V současné době dodávají výrobci různé typy králíkáren pro velkochovy i pro drobné chovatele, přesto většina králíkáren je vyrobena svépomocí ze d...
V současné době dodávají výrobci různé typy králíkáren pro velkochovy i pro drobné chovatele, přesto většina králíkáren je vyrobena svépomocí ze dřeva. Zde dochází k hrubým chybám hlavně ve velikosti kotců. Je třeba si uvědomit, že jsou 3 velikosti plemen králíků. Nikdy však není na závadu, pokud je kotec větší. Naopak malý kotec omezuje králíka v pohybu a je i v rozporu s předpisy na ochranu zvířat. To samé platí i pro velikosti přepravních přenosek.
Pokud jsou kotce malé, nelze použít vhodné jesličky na seno a misky pro zrniny a vodu. Chovatelé pak umísťují z venkovní strany na dvířka různé jesličky a napáječky. Tento způsob není nejvhodnější, jelikož omezuje přirozené větrání a hlavně pohled do kotců. Je proto vhodnější při krmení otevřít dvířka, zkontrolovat stav králíka, odstranit zbytky starého krmení a doplnit misku čistou vodou. Často se setkáváme i na výstavách s dvojitými miskami, které sice ušetří trochu místa, ale dochází k mísení zrnin a vody. Proto plně vyhovují dvě kulaté misky co nejtěžší a vzdálené co nejvíce od sebe.
Pokud máte staré typy jesliček na seno umístěné na stěně kotce, je vhodné tyto vyměnit za jesličky uzavřené, do kterých nemůžou králíci lozit. Tím se zamezí poranění končetin a krmivo je stále čisté. Uzavřené jesličky se upevní těsně za dvířky, krmivo se vkládá ze strany. Nejhorší je, když nejsou jesličky žádné a krmivo se položí na podlahu. Je to sice nejrychlejší, ale v rozporu s hygienou krmení. Závěrem lze doporučit celoroční krmení senem. Je to hygienické, není tolik odpadu a značně se omezí riziko onemocnění králíků, hlavně výskytu kokcidiozy. Při krmení senem je důležité napájení v dostatečném množství.