Před nedávnem jsem dostal e-mail od Petry z Českých Budějovic, v němž se mě táže, zda je pro dog–trekking vhodný nordic walking. Odpověď zní: samozřejmě! Co to je? Pro nezasvěcené – nordic walking (severská chůze) – se stal moderním trendem i hitem posledních let pro milovníky pohybu v přírodě všech věkových kategorií. O co jde?
Propagátoři této aktivity použili reklamní slogan: Choďte i rukama! Jinými slovy při intenzivní chůzi se používají hole (nejlépe teleskopické), se kterými chodec „pracuje“ obdobně jako při klasickém běžeckém lyžování. Nordic walking se původně vyvinul jako metoda pro letní trénink lyžařů – běžců ve Skandinávii. Veřejnou prezentaci před širokou veřejností nordic walking úspěšně absolvoval roce 1997 ve Finsku. Sportovní lékaři tvrdí, že tento sport je univerzálně vhodný pro všechny lidi obou pohlaví a všeho věku. Sám používám teleskopickou hůl při dog–trekkingu už dávno (návyk z doby, kdy jsem pracoval jako horský nosič ve Vysokých Tatrách). Používám jen jednu, abych měl druhou ruku volnou, což se nám při práci s pejskem může nezřídka hodit. Dobře si vzpomínám, jak při prvním mistrovství republiky v dog–trekkingu („Osamělý vlk“ v Hustopečích u Brna) na mě Zdeněk Böhm vesele pokřikoval dotaz „zda Fram je vodicí pes“. Vtipné, leč pointa se minula cílem: od té doby však používá hole mnoho dalších dogtrekařů. Jejich dobré zkušenosti jsou nepřehlédnutelnou vizitkou.
Odborníci tvrdí, že při optimální technice nordic walkingu si procvičíte díky pohybu paží s holemi až devadesát procent všech svalů v těle. (Pokud je to pravda, je tedy severská chůze o 30 až 40 % účinnější než chůze bez holí. Logiku to však má: čím sportovec zapojí více svalů, tím zákonitě spotřebuje více energie.)
Sportovní trenéři zdůrazňují, že nordic walking je ideálním tréninkem pro výkonnostní sportovce a vhodnou sportovní aktivitou i pro sportovce rekreační. Kondiční trenéři podtrhují, že pro toho, kdo trpí nadváhou, je severská chůze ideálním outdoorovým tréninkem, zcela optimálním k účinné redukci váhy. Navíc odborní lékaři tvrdí, že nordic walking zvládnou i lidé s ortopedickými problémy, kteří trpí bolestmi např. v kolenou, kyčlích či zádech. Můžeme tedy shrnout, že severská chůze je – ve srovnání například s během – výrazně šetrnější ke kloubům a vazům nohou.
Pro vyšší věkové kategorie je nepopiratelnou výhodou, že na nerovném terénu severská chůze umožňuje jistější pocit pohybu a dokonalejší stabilitu. Lékaři doporučují nordic walking i jako optimální outdoorovou aktivitu při rehabilitaci po sportovních (či jiných) úrazech. Pro dogtrekaře je určitě významné, že nordic walking podstatně uleví jejich zádům, obtížených „prokletým“ batohem.
Samozřejmě, že se dynamicky rozvíjejícího se sportu čile „zmocnily“ věhlasné firmy vyrábějící sportovní zboží. Na českém trhu je k dostání už i speciální obuv pro nordic walking (není pochopitelně levná, avšak inzeruje, že dokonale stabilizuje nohu během chůze, chrání proti otřesům a kombinuje – samozřejmě, jak taky jinak – devět ultramoderních technologií). Jak už jsme si několikrát zdůraznili: na botách určitě nebudeme šetřit(!), ale také nemusíme nic přehánět. Důvěřujme svým ověřeným modelům, které s námi prošlapaly stovky perných a nádherných kilometrů.
Podstatnou (a nezastupitelnou) pomůckou pro severskou chůzi jsou pochopitelně hole. Jak už bylo řečeno – perfektně nám poslouží např. teleskopické lyžařské hole. Samozřejmě na našem trhu najdeme i speciální hole pro nordic walking (specializuje se na ně zejména firma Leki). Co by optimální hole měly splňovat? Předejme slovo odborníkům … Pozornost je třeba věnovat správné délce. Její míru získáme takto: vynásobíme svou celkovou výšku koeficientem 0,68. Při rovně postavené holi by mělo naše předloktí a paže přiložená k tělu svírat pravý úhel. (Pro toho, kdo je však absolutním začátečníkem, je ovšem lepší pořídit si hole o něco kratší.) Madlo hole by mělo být útlé tak, aby dobře padlo do ruky. Musí být opatřeno poutkem, které spojuje ruku a hůl (poutko ovšem nesmí zabraňovat dobré cirkulaci krve – nestahujte tedy na problémových místech). Trubka hole bývá vyrobena buď z aluminia nebo karbonu, případně ze směsi karbonu a sklolaminátu. (Kdo si kupuje teleskopické hole, měl by si ověřit, zda dobře udrží zatížení vyšší než 60 kg.) Špičky holí bývají většinou vyrobeny z tvrzené oceli. „Talířek“ by měl být vyměnitelný a je dobré (kvůli vyšší bezpečnosti), když je v namontované pozici volně otáčivý.
Severská chůze skutečně – bez nadsázky – dobyla Evropu a posléze svět. Je tak populární, že v proslulých horských střediscích Evropy se už objevil tzv. – snow walking. Na vysvětlenou – snow walking je zimní verzí nordic walkingu. Tato zimní varianta je však podmíněna dobře značenými a stále udržovanými (rozuměj: protahovanými) stezkami zimní přírodou. Specialisty na snow walking jsou prozatím především v Trentinu v italských Alpách. Co nám však brání přidat ke své výbavě sněžnice? Sněžnice jsou pro zimní dog–trekking nedocenitelné! Budeme si moci užívat se svými pejsky snow walkingu v naší přírodě po svém a vychutnat si naplno kouzlo zimní planety!
Psi na to pochopitelně – nic. Těm je celkem šumafuk co má páníček v ruce, zvláště, když to není jedlé. Pokud však bude jejich dvounohý přítel v pohodě a bude se cítit bezpečně i v náročném terénu, užijí s ním nádavkem další porci báječných a dobrodružných kilometrů.
Hebrejsky se prý pes řekne – kelef. V překladu to znamená: blízký srdci. Docela sympatické a pravdivé slůvko, což?!