Singapur je metropole ležící na ostrově Singapur u jižního výběžku Malajského poloostrova. Tento ostrov je společně s dalšími šedesáti ostrůvky součástí jedné z nejmenších, nejhustěji obydlených a zároveň nejúspěšnějších zemí světa, Singapurské republiky. Singapur je dnes jedním z nejčistších a nejbezpečnějších míst na světě.
Nezaměstnanost, negramotnost, korupce a kriminalita zde téměř neexistují. Singapur je největším lodním a leteckým přístavem na světě. Sídlí zde největší letecká společnost. Singapur je křižovatkou cest a nejčastějším místem k přerušení dlouhého letu z Evropy do Indonésie, Austrálie či na Nový Zéland. Velká část turistů zde stráví jeden až dva dny před další cestou do exotických destinací. Singapur je světová metropole s prosklenými a betonovými mrakodrapy, bankami, finančními domy, bezcelními obchody a luxusními hotely. I v této betonové džungli lze však najít místa, která milovníkům přírody berou dech. Jedním z nich je Zoo Singapur. Tropická zahrada s rozlehlými bezbariérovými výběhy pro tři sta patnáct druhů savců z celého světa. Zahrada chová i některé vzácné druhy zvířat z Indonésie a Malajsie, které jsou v evropských zoologických zahradách viděny jen velmi vzácně. Ve svém přírodním prostředí je zde chována i největší skupina orangutanů na světě. Na čtyřiceti hektarech pak zahrada provozuje pouze noční safari, kde je možné pozorovat sto dvacet druhů zvířat. Dalším zajímavým místem v Singapuru je Butterfly park, tropický deštný prales s mnoha druhy motýlů a brouků. V areálu parku je i farma pro odchovy padesáti druhů motýlů, která je volně přístupná návštěvníkům. Za návštěvu rozhodně stojí botanická zahrada, tropický ráj na šedesáti třech hektarech, jehož součástí je i světoznámá sbírka orchidejí. Tato unikátní kolekce ze všech světových pásem, čítá přes tři tisíce druhů orchidejí a přes osm set druhů bromelií (včetně hybridů). Součástí zahrady je i velký chlazený skleník s kolekcí rostlin z horských deštných pralesů a masožravek.
Největším zážitkem pro chovatele ptáků je však návštěva ptačího parku. Jurong Bird Park Singapore chová více než šest set ptačích druhů v celkovém počtu téměř devět tisíc kusů. A jak je pro Singapur typické, má i tento park několik světových nej. Je to park s největšími a nejvyššími průchozími voliérami na světě. Voliéra pro lorie má rozlohu tři tisíce metrů čtverečních a výšku kolem třiceti metrů. Z lávek a mostů zavěšených mezi stromy i nad nimi lze tisíc loriů, kteří zde žijí, pozorovat z několika výšek. V další obrovské voliéře, věnované ptákům Afriky, je vybudován nejvyšší uměle vytvořený vodopád na světě. V okolí vodopádu, který padá z výšky třiceti metrů do hluboké africké džungle, žije tisíc pět set ptáků padesáti druhů.
Zajímavá je zde kolekce barevných turak. V dalším pavilónu je asijská džungle, kde je vypuštěno dvě stě druhů ptáků žijících v tomto pásmu. Chlazený pavilon je vybudován pro pět druhů tučňáků, chovaných zde v celkovém počtu více než dvě stě kusů. Jurong Bird Park se pyšní i největší kolekcí rajek na světě. Je zde chováno dvanáct druhů těchto ptačích skvostů, z nichž se zde mnohé i úspěšně rozmnožují. Rovněž voliéry pro rajky jsou z části průchozí v několika výškách. V parku můžeme spatřit i největší sbírku asijských druhů zoborožců. Tito ptáci jsou drženi většinou v párech, ve velkých, až deset metrů vysokých, hustě zarostlých voliérách. Jako průchozí jsou řešeny i voliéry pro chov všech tří druhů korunáčů. Každý druh těchto králů mezi holuby je chován samostatně v prostorné voliéře, ve které je vždy společně několik desítek jedinců. Velkoryse řešený je i pavilon nočních ptáků Asie a kolekce ledňáčků a rybaříků.
Ve volných výbězích tropické zahrady je pak možné pozorovat kolpíky, čápy, ibisy, plameňáky, pelikány, kasuáry a člunozobce. „Na volno“ je v zahradě možné spatřit také snad všechny druhy ar a četné druhy kakaduů.
Všechny singapurské parky a zahrady, které lze označit jako pravou džungli uprostřed džungle betonové, rozhodně stojí za návštěvu. Ale i turisté, kteří se rozhodnou při přestupu neopouštět haly letiště, si mohou odpočinout uprostřed tropické „klimatizované“ přírody. Changi – největší a nejmodernější letiště na světě, je koncipováno jako tropická zahrada s vysokými palmami, jezírky s koi kapry a nepředstavitelným množstvím až dva metry vysokých orchidejí.