V uplynulém roce jsme se s přítelem Frainšicem zaměřili na odchov různých kříženců s kanárem, a to z toho důvodu, že tito ptáci jsou ve stále větší oblibě, zejména pro svůj zpěv. Úspěch se podařil a bylo odchováno celkem třicet dva různých kříženců s kanárem. Byli odchováni kříženci po čížkovi ohnivém, čížkovi lesním, zvonku zeleném, konopce obecné a stehlíkovi obecném. Mimo kříženců po konopce, byla samička vždy kanáří.
Sameček zvonka zeleného byl v mutaci žlutá isabela a byl spářen s kanáří samičkou žlutou strakou. Odchovali tři hnízda po dvou mláďatech. Jedná se o křížence ve žluté barvě a jedna samička je žluté lutino. Tito kříženci byli vystaveni na výstavě Olomouci a v Brně. Byli odchováni ve voliéře a na jejich krmení se podíleli oba rodiče. Sameček zvonka samičku kanára při hnízdění nerušil a občas ji na hnízdě i nakrmil. Jedná se o zvonka z odchovu roku 2007 a kanáří samičku z odchovu 2008.
Po čížkovi lesním byly sestaveny dva páry a to v jednom případě kanářice Glostera a ve druhém žlutá kanářice lipochromová. Odchovali celkem osm mláďat a na první pohled je poznat, po které samičce kříženci pochází. Kříženci po samičce Glostera mají podobnou vejčitou postavu jako kanár Gloster. Tito kříženci byli odchování v kleci a samečci čížka lesního byli po celou dobu s kanářicemi a podíleli se na odchovu mláďat. Jednalo se o stejné páry, které úspěšně odchovaly mláďata už v roce 2008.
K čížkovi ohnivému byla dána kanářice žlutá straka a v prvním hnízdění odchovali tři mláďata. Druhé hnízdění bylo neúspěšné a vajíčka byla neoplodněná. Sameček čížka ohnivého byl po celou dobu ponechán se samičkou kanára a rovněž se podílel na odchovu mláďat. Dokrmoval mláďata i v době, kdy samička zasedla na druhé hnízdění. Před líhnutím byla mláďata oddělena, protože jsme nevěděli, jak se k nim sameček zachová při vylíhnutí druhého hnízda.
Kříženci po konopce byli odchováni od vyzkoušeného páru samečka kanára dominantně bílého saténa a samičky konopky obecné. Tento pár odchoval v roce 2008 celkem tři hnízda a v roce 2009 opět zahnízdil třikrát a odchoval celkem sedm mláďat. Samičky jsou v barvě po samečkovi a samečci po samičce. Kanáří sameček je vzorný otec a má velký podíl na odchovu mláďat. Samička konopky první dny po vylíhnutí mláďat hnízdo prakticky neopouští a krmení obstarává kanáří sameček.
Stehlík byl spářen ve voliéře s kanářicí červenou Ino a vylíhla se tři mláďata. Po dobu sezení se stehlík choval výborně, kanářici krmil na hnízdě, ale po vylíhnutí mláďat svoje chování změnil a druhý den mláďata z hnízda vyházel. Druhé hnízdo bylo neúspěšné a vajíčka byla neoplodněná. Stehlíka jsme proto dali do jiné voliéry, rovněž ke kanářici červená Ino. V té době již stehlík začal péřit, a tak jsme nepočítali s oplodněním vajíček. Samička snesla čtyři vajíčka a po jejím nasednutí jsme preventivně stehlíka oddělili. Z vajíček se vylíhla dvě mláďata, která samička úspěšně odchovala.
Co se týká krmení, používáme různá klasická semena a směs si mícháme sami, pro každý druh jinak. Dále podáváme klasickou vaječnou míchanici a používáme i kupovanou. Zkrmujeme také různá semena v mléčné zralosti, v jarních měsících zejména semena pampelišky. Opět je výhodou venkovní voliéra, kde je na zemi dostatek naklíčených různých semen, což je základ pro krmení mláďat v hnízdě.
Naši kříženci mají ve svém zpěvu minimum kanára, ale většinou kopírují zpěv evropského ptactva. Záleží na tom, jaký zpěv slyší a ten pak kopírují. V našem případě to je zpěv různého evropského ptactva a kříženců, které si ponecháváme jako předzpěváky. Jedná se o křížence různých věkových skupin, které zkoušíme i pářit, zda jsou plodní.