(pokračování) Postup a průběh čištění. Čištění ryb krevetami probíhá od úsvitu do soumraku, s největší aktivitou v době kolem poledne, čištění nebylo ve většině případů zaznamenáno v noci, ani u ryb ani u krevet. Zajímavostí je, že kreveta Brachycarpus biunguiculatus (Palaemonidae) vykazuje naopak čistící aktivitu zásadně v noci.
Čištění u krevet i ryb – čističů má přesný postup a hierarchii. Ryba zákazník připlave k čisticí stanici a svým neobvyklým vertikálním držením těla (většinou hlavou dolů) dá najevo, že má o čištění zájem a že je čistič v bezpečí během této činnosti. Ryba roztáhne ploutve, otevře ústa a žábry. Je očišťována od hlavy po ocas, není vynechána ani tlama – krevety odstraní i zbytky potravy ze zubů a očistí i zanesené žábry. Čisticí aktivita zákazníka a čističe se dá shrnout do několika základních úkonů. Klient, pokud má úmysl se nechat vyčistit, nejdříve vyhledá čisticí stanici a přiblíží se k čističi. Poté zaujme požadovaný postoj, většinou vertikálně s hlavou dolů, roztáhne ploutve a otevře tlamu a žábry. V této póze nebo mírně pozměněné setrvá po celou dobu čištění. Po očistě se vrátí do normální horizontální polohy a vzdálí se od stanice, kde je potom obsluhována další ryba. V případě žraloků útesových (Triaenodon obesus) je jejich čisticí pozice v leže na mořském dně s široce rozevřenou tlamou. Murény také při čištění setrvávají v podobné pozici. Čistič se ze své strany nejdříve snaží upoutat pozornost potencionálního klienta, poté se opatrně přiblíží k rybě. U krevet byl často pozorován nejprve dotek těla ryby tykadlem a poté první bližší kontakt. Čistící kreveta, případně ryba, začne s očistou hostitele. Odstraní zbytky odumřelé kůže, poraněnou tkáň a případné parazity. Ryby většinou navštěvují krevetí čističe v případech, kdy je potřeba jemnější a přesnější očista na hůře dostupných místech. Mnoho ryb tak kombinuje návštěvu nejprve rybího čističe a poté krevety. Kreveta odstraňuje nečistoty dvěma způsoby. Většími i menšími klepítky jednoduše odebírá kousky tkáně nebo parazita a konzumuje je. V případech, kdy nelze jednoduše ránu či tkáň očistit, uchopí velkými klepety kus tkáně a potom trhavými pohyby a odplutím od ryby tyto kousky odstraní. Po provedení čištění se kreveta opět vzdálí zpět do bezpečí.
Různé druhy čističů jsou rozdílně závislé na hostitelích, někteří díky tomuto svazku doslova přežívají a neživí se žádnou jinou potravou. Ryby – čističi jsou výrazně zbarvení (proužky, skvrny), aby byli kontrastní se svým prostředím. Obecně jsou formy v chladnějších vodách méně výrazné, než ty v tropických a subtropických. Mají tendenci být vysoce společenští a tvořit hejna, zatímco čističi teplejších vod bývají solitérní nebo v páru. Vzhledem k jejich občasnému chovu v akváriích je velmi důležité znát nejen jejich ekologické nároky, ale i nároky společenské. Zdá se, že co do počtu individuí převyšují čističi z chladných moří ty z tropických, přestože počet druhů je mnohem menší. Tropické druhy jsou mnohem více závislé na potravě z čištění, než z jiných zdrojů. Znamená to tedy i jejich větší specializaci.
Čisticí krevety patří do tří čeledí – Stenopodidae, Palaemonidae a Hippolytidae. Různé druhy ryb navštěvují různé druhy čističů podle potřeby. Čisticí stanice jsou většinou poblíž nějakého zajímavého útvaru nebo převisu, kvůli snadnému zapamatování její polohy zákazníky. V tropickém západním Atlantiku je před rybími čističi preferována kreveta P. pedersoni (Palaemonidae), a to před rybími čističi i před další čisticí krevetou Lysmata grabhami (Hippolytidae). Klientela je rozsáhlá a zahrnuje jak velké kanice a ploskozubce, tak i menší parmice a další ryby. Přesto, že je P. pedersoni často označována jako čistič, nebyla v přírodě řádně zdokumentována při čištění, veškerá pozorování pocházejí z chovu v zajetí nebo při experimentech. P. pedersoni umí dokonce odstranit juvenilní parazitické stejnonožce (Isopoda) z čeledi Cymothoidae, které žijí v žaberní a ústní dutině ryb. Primitivní počáteční stádia čištění představuje kreveta Lysmata californica (Hippolytidae), kdy vztah čistič – zákazník není jednoznačně vyhraněný. Kreveta je totiž často při provádění čištění sežrána klientem. Navíc není plně závislá na této interakci, ani na sebe zvlášť neupozorňuje. U tohoto druhu krevety často docházelo v zajetí k jednomu zásadnímu problému: kreveta čistila ryby v akváriu tak horlivě, že pokud neměla ryba možnost úniku před krevetou, byla očištěna až na kosti. Zdá se, že sasanky v čisticích interakcích mají určitou roli. I když jsou čisticí krevety v relativním bezpečí před predátory, představuje pro ně sasanka další prvek ochrany navíc. Druhy, které žijí ve svazku se sasankou jsou více chráněny a navíc je sasanka výrazným orientačním bodem pro případné zákazníky. P. pedersoni sasanku při čištění opouští pouze na vzdálenost 5 až 10 cm. Zákazník tak musí připlout do úplné blízkosti, většinou čeká na dně u sasanky. Kreveta poté ze sasanky přestoupí na jejich tělo a začne se po nich pohybovat a odebírat nečistoty. Celé čistění trvá přibližně mezi 30 až 180 sekundami. Potom se rychle vrací zpět do bezpečí ramen sasanky. Kreveta Stenopus hispidus (Stenopodidae) je v Rudém moři nejběžněji pozorovanou krevetou, vystavuje svá bílá tykadla, takže je velmi lehce k nalezení pro potencionálními zákazníky. Jelikož není závislá na žádné interakci s dalším organismem, je velmi vhodná pro chov v akváriích. Sasankové krevety jsou pro účel udržování zdraví korálových ryb drobnější a navíc jsou závislé na interakci s mořskými sasankami.