Většina fen jsou výborné matky. Nejedná-li se o fenu se špatnými mateřskými vlastnostmi, tak se fena obvykle ihned po narození o štěňata sama postará nejlépe. Řezáky překousne pupeční provazec ve vzdálenosti asi jeden až dva centimetry od bříška štěněte, zbaví štěně zbytků plodových obalů a dosucha ho olíže. Štěně mezitím intenzívně leze a vyhledává struk. Zvláštní pomoc chovatele v tomto případě není nutná.
Jiné je to ovšem v případě, že má fena u porodu problém štěně vytlačit, o štěňata se nezajímá, nebo je neumí vybavit z plodových obalů. Pak je naše pomoc nezbytná. Štěně vymaníme z obalů, podvážeme pupeční šňůru ve vzdálenosti asi dva centimetry od břišní stěny a pupeční pahýl odstřihneme vydesinfikovanými chirurgickými nůžkami tak, aby podvázané místo zůstalo u bříška štěněte (tj. asi tři centimetry od bříška). Jsou však i feny velice pečlivé, které svoje štěňata olizují příliš intenzívně a mohou jim tím poranit pupeční pahýl. Většině fen přítomnost majitele u porodu nevadí a majitele nechají sahat i na štěňata. Některou fenu to ale může stresovat, začne vstávat, může dojít k zalehnutí štěňat, nebo je fena dokonce zakousne. Základem je individuální a citlivý přístup ke každé feně.
Průměrná porodní hmotnost štěňat jorkšírských teriérů se pohybuje okolo 150 gramů.
Pokud je fena dostatečně mléčná a štěňata dobře sají, tak obvykle 7. až 8. den věku zdvojnásobí svoji hmotnost. Do tří týdnů věku fena svoje štěňata kojí a má-li dost mléka, není opět žádná zvláštní pomoc chovatele nutná. Nejpozději ve 14 dnech věku by však měl chovatel sající štěňata odčervit. Ve veterinárních ošetřovnách jsou k dostání odčervovací pasty pro sající štěňata.
Od třetího týdne fena začíná štěňata pomalu odstavovat a my můžeme začít s přikrmováním. U takto malých štěňat minimálně čtyřikrát až pětkrát denně. U třítýdenních štěňat se na počátku přikrmování osvědčila sušená mléčná kaše. Pomalu a postupně pak přecházíme na uvařené libové kuřecí maso, které nasekáme na drobné kousky. Můžeme začít přidávat i sýr.
V šesti týdnech až dvou měsících se obvykle začíná s vakcinací štěňat proti infekčním chorobám (psinka, parvoviróza …). Potom se chodí na přeočkování zhruba ve třítýdenních intervalech, podle daného vakcinačního schématu. Štěňata jorkšírských teriérů jsou malá a oproti větším plemenům poměrně choulostivá. Proto je většina svědomitých chovatelů odprodává budoucím majitelům až někdy okolo třetího měsíce věku.
V době, kdy máme doma vrh štěňat, nezveme zbytečně návštěvy, abychom se štěňátky pochlubili. Nejen, že fenu přítomnost cizích lidí stresuje, ale hrozí i zavlečení případné infekce. S malinkými štěňaty nenecháváme hrát malé děti!
V tomto případě se osvědčilo sušené mléko pro štěňata od renomovaného výrobce, které se může podávat již od prvního dne věku štěňat. Výborným řešením je též náhradní kojná fenka malého plemene, která by naše štěňata přijala. Jenže, kde ji honem sehnat? Je to možné jen ve velkých chovatelských stanicích, kde rodí více fen ve stejnou dobu. Slyšela jsem i o štěňatech jorkšírských teriérů, která úspěšně odkojila kočka. V případě nouze to za pokus jistě stojí. Během výživy náhradním sušeným mlékem se občas doporučuje štěňatům uvařit i slabý černý čaj oslazený Glukopurem. Sající štěňata je možné krmit buďto speciální lahvičkou s malinkým dudlíkem nebo sondou, která se zavádí přímo do žaludku. To chce ale zručnost a určitou praxi, abychom psíkovi zavedli sondičku správně a neutopili ho. U malých sajících štěňat fena masíruje štěňátkům bříška svým jazykem, a tak podporuje jejich vyměšování. Jestliže fena chybí, musí tuto práci zastat chovatel. Navlhčeným kouskem vaty je třeba provádět masáž spodní části bříška a genitálií, nejlépe po každém krmení. Od tří týdnů mají štěňata prořezané mléčné zuby a pomalu je začínáme přivykat na pevnou stravu.
Při vícečetném vrhu, kdy fenka hodně kojí, může dojít k odvápnění a následné eklampsii. Ta se projevuje křečemi a následnou ztrátou vědomí. Je třeba rychlého veterinárního zásahu, bez kterého by fenka v záchvatu křečí uhynula. Jako prevenci eklampsie v případě početných vrhů (šest a více štěňat) podávají chovatelé přípravky s vápníkem, například citrát vápenatý.
(Z knihy Jorkšírský teriér, kterou vydalo nakladatelství Robimaus. Knihu si můžete objednat na tel. č.: 311 670 538, 608 960 623.)