Rozhodli jste se pro koupi štěněte, zvážili jste všechna pro a proti a vybrali jste si plemeno. Neméně důležité je vybrat si chovatelskou stanici a chovatele. Na co si dát pozor a čeho je potřeba si všímat, abyste snížili riziko případných reklamací za vady štěněte:
Prohlédněte si prostory, ve kterých jsou chovaná nejen nabízená štěňátka, ale i ostatní psi ve stanici. Důkladně si prohlédněte, jestli je štěňátko čisté a má lesklou srst. Oči, uši, nos, konečník i genitálie musí být bez výtoku, zarudnutí nebo zápachu. Štěňata musí být řádně odčervená, zbavená všech parazitů a mít potřebná očkování. Se štěnětem musíte dostat buď pas nebo očkovací průkaz, ve kterém musí být všechno řádně zaznamenáno. Zkontrolujte si tetovací číslo nebo čip, aby nedošlo k záměně. Štěňátka by měla být přiměřeně k věku zvídavá, nebojácná, hravá, pohyblivá a čilá. Měli byste dostat informace o způsobu krmení, značce krmiva a denním režimu štěněte.
Prodávající by měl kupujícího na případné vady sám upozornit, pokud tak neučiní, nezbavuje ho to odpovědnosti. Jinak řečeno, za vady prodávající odpovídá bez ohledu na to, jestli tuto skutečnost zanesl do kupní smlouvy nebo jestli na tuto vadu kupujícího upozornil ústně.
Kupující může uplatnit vady štěněte u prodávajícího ve lhůtě šesti týdnů od převzetí věci – štěněte. Zjištěnou vadu musí uplatnit bez zbytečného odkladu, ihned po tomto zjištění. Uznání práva odpovědnosti prodávajícího za vadu upravuje § 599 Občanského zákoníku. Kupující se může domáhat uznání odpovědnosti soudní cestou v tom případě, že vady vytkl do šesti týdnů po převzetí věci. Občanský zákoník skutečně pohlíží při koupi zvířete jako na koupi věci. Soudní cestou se lze domáhat také nákladů spojených s reklamací: veterinární péče, cestovné aj. Kupující náhradu nákladů může uplatnit u soudu, když splnil podmínku, že tyto náklady oznámil prodávajícímu ve stejné lhůtě, jaká je určena pro reklamaci, tzn. ve lhůtě šesti týdnů od převzetí. V případe, kdy kupující nenotifikuje vady věci včas, jeho práva z vad věci zanikají. Při reklamaci je kupující povinen doložit prodávajícímu kupní smlouvu, osvědčení od veterináře o zdravotním stavu, v horším případě pitevní protokol.
Z obou těchto potvrzení musí být zřetelná přibližná doba, kdy zvíře onemocnělo nebo kdy se projevila vada. Jinak řečeno vada vrozená nebo onemocnění s inkubační dobou takovou, že lze prokázat nakažení u chovatele. Pokud tato doba bude zasahovat do doby před prodáním štěněte, je reklamace oprávněná. Jestliže kupující vlastní vinnou způsobí štěněti nemoc či úraz, před ukončením šestitýdenní záruční doby, je reklamace zvířete neopodstatněná.
Kupujete-li štěně a nemáte žádnou předchozí zkušenost, není od věci vzít s sebou ke koupi někoho zkušenějšího. V případě, že se vám něco nezdá být v pořádku, zeptejte se chovatele a nenechejte se odbýt. Dbejte rady, že oči, uši, nos, konečník i genitálie musí být bez výtoku a zarudnutí. Mnohdy se z mírného výtoku, o kterém vám bude chovatel tvrdit, že je to vcelku běžná věc, může rozvinout vleklé nebo i chronické onemocnění. Toto onemocnění bude od vás vyžadovat zvláštní péči a také zvýšené náklady na léčbu. Je důležité zkontrolovat si chrup štěněte. I když se jedná zatím o chrup mléčný, skus nám již v tomto věku může ledacos signalizovat. U psů nesmíme opomenout zkontrolovat, zda jsou v pořádku sestouplá obě varlátka. Pokud do doby odběru ještě sestouplá nejsou a vy na koupi tohoto štěněte trváte, je vhodné tuto konkrétní vadu uvést do smlouvy spolu s delší záruční lhůtou k této vadě se vztahující. Dohodnou-li se kupující s prodávajícím na prodloužení lhůty pro uplatnění práv z odpovědnosti za vady ve smlouvě, jsou povinni se touto delší lhůtou řídit.
Další, co si ověříme je, jestli nemá štěňátko pupeční kýlu a zda nemá pátý prst – paspárek (výjimkou je např. Beauceron) nebo zda nemá nestandardní zbavení. Jako příklad závažné vady mohu uvést papírové psy některých ras, kterým jejich chovatel nechal kupírovat uši nebo ocas. Průkaz původu nám v tomto případě slouží jako doklad čistokrevnosti psa. Tento pes však nebude nikdy chovný a jeho potomci nemají nárok na PP. Kupírovaný pes má sice PP, ale na výstavách nesmí být posouzen. Neprojde také klubovou bonitací nebo výběrem chovu. Proto je vhodné před koupí štěněte znát nejen standard plemene, ale i podmínky nutné k uchovnění.
Koupíte-li si štěně, vezměte jej k veterináři na prohlídku. Máte možnost požádat veterináře, aby vám napsal vyjádření ke zdravotnímu stavu zvířete. Vydání osvědčení patří k povinnostem veterinárního lékaře (i když taková administrativa nejspíš žádného veterináře nepotěší). Osvědčení by mělo být napsáno srozumitelně, stručně a mělo by se týkat pouze skutečností, které si veterinář může sám ověřit. Nesmí do zprávy uvádět informace podané mu z doslechu a nikdo by to neměl požadovat. Osvědčení musí být vydáno jako originál a musí obsahovat nezbytné identifikační údaje: kdo osvědčení vydal, komu bylo vydáno, tetovací číslo nebo číslo čipu zvířete, na které se toto osvědčení vydává. Mělo by být na jednom listě, pokud ne, musí být zřetelné, že se jedná o další (nezaměnitelný) list daného dokumentu. Z důvodu zaměnitelnosti při kopírování nesmí být dokument podepsán černou barvou. Veškeré přepisování a škrty v osvědčení musí být opětovně stvrzeny podpisem, případně razítkem. Dokument musí být označen registračním číslem KVL, razítkem veterináře a opatřen místem a datem vydání osvědčení.
Zjistí-li nový majitel nebo veterinární lékař nějaké zdravotní či jiné nesrovnalosti, měl by kupující neprodleně kontaktovat chovatele a následně mu prokazatelným způsobem (doporučenou poštou) zaslat svoje zjištění nebo zprávu od veterináře s nálezem.
Pokud nelze reklamovanou vadu odstranit nebo není možné kvůli ní věc užívat dohodnutým způsobem, je nabyvatel oprávněn domáhat se zrušení smlouvy. V případě pořízení si domácího mazlíčka se však tento § 507 občanského zákoníku špatně uplatňuje. Jakmile se pes stane součástí rodiny, jedná se spíše o citovou záležitost a od kupní smlouvy se jen těžko odstupuje. Pokud se kupující rozhodne od kupní smlouvy neodstupovat a psa si ponechat, měl by se dožadovat přiměřené slevy z původní kupní ceny. Sleva z ceny musí být přiměřená povaze vady. Některé vylučující vady z chovu však chovatel garantovat nemůže, protože se na štěněti mohou projevit později v průběhu vývoje.
Další důležitou problematikou je smlouva o spoluvlastnictví, kterou najdete v příštím čísle.