V tomto článku bych vám ráda představila Lindu Tellington – Jonesovou a její metodu TTEAM. Linda Tellington – Jonesová vyrůstala na farmě v Kanadě a ke zvířatům měla odmalička velice úzký vztah. Koním se věnovala od útlého věku, později i jako jezdkyně a trenérka.
Nasbírala nesčetné množství zkušeností se závodními koňmi, problematickými koňmi, koňmi různých charakterů atd. Časem vyvinula na základě těchto zkušeností metodu TTEAM. Původně byla metoda určená pouze pro koně, později se však rozšířila i do světa psů, koček, kosatek, ptáků, tygrů, i jiných zvířat. V neposlední řadě se také začala praktikovat i na lidech. Linda vydala spoustu knih. Vymyslela řadu pomůcek a doplňků. Pořádá semináře a kurzy.
TTEAM je zkratka pro Tellington – Jones Equine Awareness Method.
Skládá se ze tří základních částí:
1) práce s tělem = speciální dotek Ttouch,
2) práce ze země (obr. 1),
3) ježdění na základě balančního sedu.
Metoda má mnoho výhod. Pomáhá koně uvolnit, uklidnit, naučit ho nebát se doteku, zvyknout si na dotek. Také podporuje vztah mezi člověkem a koněm. TTouch má také léčivé účinky. Práce ze země upevňuje ovládání, komunikaci atd.
Přehled doteků TTouch: obláčkový levhart; ležící levhart; dotek mývala; dotek krajty; olíznutí kravským jazykem; práce na uších (obr. 2); práce s hubou (obr. 3); dotek žížaly (práce s hřívou); práce s ocasem; zdvihání hřbetu; dotek chobotnice.
Pomůcky: k metodě TTeam existuje řada pomůcek. Mnohé si můžeme obstarat nebo vyrobit. V České republice je zatím nikdo neprodává. Nejdůležitější jsou však znalosti. Já osobně pracuji pouze s klasickou ohlávkou, vodítkem a drezurním bičíkem. Je to však individuální …
• Doteky TTouch působil velice blahodárně na moji klisnu, i přesto, že byla poměrně přecitlivělá. Nevadilo ji zdvihání hřbetu, práce s ohonem ani další doteky. To mě velice mile překvapilo.
• Dále mi pomohla pomůcka – balanční otěž. Je to něco jako nákrční řemen. Pomocí této pomůcky se dá lépe působit na temperamentnější koně, kteří jsou tvrdí v hubě. Zastávám ale názor, že je tato pomůcka pouze krátkodobým řešením. Problémy tohoto typu (špatně zvladatelný kůň) by měly být řešeny spíše v rovině vztahu člověka a koně.
• Práce ze země – překonávání různých překážek a kliček se mi také zdá velice výnosné. Velice to ovlivňuje ovládání koně a také celkovou souhru člověka a koně. Člověk se naučí dávat zřetelné signály a kůň zase získá větší cit do nohou, posílí se jeho rovnováha a koordinace. Je to vynikající gymnastika pro koně a to jak starého zkušeného, tak i mladého.
Tato metoda mě opravdu velice zaujala. Je ale nutné zvládnout základní teorii. V České republice jsou dostupné dvě knihy. Jedna je o koních, druhá o psech. Pro více informací také můžete navštívit oficiální webové stránky http://www.lindatellington-jones.com.