(Dokončení z Fauny č. 11/2009.) Jako stébla trávy se ve vodě vznášejí hejna klunatky zlatopruhé (Aeoliscus punctulatus). Klunatky dorůstají velikosti kolem patnácti centimetrů, žijí v Arabském a Rudém moři. Hejna mají někdy i přes sto jedinců. Jejich potravou jsou hlavně drobní korýši v zooplanktonu a další bezobratlí pobývající na dně. Co mne na klunatkách fascinuje, je hlavně jejich synchronní plavání v hejnu. Podobní klunatkám ve způsobu života a maskování jsou další pozoruhodné rybky vějířníci (Solenostomidae), kterým se přezdívá duchové útesu.
Velmi bohatou a pestrou čeledí ryb jsou slizouni (Blenidae). Vyskytují se v Atlantiku, Pacifiku, Středozemním moři i Indickém oceánu. Někdy se dokonce vyskytují i ve sladké a brakické vodě. Tyto malé rybky získali své jméno díky tomu, že jejich kůže je hladká a bez šupin. Slizouni velmi často svým zbarvením napodobují jiné druhy ryb - zejména čističe. Jsou to teritoriální ryby, takže je velmi často naleznete na stejném místě u nějaké skulinky či houby, kterou si pečlivě hlídají. Samci pak lákají samice pomocí různých rituálních tanců. Po nakladení samec hlídá jikry před potencionálními predátory až do vylíhnutí. Některé druhy se živí zooplanktonem, jiné drobnými bezobratlými a někteří odumřelými částečkami z povrchu těla jiných živočichů.
Jedněmi z nejkrásnějších a nejzáhadnějších obyvatel mořského dna jsou pestrobarevní nahožábří plži (Nudibranchia). Tahle zvířátka jsou samostatnou skupinou zadožábrých plžů (Opisthobranchia) patřící do kmene měkkýšů (Mollusca). Je to velmi bohatá skupina zahrnující nespočetné množství čeledí a druhů. Vypadají tak, jako by je sám Poseidon maloval ve svém volném čase. I v rámci jednoho druhu mají obrovskou barevnou variabilitu. Zbarvení však neslouží primárně na ozdobu, nýbrž na to, aby odradilo potencionální predátory. Zbarvení plže je dané hlavně potravou, kterou se živí. Jsou to mistrní predátoři. Jejich potravou jsou hlavně mořské houby a žahavci. Někteří plži jsou dokonce schopni žahavé buňky, obsažené v žahavcích, jimiž se živí, přesunout do zvláštních útvarů na povrchu těla - tzv. cerata. Pokud se tedy některý predátor rozhodne plže napadnout, je pak nemile překvapen jeho účinnou obranou. Tímto se vyznačuje skupina Aeolidacea, která je druhou největší skupinou nahožábrých plžů. Největší skupinou jsou Chromodorididae, hvězdnatky. Jejich hlavním znakem je věnec vnějších žáber ve tvaru jakési hvězdičky, u některých druhů však druhotně zaniknul.
Ploštěnky jsou stejně jako nahožábří plži velmi krásná a zajímavá stvoření. Mnoho lidí je nedokáže od plžů rozlišit i když je rozdíl více než patrný. Ploštěnky, na rozdíl od plžů, patří do kmene Platyhelminthes (ploštěnci). Dřívější dělení ploštěnců na ploštenky, tasemnice a motolice už neplatí. Podle současného názoru na fylogenetické vztahy se třída Turbellaria (ploštěnky) rozdělila do tří skupin. Z nich se první dvě odlišují výrazně primitivnější stavbou těla od zbývajících ploštěnek Rhabditophora. Velké a nádherně zbarvené ploštěnky, které potkáváme občas v tropických mořích, patří do skupiny Polycladida (mnohovětevní). Mají velmi rozvětvené střevo a obdobně i nervovou soustavu. Plavou pomocí vlnění těla. Jednou z mých nejoblíbenějších ploštěnek v Rudém moři je Pseudoceros dimidiatus, která je černě zbarvená, s oranžovým lemem a jakýmsi zeleným pruhováním. Často se nalézá nejen na písčitém dně, ale i na stěnách útesu.
Písečné a travnaté dno je plné skrytých obyvatel. Různí krabi se zahrabávají do dna a číhají na kořist. Celkem vzácným je krab Calappa hepatica, který žije schovaný v písku většinu času, a tak je jen málokdy spatřen. I některé ryby využívají zahrabávání jako účinnou strategii. Hodně zvláštní jsou hadovci. Tyhle ryby připomínají něco mezi murénou a mořským hadem. Jsou vybaveni bystrým zrakem a kdykoliv se blíží nebezpečí bleskurychle se schovají do písku nebo do nejbližší skuliny. Mladí jedinci Myrichthys maculosus se občas shromažďují ve skupinách. Na písku a mezi stébly mořské trávy se kromě mořských koníčků vyskytují i jejich příbuzné - jehly. Jehly mají stejně jako koníčci velmi zajímavý způsob života a péči o potomstvo. Jejich život je plný rituálních a zásnubních tanců. V Rudém moři je nejčastější drobná jehla Corythoichthys flavofasciatus s černými a žlutavými flíčky na těle.
V mořích je opravdu mnoho neuvěřitelného života. Naprosto kdekoliv se podíváme, najdeme neskutečné množství překrásných a zvláštních živočichů. Protože nám fascinující mokré království poodkryje vždy jen kousíček ze svého tajemného světa, lehce a opatrně, nezbývá nám nic jiného, než je pomalinku odhalovat. Můžeme být jen rádi, že je stále v těchto končinách mnoho tajemných bytostí, čekajících na svá objevení.