V posledních letech měli chovatelé koček možnost seznámit se v odborné literatuře či, bohužel, přímo ve svých chovech, s novými virovými infekcemi, mezi něž patří i Felinní infekční peritonitida, tzv. infekční vodnatelnost koček, FIP.
Onemocnění způsobují viry ze skupiny RNA obalených virů, tedy takových, které mají svou genetickou informaci zakódovanou v RNA a jádro viru je chráněno obalem z glykoproteinů. Viry způsobující onemocnění FIP náleží ke coronavirům. Není bez zajímavosti, že např. virus FIV - tzv. kočičího AIDS, i virus HIV patří k těmto RNA obaleným virům.
Onemocnění napadá zejména mladá zvířata a koťata. U koťat, která nemají žádné protilátky od rodičů, propuká náhle: může se v počáteční fázi projevit jako onemocnění virovou kočičí rýmou, napadá sliznice, bývá výtok z nosu a očí. Jakmile dojde k překonání slizničních bariér, rozvíjí se u těchto mladých zvířat tzv. vlhká forma FIP, kdy je břišní dutina charakteristicky zvětšina a naplněna nažloutlou tekutinou. Stanovení z břišního punkrátu se provádí např. ve Státním veterinárním ústavu v Praze-Lysolajích. Léčba je pouze doprovodná, onemocnění zpravidla končí smrtí.
U starších zvířat, která již mají lépe vyvinutý imunitný systém, bývá častější tzv. suchá forma FIP. Příznaky jsou nespecifické - apatie, nechutenství, hubnutí, průjem, častá náchylnost k banálním infekcím. Virus FIP napadá zejména okolí cév, kde dochází ke vzniku ohraničených hnisavých ložisek, nekróz. Napadeny bývají především ledviny, játra, slezina, střevo, ale i další orgány. Léčba opět může pouze oddálit utrpení zvířete. U suché formy, kde je testování z břišního punkrátu obtížné, lze testovat přítomnost protilátek z krve nebo krevního séra. Existují i testy alternativní. Lze říci, že žádný test není stoprocentně spolehlivý, vzhledem k častým mutacím viru. Seropozitivní zvíře (také, u něhož bylo zjištěno detekovatelné množství protilátek) ještě nemusí nutně onemocnět, jisto je pouze to, že se již dostalo do styku s infekcí.
Očkování se provádí u zdravých lidí, a to vakcínou Primucell. Při první aplikaci je nutné opakování očkování po třech týdnech. Očkuje se nakapáním očkovací látky na sliznici nosu. Koťata je doporučeno očkovat od 16 týdnů věku a opět po třech týdnech revakcinovat. Z dalších opatření je doporučitelné izolování matek a koťat, desinfekce kálecích misek a misek na potravu a nezaměňování za misky ostatních zvířat v chovem (neizolovaných), častý odstav koťat - v 5-6 týdnech a samozřejmě zabránění stresu.
Zájemci o překlady článků z odborné literatury či německé a anglické originály mohou kontaktovat: NCHK, Havlíčkova 590/5, 293 01 Ml. Boleslav, e-mail: nchk@post.cz