Jeho stavba těla mu neumožňuje dosahovat skvělých dostihových časů, ovšem Bob je „srdcař“. Do závodu dá naprosto vše. Druhé společné běhy mladých jsou odstartovány v podobném složení. Suverénně jde dopředu opět vipet Mont Blanc, afgán Breve Heart vylepšuje čas na 45,03 a Tatanka Vitka se s boxy potýká méně bolestivě.
Sólíčka i společné běhy mladých jsem popsala trochu blíže. Je potřeba si uvědomit, že tito dnešní mladí psi budou již příští sezónu obsazovat startovní pole dostihů a vytvoříme-li jim dobré předpoklady při plnění licenčních povinností a oprostíme-li se od stále častěji uspěchaných a nervózních začátků, budeme mít v dalších letech kvalitní a vyrovnané jedince na startech – a o to přece všem jde – majitelům, pořadatelům i divákům.
V prvním rozběhu italských chrtíků protnul cílovou čáru jako první slovenský Chamsin F. Bugsy před nestorem Chickem Kinf of Ivarem majitelů Faldíkových. Svou formu potvrdil i ve finálovém běhu a zaslouženě zvítězil. V kategorii whipet senior bych chtěla vyzdvihnout „zasloužilou matku“ – Aura Black Arrows, která vyhrála suverénně jak rozběh tak finále, po štěňatech ve vynikající kondici. Bezproblémově proběhly i již zmiňované tři rozběhy vipetek, do finále vždy postupuje jen první, další mají možnost v opravných bězích. Finálovou účast si tedy zasloužila Kristin Vlapan v čase 23,96, Kamila Vlapan, o jejíž účasti rozhodla ve velmi pěkném dostihu až cílová rovina, a Grande Teqiula. Z opravných běhů si postup do finále „A“, kde nastoupí s černou dečkou, zajistila Artemis z Arizejských Niv, s dečkou žlutou Barchetta Spit. Moravia, s pruhovanou nakonec Gaia Boh. SD. Finálový běh fen byl tedy silně našlapaný a zvítězila Grande Teqiula, která utekla až v cílové rovině. Čas 23,68.
Klíč k výběru psů pro finále je totožný. Startovní pole se skládalo z ostřílených borců – Kleon Vlapan, Kenwood ze Spingbart, Centauro Spitrife Moravia, King Vlapan, D´Artagnan Blue North a Albert Cordis. Kleon vede celé startovní pole až do třetí zatáčky a nakonec ho opět v cílové rovině předbíhá King. Pro diváky to byl velice atraktivní běh.
Afgáni, sloughi a ibizský podengo – opět bez překvapení. Sloughi Akaba ag Dalvit jako vždy sama, stejně tak podengo B´abha Anups´Way (kde jsou všichni licentovaní psi?) a afgán Cassedy´s Cody utíká Křesťanu Robertovi a „stájovému“ druhu Canondale Nika. Pojďme však na azavaky – pět startujících, jediný český zástupce mezi rakouskými hosty, všichni z jediné chovné stanice Bastien´s. Aggele el Saoma Filipa Machovského, má to štěstí, které mé Akabce nebylo téměř nikdy dopřáno – mít konkurenci. V prvním rozběhu si vede úplně skvěle a nervozita na ní není vůbec patrná. Postupuje do finále s dečkou bílou, a končí třetí. Bravo! Ve finále však dochází k nepatrné kolizi, není důvod k diskvalifikaci, ovšem pro Aggele je to zkušenost víc než nepříjemná a ztrácí chuť bojovat. Poučený majitel však zachraňuje situaci a svou mladou fenku pouští v sobotním tréninku samotnou, běhání ji nesmí přestat bavit.
Greyhoundi: tentokrát pohlaví rozlišeno. Rozběh fen rozhodla první zatáčka, vítězí zkušená Elita Co Co před stále těsněji dotírající mladičkou Keirou Argument. U psů vede celý dostih Fenomén Co Co a vítězí ve špičkovém čase 28,14 před domácím Zorneagles Karlem. Odpolední finále je lehce poznamenáno dusivou atmosférou. Psi a feny nastupují opět odděleně. Elite Co Co plní roli favoritky, ale na protilehlé rovině ji velmi těsně dotahuje Keira. V cíli je nakonec první Elite, nutno však dodat, že má v Keiře zdatnou soupeřku. Téměř o délku měl u psů na startu náskok Zorneagles Karel. I zde zahrála roli protilehlá rovina, ta dala šanci Fenoménovi, který nakonec zvítězil, ovšem jeho čas už byl o poznání pomalejší-28,54 před Karlovým 29,93.
K dalším dostihům pořádaným lednickým Klubem chovatelů dostihových chrtů si Vás dovoluji pozvat až za téměř dva měsíce. „Lednický zajíc“ se poběží 28. června 2009, a protože jde o dostih bodovací, věřím, že se dostaví všichni, kteří o bodíky bojují a půjde tedy o kvalitně obsazený závod slibující divácky zajímavou podívanou.