Jsou buď pochvalné, které mě těší, nebo kritické a odmítavé, souhlasné i odporující. Na mnohé odpovídám a pak si s dotyčným chovatelem vyměníme pár názorů, až dojdeme k nějakému závěru. Jsem rád, že se o problémech diskutuje, což nám zprostředkuje Fauna.
V jejím osmém čísle mi vyšel článek, kde jsem popisoval chov rozel žlutohlavých, kde samička po vylétnutí z budky delší dobu pobývala mimo ni a jaké jsem proto udělal opatření, aby se snůška nezachladila. Jinak seděla dobře, ale toto občasné delší vzdálení mě několikrát stálo radost z úspěšného odchovu. Nijak jsem nepovažoval za nutné se o této problematice rozepisovat a ani žádnou odezvu nečekal. O to větší překvapení bylo z lístku, který mi poslal jeden chovatel ze středočeského okresního města a protože mě tato zpráva tak překvapila, podělím se o ní s celou chovatelskou veřejností. Cituji: „Píši vám odpověď na článek ve Fauně č. 8. Já chovám papoušky celoročně venku ve voliérách bez přitápění a letos jsem jim dal poprvé budky v lednu, kdy teplota klesla až na -17 st. C a i andulky mi snášely v pohodě vejce a všechny vyseděly, ani žádný úhyn nebyl. Takže není pravda, jak píšete, že rosely vejce nevysedí v březnu i když je pořádná zima. Já dávám každý rok budky v únoru, ať je mráz nebo ne a i rozely v pohodě vysedí vejce. Už to dělám moc roků a žádný úhyn jsem neměl.“
Tolik citace, která mě tak překvapila, že jsem se rozhodl pro její zveřejnění a zároveň vyzývám tohoto chovatele, aby nám o svém chovu napsal do Fauny. Jistě by tento návod uvítali chovatelé, kteří v takovýchto podmínkách od svých ptáků neodchovávají, ale mnohdy jsou rádi, že jejich miláčkové vůbec přežijí. Mě se to tedy nikdy za 30 let nepovedlo, naopak, když jsem ještě „dělal“ andulky, tak již při nižším mrazu (když náhodou přišel) mi posedávaly nakrčené a o nějakém hnízdění nemohla být ani řeč.
Dnes andulky již nemám, ale ani ostatní ptáci v těchto extrémních podmínkách snahu o hnízdění neprojevují, i když jsou daleko otužilejší, než tito drobní ptáčci. Já nechávám budky ve voliérách otevřené celoročně a nikdy se mi nestalo, že bych pozoroval snahu o hnízdění v takovýchto podmínkách. Výjimkou byly tyto rozely a pár korel, o kterých jsem také psal. Ovšem nejednalo se o takovéto mrazy. Ty nastaly, když již uvedení ptáci seděli. Nebo snad se v posledních letech stali ptáci otužilejšími?