Měli jste u svého koně příznaky chřipky? Nevíte, jak dlouho je třeba ho držet v izolaci a v klidu? Dát ho hned ven, jakmile ustoupí horečka, nebo ho nechat aspoň ještě týden ve stáji?
Pokud kůň onemocněl virovou infekcí dýchacích cest (nemusí to být nutně jen chřipka, virů způsobujících podobné onemocnění je více, například herpesviry, rhinoviry aj.), je třeba se zabývat třemi body:
• zvládnutí infekce a jejich příznaků,
• návrat koně k normální práci,
• možnosti přenosu infekce na další koně.
Pro všechny tyto chřipce podobné infekce platí obecné pravidlo: Na jeden den horečky má být kůň jeden týden v klidu. Takže pokud bude trvat tři dny, než mu klesne tělesná teplota na normál, tři týdny bude mít kůň „stájový klid“. Samozřejmě to neznamená, že ho budete tak dlouho držet zavřeného ve stáji či boxe; naopak! Je třeba, aby byl co nejvíce na čerstvém vzduchu, protože jeho dýchací cesty potřebují právě čerstvý vzduch, aby se mohly zotavit a opravit napáchané škody na sliznici. Jakmile u koně klesne horečka, přestane být apatický, je vhodné ho dát do výběhu a tam ho držet část dne, čím déle, tím lépe. Vzduch uzavřených prostor není žádoucí. Pokud je kůň ve stáji, musíte zajistit, aby byla velmi dobře větraná bez průvanu, bez prachu, nadbytečné vlhkosti a jakýchkoli pachů (čistá podestýlka!).
Ať už ve výběhu nebo ve stáji – kůň musí být v klidu! To znamená, že s ním nesmíte pracovat. Neměli byste ho ani vystavovat žádným stresům, přesunům, změnám stáda, krmení apod. Fyzická a psychická zátěž snižuje imunitu koně a zpomaluje hojivé procesy na sliznicích dýchacích cest. Popocházení ve výběhu popřípadě povodění na ruce jsou naopak žádoucí, protože tento lehký pohyb podporuje prokrvení dýchacích cest a lepší vylučování hlenu se zbytky patogenů a odumřelých buněk, které – pokud by zůstaly hluboko v dýchacích cestách – mohou být příčinou komplikací a chronických problémů. Bohužel existuje stále příliš mnoho jezdců a majitelů, kteří, jakmile kůň přestane kašlat, vyjedou na závody, nebo když se kašel koně zmírní, „dají si“ konečně oblíbenou několikahodinovou vyjížďku do lesů.
Kdy se může vrátit do normální práce? Po výše uvedeném „stájovém“ klidu se bude postupně zvyšovat zátěž koně až do intenzity, jakou pracoval před nemocí. Toto období by mělo trvat přibližně čtyři týdny a trenér či veterinář by měli koně pravidelně sledovat, jak na zvyšování zátěže reaguje a zda se neobjevují komplikace. Nezapomínejte, že v případě chřipky trvá sliznicím dýchacích cest až šest týdnů(!), než se zcela zahojí a mohou plnit svoji funkci, k níž patří i ochrana plic před prachem či patogenními zárodky. Samozřejmě, pokud se nejednalo o lehčí virovou infekci, ale přidružily se už baktérie, tento proces rekonvalescence bude trvat výrazně déle.
No a samozřejmě je tu ještě otázka šíření nákazy. Kůň, který prodělal chřipku, je totiž infekční a může nakazit další koně i týden po poklesu horečky. Proto by měl být ustájen tak, aby byl co nejdále od koní, kteří ještě nejsou infikováni. Měl by mít vlastní výběh stranou od ostatních a lidé, kteří s ním budou manipulovat, by se měli řádně umýt a převléknout, než půjdou za zdravými koňmi, neměli by na ně používat jeho výstroj, nádoby na vodu, čištění apod.