Vyšší barevné formy. Vzájemným působením více barevných variant v rámci jednoho jedince docilujeme tzv. vyšších barevných forem. Mezi ně řadíme u korálovek zejména dvě formy a to formu snow a formu ghost.
Název formy snow (sníh) může být poněkud zavádějící, protože nesprávně evokuje představu, že barva takového jedince bude čistě bílá jako padlý sníh, taková forma se však nazývá blizzard a je u korálovek spíše výjimečná. Jako snow označujeme jedince, je-li zároveň amelanistický (postrádá zcela černou barvu) i anerythristický (postrádá částečně červenou barvu) případně axantický (postrádá žlutou barvu). Barva je pak v dospělosti bílá s růžovým a/nebo žlutým nádechem ve zcela zřetelné kresbě. Abychom získali snow jedince, tak obvykle křížíme amelano jedince s anery (axant) jedincem a křížením jejich potomků získáváme různé varianty, kde v průměru každý šestnáctý jedinec bude právě formy snow.
Název formy ghost (duch) narozdíl od předchozí naopak velmi napovídá, jak bude příslušník této formy vypadat. Jedinec formy ghost je totiž zároveň anery i hypomelanistický (černá barva potlačena na úroveň šedé, kouřové apod.). Což znamená, že opravdu působí tak trochu jako duch, protože všechny jeho barvy jsou vybledlé a barvy jako takové spíše jen naznačují. Postup k získání jedinců této formy je analogický k předchozímu, jen zde amelano jedince nahradíme hypo jedincem. Nejčastěji tuto formu nacházíme u L. t. hondurensis.
Dalšími formami jsou formy kresebné. Souhrnně se označují jako aberantní, což znamená odchylující se od normálních a obvyklých kreseb. Z tohoto poněkud širokého pojmu se časem vydělilo pět častěji zastoupených a samostatných forem, kterými jsou formy striped (pruhovaný), granite (žulový), blotched (skvrnitý), halloween a leopard. Kresebné formy nemají tak zcela jednoduchou genetiku, jako drtivá většina forem barevných. Proto, když se tyto mutace objeví, musí se podchytit a nějakou dobu s nim pracovat, než je možné prohlásit je za geneticky ustálené. Je to zřejmě dáno tím, že se na nich podílí více genových párů, o kterých, respektive o genech v nich, které ovlivňují kresbu, nelze souhrnně prohlásit, že jsou recesivní nebo dominantní či kodominantní.
Jedná se o formu, kde se kroužky mění v podélné proužky či ideálně v právě jeden pruh / linku jdoucí středem hřbetu korálovky. Poměrně často se tato forma vyskytuje u L. g. californiae, L .t. sinaloe a méně často například u L. p. pyromelana.
Tato forma se občas nazývá také speckled (kropenatá). Kresba je daleko drobnější, jakoby nejméně zdvojená, rozpadlá a daleko hustší. Nejčastěji ji nacházíme u L. m. mexicana.
Někdy jsou tito jedinci (resp. forma) také nazýváni bull–eye (býčí oko). U jedinců této formy nahradily kroužky skvrny, které jsou téměř vždy ve tvaru dvou do sebe vložených kruhů, kdy vnitřní je většinou bílé barvy a vnější barvy černé. Připomíná tak často i oko. Velmi často se tato forma vyskytuje u L. t. nelsoni a L. t. sinaloe.
Tuto formu je teoreticky možné vnímat jako formu barevnou, protože se zde jedná o to, že jedna ze tří barev, kterými korálovky disponují, je u této korálovky potlačena a zůstávají tak pouze dvě z těchto barev. Proto jsou tyto korálovky (resp. forma) také někdy nazývány bi–color (dvoubarevné). Ale toto potlačení jedné z barev není dáno defektem při její výrobě korálovkou, ale změnou kresby, která její původní prostor zcela či téměř věnovala barvě jiné či barvám jiným, jejichž plochu tak značně rozšířila. Proto řadíme tuto formu spíše mezi kresebnou než barevnou, i když by jisté opodstatnění mělo i zařazení do formy barevné. Nejčastěji jedince této formy nalézáme u L. t. campbelli (kde právě spojení oranžové a černé vedlo k termínu Halloween) a L. t. hondurensis.
Leopard
Tato forma se občas také nazývá levhart, jaguár apod. Vyskytuje se zejména u L. m. thayeri. V této formě se původní kroužky rozpadají na menší či větší skvrny nebo tečky, které pokrývají ať již symetricky či asymetricky celé tělo a jsou od sebe navzájem poměrně vzdálené (proto se nejedná o formu speckled / granite). Zároveň také platí, že jeden kroužek se transformuje ve více malých teček, čímž se odlišuje od blotched, kde obvykle jedna skvrna odpovídá přesně jednomu proužku.
V dalším pokračování se seznámíme s hybridy korálovek.
Máte-li jakékoliv dotazy či komentáře ohledně tohoto článku, případně jiný dotaz týkající se korálovek, napište nám je, prosím, na radim@koralovky.cz, pokud to bude v našich silách, tak na všechny odpovíme a ty nejčastější a nejzajímavější zde i zveřejníme.