Kulhání, bolestivost kloubů, ochrnutí, to všechno jsou vhodné indikace pro homeopatii. Klasická medicína používá k léčbě nejčastěji kortikoidy – hormonální léčbu, která sice výrazně sníží bolestivost doslova během pár minut, zastaví i zánět, ale bohužel současně snižuje celkovou imunitu, rozhodí hormonální systém celého těla a po delší době podávání může způsobit selhání nadlevinek nebo cukrovku i ohrožení života psa.
Jde o potlačující léčbu, která sice zdánlivě uleví, ale problém přesune na jiný orgán. Po vysazení se někdy dostaví ještě výraznější zdravotní problémy, a tak majiteli nezbývá, než celoživotně podávat kortikoidy, čímž zkrátí život psa o několik let. Dalšími nežádoucí účinky kortikoidů jsou rozklad chrupavky po dlouhodobém podávání a zatížení ledvin.
Méně nebezpečná jsou nesteroidní analgetika a antiflogistika – látky protizánětlivé a proti bolestivé, které sice uleví od bolesti a zmírní zánět, ale bohužel většina z nich dráždí, narušuje nebo rozleptává žaludeční sliznici (u psů i u lidí). Opět také zatěžují ledviny. U plemen s dispozicí k ledvinovým onemocněním, nebo u koček, je to obzvlášť nebezpečné.
Homeopatie má okamžitý efekt asi v 50 % příznaků, v ostatních případech funguje pomaleji. Potřebujeme řádově dny, aby se pacientovi výrazně ulevilo, přesto lze zkombinovat různá homeopatika k okamžité úlevě! Výhodou homeopatik je, že nemají vedlejší účinky, nepoškozují žaludek a sníží bolest jen částečně. Úplné vyloučení bolesti nepovažuji za žádoucí, protože pes potom nemocnou končetinu zatěžuje, nedá jí prostor k hojení a tkáň může ještě více poškodit, třeba již nenapravitelným způsobem (např. utržení kolenních vazů).
Klasická i alternativní medicína používá k doplnění nenasycené mastné kyseliny, omega3 atd. v pupalkovém oleji i v jiných olejích. Jejich účinek nastupuje asi za tři týdny. Považuji jejich podávání za velmi důležité. U nemocných pacientů podávám oleje denně po dobu třech týdnů, dále obden po celý život. Kladný vedlejší efekt se projevuje i na kůži a análních váčcích.
Další nezbytnou součástí léčby i prevence je kloubní výživa. Upřednostňuji kolagenní preparáty, protože kolagen je výchozí stavební látkou pro klouby, kosti, chrupavky a vazy. Ke kolagenu dodávám glukosaminy a chondroitin na snížení zánětu a regeneraci chrupavky. Podle typu postižení podáváme kolagen trvale nebo v kůrách dvakrát až čtyřikrát ročně po dobu tří až šesti týdnů.
Byliny, které se mi nejlépe osvědčily k léčbě i prevenci: tužebník (na všechny klouby i na trávení), ořešák (u srůstů, na přeměnu vaziv), olše (zejména na bederní problémy), ostružiník a borovice (na artrózy a poruchy osifikace). Používám tři až šest týdnů jednu bylinu a potom ji vyměním. Podávám pouze 7 až 15 kapek na den do jídla.
Pohybové problémy nebo bolest mají mnoho důvodů – růstové bolesti v mládí, dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, volné kolenní vazy, přetížení mladých kloubů pohybem a skákáním, chůze po schodech, obezita, hry štěňat a naskakování, zchlazení vodou za horka, v zimě podchlazení atd. Vše se dá řešit pouze homeopatií nebo kombinací homeopatie a klasické léčby analgetiky a antiflogistiky (nesteroidní antirevmatika).
Chemickou léčbu používám velmi zřídka, u zvířat s vážným ohrožením, s velkou bolestí. Pokud možno jen jednorázově. Pak bohužel i v případech, že do mojí ordinace přijde „nevěřící“ majitel a vyžaduje klasickou terapii. Existuje obrovské množství homeopatik na léčbu pohybové soustavy. Uvedu jen část homeopatik, která můžete použít sami, ještě před návštěvou ordinace. V akutním stavu podáváme 5× až 10× denně 2 až 3 kuličky, třeba i několik homeopatik najednou. Dvě až tři kuličky od každého můžeme rozpustit v jednom decilitru vody a podávat po kapkách.
Rhus toxicodendron – na ztuhlé klouby, bolestivost nebo zánět kloubu a jeho okolí, zejména po přehřátí venku a následném zchlazení ve stínu nebo ve vodě. Problémy se objevují po probuzení nebo po odpočinku, pes ztuhle vstává, ale po krátkém pohybu se zlepší. Pomalý pohyb a chůze psovi ulevuje.
Ruta – výborná na vykloubení, léčí periost (okostice) a šlachy. Ztuhnutí je méně výrazné než pro Rhus.
Dulcamara – na kloubní problémy často spojené s žaludečními bolestmi a bolestí zad. Nejčastěji z nastuzení na jaře, kdy jsou dny horké a noci studené. Pes leží na zemi, která chladí a na záda mu pálí sluníčko. Často se připojí zánět spojivek, který doprovází sytě žlutý sekret.
Bryonia – má silné protibolestivé účinky, pacient se bolestí nechce vůbec hýbat, vyhovuje mu naprostý klid, který mu ulevuje. Přestože má Byronia jiné příznaky než Rhus, je jejich společné podávání vhodné, protože Rhus hojí okolí kloubu a Bryonia vnitřek kloubu.
Apis – otok kloubu kromě Bryonie léčí i Apis. U Apisu používám ředění jen 30ch, zatímco u ostatních homeopatik 5ch až 200ch.
Arnica 9 až 200ch - léčí veškerá poškození a zhmoždění. Arnica 15ch by měla být v domácí lékárničce pro případy jakéhokoliv úrazu. V počáteční fázi podáváme Arnicu skutečně velmi často – po minutách, po hodinách. S ustupující bolestí nebo otokem snižujeme denní četnost. Při okamžitém použití homeopatie většinou nedojde k otoku, ani k vážnému poškození kloubu nebo vazu.
Calcareaou fluorica a ruta – léčí vazy.
Calcarea carbonica – na kolena, kyčle, lokty a ramena.
Caulophyllum, Actae spicata, Tuberculinum residuum, Viola odorata (potence opět 5 až 3ch) – léčí malé klouby, prsty, zápěstí, paty.
Actae racemosa, lachnanthes – jsou základními léky na krční páteř.
Pokud dojde ochrnutí z důvodu vyhřeznutí ploténky, tak základním lékem je Arnica a Apis, snižují otok a tlak na nervy. Regeneraci nervů zajistí například Causticum. Bolesti nervů a částečné ochrnutí léčí Aranea diadema nebo Badiaga. Na podporu nervů a svalů i léčba bolestivosti a ztuhlosti je homeopatikum Plumbum.
Pokud máte doma jezevčíka, maltézáčka nebo jinou rasu s dlouhým tělem, vybavte se Causticem 15ch jako první pomocí. Pro pekinéze a buldogy, u kterých hrozí přetržení koleních vazů nebo luxace čéšky, mějte doma v zásobě Calcareu fluricu a Rutu. Pro rotvíky nebo berňáky Calcareu carbonicu na bolestivost zad a kyčlí. Arnicu a Rhus můžete mít doma všichni, rozhodně jejich podáním nic nepokazíte a pejskovi ulevíte, dokud ho neošetří lékař. Homeopatika podávejte i v případě operace nebo společně s léky klasické medicíny. Hojení se zrychlí a psychická pohoda pacienta bude vyšší.