První vytoužené jarní paprsky a příslib jara vylákal na výstavu Zemědělec do Lysé nad Labem velký počet návštěvníků, odhadem za všechny dny jich přišlo třicet až čtyřicet tisíc. Ti si mohli vybírat z velkého množství zahrádkářských potřeb, sazenic, zkrátka všeho, co bude nyní potřeba na zkrášlení zahrad. Mnozí si ale udělali čas i na to, aby zhlédli vystavovaná plemena koní v rámci výstavy Jaro s koňmi.
Pravidelní návštěvníci podzimní výstavy v Lysé vědí, že program má neměnné schéma – dopoledne probíhá chovatelská přehlídka koní na ruce, odpoledne pak jezdecké ukázky. Tentokrát však pořadatelé zvolili jiný model s ohledem na to, že návštěvníky byla široká laická veřejnost, kterou by zdlouhavá chovatelská přehlídka nejspíš brzy omrzela. Proto prostřídali předvedení koní na ruce s jezdeckými a kočárovými ukázkami, a ukázalo se, že to bylo velmi dobré řešení, soudě podle obrovského diváckého zájmu. Kolbiště bylo bohužel velmi malé, a tak se davy lidí tísnily kolem, ale alespoň jim nebyla zima! Dopolední i odpolední program se s malými změnami opakoval, tudíž milovníci koníčků, kteří o něco přišli ráno, vytrvali do odpoledne a necítili se pak ochuzeni. Jeden drobný nedostatek ale výstava měla – nikde nebyl vyvěšený program koňské části výstavy a podle četných dotazů by to jistě nebylo na škodu.
Přibližně hodinový program komentoval pan Radko Novotný, který svým fundovaným komentářem dokázal zaujmout všechny diváky, protože o každém předváděném plemeni věděl mnoho zajímavých informací. Ačkoli zde bylo pouze dvacet šest koní, byli zde zástupci poměrně velkého počtu plemen – viděli jsme starokladrubského vraníka, českého teplokrevníka, KWPN, fríské koně, velšské poníky, ardéna, trekpaarda, minihorse, lipicána a jiné. V chovatelské přehlídce, tedy na ruce, se divákům představili dva zástupci velšských poníků – líbivý hřebec Swalesmoor Tango a klisna Hardys Sonnet, dvě klisny ČT z chovu pana Hlaváče Riva 7/312 a Oriona 7/508, dále pak nejmenší klisnička – minihorse Lovely Sunset pana Sádla a největší kůň výstavy Kylian van het Hermeshof (alias Jasoň) – trekpaard a klisna KWPN Bella Pagela (oba z Farmy Bulovka).
Největší počet vystavovala Farma Bulovka, která přivezla nejen koně své, ale také holandského majitele B. van Uhma, který má na farmě ustájeno mnoho koní na odchov a výcvik. Právě jemu náležel i první předváděný kůň – starokladrubský vraník Siglavi Pakra v jednospřeží vedený Luďkem Musilem. Hnědou lipickou klisnu Tulipan-Tinu pod sedlem téhož majitele předváděla v krátké sedlové ukázce Bára Zadáková. Obdivné pohledy vzbudilo také impozantní dvouspřeží pětiletých fríských hřebců B. van Uhma Sietseho a Reitseho opět pod taktovkou Luďka Musila z Bulovky. Pýchou farmy je krásný ardénský hřebec Ralleur de la Seille (přezdívaný Drsoň), který se divákům předvedl hned několikrát. Nejprve to bylo ve dvojspřeží společně s výše zmíněným trekpaardem Kylianem alias „Jasoněm“, k němuž jako obrovský kontrast pořadatelé přidali trigu minihorsů pana Sádla. Návštěvníci se tak na vlastní oči mohli přesvědčit o velké rozmanitosti koňských plemen. Ovšem chladnokrevný kůň není jen dobrácký nemotora pohybující se rozvážně krokem – o tom snadno přesvědčil Ralleur sedlaný Kateřinou Zadákovou v drezurní ukázce, ve které nechyběl ani španělský krok! Odpoledne se pak oba mohutní chladnokrevníci ještě premiérově představili v „uherské poště“, kdy jim na hřbetech stál Luděk Musil, který je ovládal pouze otěžemi. Toto velmi neobvyklé vystoupení na chvíli vzalo dech i komentátorovi, zato zvukař zareagoval velmi vtipně, když klusajícím koním do rytmu pustil Mládkovu píseň Rychlík jede do Prahy. Všichni se vzápětí srdečně rozesmáli, když se ozvala sloka: „Nestaví, nestaví, vůbec nikde nestaví, kdo se mu postaví, toho zajede!“ L. Musil měl totiž plné ruce práce, aby toto neobvyklé spřežení uřídil, ale se ctí zvládl celou ukázku, kterou bude jistě muset pro velký úspěch vypilovat i pro další příležitosti!
V Lysé nesměla chybět ani rodina Doubkova, která zde je takříkajíc doma. Manželka a syn Petr pokračují v práci s koňmi tam, kde ji smrt přerušila MVDr. Doubkovi, vynikajícímu drezérovi. Publiku byl nejprve představen lipicán Darius „tančící“ na dvou otěžích, který umí i různé cirkusové kousky, včetně cviků na podstavci, vzpínání či poklony. Druhé vystoupení uvádělo v úžas děti i dospělé, protože poník Batman se ukázal jako geniální počtář, který vypočítával různé matematické příklady zadávané náhodně vybranými dětmi, a ani jednou se nespletl! Do třetice Doubkovi předvedli volnou drezuru čtyř poníků, opět odměněnou velkým aplausem. Viděli jsme i ukázku přirozené komunikace ČMB klisny Lízy a Michaely Jeriové, díky níž původně zlá klisna znovu získává důvěru k lidem.
Kaskadérská skupina Caballos budí všude svými neskutečnými kousky velký obdiv a šokovaní diváci si občas říkají, zda to již nehraničí s šílenstvím! Přesně v tomto duchu bylo i vystoupení Ludvíka Novotného s koněm Fénem, který předváděl neuvěřitelnou ohnivou show. Nechybělo ani plivání ohně (velmi nebezpečný trik) a na závěr „hořící muž“ – kaskadér si nechal na sobě zapálit košili a obkroužil několikrát kolbiště. Plameny pak už šlehaly opravdu vysoko (ale kaskadér rozhodně nehodlal nic odvolávat) a všichni s úlevou vydechli, teprve když se po uhašení vynořil z oblak dýmu. Zahanbit se nedala ani Karolína Hovorková, která na Čipovi předvedla několik džigitovek. Krásnou podívanou si připravili manželé Parohovi, své fríské hřebce postrojili do dobových postrojů, sebe převlékli do královského hermelínu a v pěkné čtverylce nás na chvíli přenesli do dob dávno minulých. Odpoledne Caballos připravili pro změnu rytířské klání, v němž účinkoval Jaroslav Paroha s fríským hřebcem Jitse fan'n Nitma Zathe, Eva Hedbávná s Lumpem a Karolína Hovorková s Čipem. Dámy se rozhodně nedaly zahanbit jediným mužem při nejrůznějších rytířských disciplínách - nabodávání kroužků dřevcem, v hodu oštěpem, sekání šavlí nebo při úderech dřevcem do kvintany. Pozor, pánové, zdání křehké ženy někdy pořádně klame! Toto klání pak udělalo tečku za sobotním programem, ale divákům se vůbec nechtělo odcházet – natolik se jim program líbil. Letošní první koňská výstava byla příjemným příslibem do začínající sezóny a všem aktérům patří velký dík za vynaloženou námahu.