Opravdu, je to tak – již po šestnácté se ve dnech 18. až 20. září 2009 otevřou brány výstaviště v Lysé nad Labem a opět budou do areálu proudit zástupy návštěvníků … O víkendu se místo konání zaplní velice rychle a kdo si nezabere místo na tribuně nebo u hrazení, bude se muset spokojit s tím, že výstavu prostojí téměř na jedné noze a bude natahovat krk přes hlavy ostatních diváků – i to je typický kolorit výstavy v Lysé!
Osvědčeným zavedeným systémem je dopolední předvádění plemen, odpoledne pak naváže pestrý program a v sobotu večer se již několikrát uskutečnila noční show v hale. Během dne se ale v hlavní budově uskuteční ještě mnoho dalších zajímavých akcí – je vyhlášen výsledek výtvarné soutěže časopisu Jezdectví, jejíž výtěžek bude věnován konkrétnímu hipocentru, proběhne mnoho zajímavých přednášek, kde můžete v reálu vidět a slyšet kapacity jezdeckého sportu, chovu, veterinární medicíny nebo etologie a taktéž zhlédnout mnoho zajímavých prezentací jednotlivých vystavovatelů. Do Dvorany slávy budou uvedeny nové osobnosti za celoživotní přínos chovu koní a jezdeckému sportu. Nebude chybět ani vyhlášení nejkrásnějšího „malého“ a „velkého“ koně výstavy. Kdo se neprezentuje v Lysé, jako by nebyl - jenže na druhou stranu už mnoho let výstavní areál náporu návštěvníků nestačí, a tak se všude tvoří dlouhé fronty (ať již na toalety, občerstvení nebo u prodejních stánků), které znepříjemňují život všem hostům. Chce to tedy pevné nervy a počítat předem s tím, že buď oželíte část programu a v relativním klidu nakoupíte, nebo setrváte v hledišti až do konce programu a pak se necháte unášet davem. Chcete-li vysloveně klid na nakupování, pak se vydejte do Lysé již v pátek.
Dopolední program je vyhrazen prezentaci zástupců jednotlivých plemen, které si buď majitelé předvádějí sami nebo je svěří do rukou žáků ze Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech. Koně jsou předvedeni v kroku, v zootechnickém postoji a nakonec v klusu. Samozřejmě všichni prezentovaní koně jsou v perfektní výstavní kondici a k vidění je obvykle pestrá směsice - od roztomilých poníků a minihorse přes elegantní Welsh Part Bred, štíhlé anglické plnokrevníky i mohutné chladnokrevníky, atraktivní westernová plemena či pro nás zatím exotická plemena, jako jsou například obrovští koně shirští, exotičtí achaltekinci, ušlechtilí arabové, živá národní kulturní památka – starokladrubáci apod. Často společně s klisnami bývají předváděna i hříbátka, pro které to sice je dobrá škola k „otrkání“, ale zároveň i velká psychická zátěž (boxy jsou totiž umístěny v hale nebo u výstavního kolbiště a po celý den koně čelí hluku, focení a hlazení, což někteří posléze vyřeší tím, že se otočí k celému světu zádí a odmítají se otočit k mlaskajícímu a štěbetajícímu davu.) Jiní se ale v obdivu diváků doslova zhlédnou a vůbec jim nevadí celodenní pozornost. Koně, kteří se prezentují v přehlídce plemen, pak obvykle účinkují ještě v odpoledním programu.
Pískové kolbiště hostí celý program, ale již roky by si zasloužilo jiný podklad než hlubokou vrstvu písku. Koně by se lépe předváděli a při sportovních výkonech by jim to neklouzalo, těžké to mají zejména spřežení či parkuroví koně. Přesto se asi i letos budeme muset smířit s tímto podkladem. Program bývá namíchán tak, aby se vystřídaly zápřeže s jezdeckými čísly. V minulých ročnících jsme viděli například dvojspřeží chladnokrevníků nebo fríských koní, trojspřeží haflingů, domino – čtyřspřeží vraných a bílých starokladrubáků či ojedinělé desetispřeží shetlandských poníků. Pod sedlem se předvedla také nejrůznější plemena, k velice atraktivním patří ukázky doplněné o kostýmy a s choreografií, protože návštěvníky už nijak neuchvátí ukázka ve stylu „kroužíme na pravou ruku a kroužíme na levou ruku.“ Byli jsme svědky i pěkných drezúrních ukázek, různých pas–de–deux (volně přeloženo krok ve dvou – čili různých sladěných jízd dvojic) nebo čtverylek. Diváky vždy rozpumpuje temperamentní ukázka ve španělském duchu andaluského Ganadora sedlaného Petrem Skořepou, elegantní jízda černých perel – fríských koní (ať již v kočáře či pod dámským sedlem nebo na dlouhé oprati), rozněžní se při vjezdu trigy minihorsů Antonína Sádla a obdivují jezdecké umění westernových jezdců a koní, kterým je vždy vyhrazen blok na konci programu. Velkému zájmu se těší i vystoupení založená na základě horsemanshipu, obvykle zde nechybí Milan Maťátko s klisnami WPBR, Zuzka Prokopová se Sigim, výborně se uvedl Míla Simandl s Denym. Prezentují se zde i hřebčíny a chovatelské subjekty, krásnou ukázku se čtyřmi chladnokrevnými hřebci, jejichž hříva byla zapletena lýkem, měl Zemský hřebčín Písek, koně zde představil i ZH Tlumačov a NH Kladruby n.L. V minulých ročnících nadšené publikum vidělo i takové čtyřnohé hvězdy, jako je vynikají anglický plnokrevník Darsalam, vítězové Velké pardubické Cipísek a Peruán či „milionář“ klusák Orlík, který zvítězil i v Paříži, mecce klusáckých dostihů. Měli jsme možnost vidět i voltižní ukázku mistra světa 2008 Petra Eima (bohužel pro nevhodný povrch byla spíše symbolická) nebo líbivé vystoupení MVDr. Pavla Doubka s norikem a lipicánem - toho bohužel již letos neuvidíme, protože se odebral do nebeské manéže. Atraktivní vystoupení přivezla do Lysé i členka České barokní společnosti Johana Moutelíková, která nejprve předvedla s lipickým valachem Romeem ukázku lukostřelby ze sedla a v nočním show pak vystoupení s ohnivými vějíři. Nechyběla zde ani Anna Reinbergerová se svými strakoši Westem a Coronou, jejíž sedlový tandem a následně vystoupení nazvané Kůň a pes mělo velký úspěch. I letos se můžete těšit na obě výše zmiňované jezdkyně. Česká barokní společnost má připraven barokní blok, ve kterém nebude chybět lov s dravým ptákem, práce s koněm na dlouhé otěži a dokonce i šerm, kterého se zhostí šermíři ze skupiny Merlet. Zkrátka zajímavá čísla se zde jistě najdou i letos a možná se stanou i inspirací pro budoucí aktéry.
V sobotu večer se ještě v hale již několikrát konala noční show, ve které je obvykle k vidění to nejlepší z denního programu. V intimnějším prostředí a s nasvětlením však čísla získávají další rozměr a pokud máte čas, nenechte si ji utéct. Před dvěma lety zde exceloval pan Josef Iš v dokonalém namaskování za upíra se dvěma zapřaženými frískými hřebci, když pronásledoval krásku (v nesnázích) Janu Vedralovou taktéž na fríském hřebci. Protože v této masce projel i večerní Lysou, věřím, že někteří opilci se po spatření tohoto zjevení již více alkoholu nedotkli! Zajímavé vystoupení přivezl ze Slatiňan ing. Karel Dvořák s Martinou Cukrovou – starokladrubský vraník se prezentoval ve španělském duchu s tanečnicí flamenca. Zahanbit se nedala ani spřežení, lipické dvojspřeží přivezl Andráš Polgar, shirské klisny přicestovaly ze Zooparku Chomutov, westernoví jezdci představili divákům různé disciplíny westernového ježdění. Letos ale zřejmě kvůli výměně povrchu v hale budeme muset noční představení oželet. Teprve pozdě v noci utichne celý areál, aby nabral dech do nedělního finále.
Výstava v Lysé je pro koňaře nejen místem nákupů, ale zejména místem, kde se setkávají přátelé a známí, aby probrali, co je nového a jak se dařilo v uplynulé sezóně. Zavítejte sem i vy a vychutnejte si atmosféru nejstarší východoevropské výstavy!