Vánoce se rychle blíží a já byla požádána o napsání článku na téma „zvíře jako dárek“. Musím říci, že jsem se tohoto úkolu velice ráda ujala, protože při návštěvách útulků vidím následky neuváženého pořizování zvířat a rozhodně mi tento problém není lhostejný. Zvlášť v období letních prázdnin a Vánoc se v těchto zařízeních zdvojnásobuje počet odložených pejsků a kočiček, kteří měli původně udělat radost za vysvědčení či jako dárek k Vánocům, a nakonec skončili v prostorách zvířecích útulků. A bohužel nejsou výjimkou ani krabice s drobnými živočichy odložené přede dveřmi zverimexů. V čem spočívá hlavní problém?
Před pořízením živého dárku si nejdříve zodpovězte následující otázky.
Pokud se nechcete zeptat budoucího majitele či majitelů zvířátka přímo, aby byli překvapeni, je nezbytné získat tuto informaci nenápadnými otázkami nebo „sondováním“ u příbuzných či blízkých přátel rodiny. Se zvířetem by měli souhlasit všichni členové domácnosti, protože s ním budou v každodenním kontaktu, a minimálně dva z nich by se měli podílet na pravidelné péči o zvířecího kamaráda. Záměrně píši minimálně dva, protože nebude výjimkou situace, kdy se hlavní majitel zvířete zdrží v práci či ve škole, čas od času je člověk nemocný nebo potřebuje někam odcestovat, a právě v těchto situacích je nezbytné, aby jej někdo zastoupil. Je důležité rovněž zvážit, kdo bude o zvířátko pečovat, když pojede na dovolenou celá rodina. Je ochotný se postarat někdo z příbuzných či blízkých přátel, na které je zvíře alespoň trochu zvyklé? Umisťování zvířat do penzionů, či jejich putování po jim neznámých lidech, není nejlepší řešení. V zahraničí se v posledních letech docela dobře ujal model, kdy rodina nechá pejska či kočičku doma, tzn. v prostředí, na které je zvíře zvyklé, a zaplatí mu pečovatelku, která se po dobu nepřítomnosti rodiny o čtyřnohého kamaráda postará. Osobně toto považuji za ideální řešení v případě, kdy rodina nemůže vzít zvíře s sebou a zároveň pro svého mazlíčka nenajde hlídání v okruhu rodiny nebo dobrých přátel. Pro zvířátko je určitě menším stresem „přežít“ naši nepřítomnost ve známém prostředí než jeho umístění do penzionu, kde to vůbec nezná a kde se o něj starají pro něj zcela neznámí lidé. V České republice se tento model péče o zvířata zatím neujal, ale nechme se překvapit, jak tomu bude v budoucnu.
V případě, kdy je zvíře určeno dítěti, musí rodiče počítat s faktem, že bude nezbytné dohlížet na svého potomka, jak se o zvířátko stará a jak se k němu chová. Dětem je třeba vysvětlit, že zvíře není hračka. Malé děti ještě navíc neumí dostatečně ovládat svou motoriku a nemají odhad, proto může dojít k situaci, že vydráždí jinak klidné zvíře až ke kousnutí (známý je například příběh, kdy dítě zlomilo psovi v uchu pastelku), proto musíme takovým případům předcházet. Dále nezapomínejme, že děti ještě nemají představu a zkušenosti, jak se o zvíře starat, tudíž nezbytně potřebují pomoc a správné vedení od svých rodičů. My dospělí bychom jim měli jít kladným příkladem. Určitě jste již někdy ve svém okolí slyšeli větu: „Museli jsme toho psa (morče, papouška...) dát pryč, protože se kluk nestaral.“ V tomto případě se však nejedná o selhání dítěte, nýbrž o selhání rodičů! Právě oni totiž musí zvážit, zda je už dítě dosti velké, aby bylo schopné se o zvíře plnohodnotně postarat, a hlavně, zda oni sami mají dostatek času a dobré vůle dítěti se zvířetem pomoci, popřípadě za něj péči o zvíře zcela převzít. Na rodičích leží hlavní zodpovědnost za zvířecího kamaráda a s ní související povinnosti. Rodiče, kteří se v péči o zvíře „nevidí“ a nebo dokonce mají ke zvířatům rozporuplný vztah, by rozhodně neměli pořizovat zvíře malým dětem. Pokud se vás však tento problém netýká a cítíte se dobře připraveni na nového člena své domácnosti, musím říci, že zvíře je ideálním prostředníkem, jak vést dítě k zodpovědnosti a lásce k přírodě. Rovněž se u dítěte díky zvířeti lépe vyvíjí emocionální život, děti cítí doma pocit bezpečí i v nepřítomnosti rodičů a dokonce bývají zdravější.
Zde je třeba dobře zvážit, zda je obdarovaný člověk schopen vytvořit zvířeti a jeho potřebám odpovídající životní podmínky, zda bude ochoten do něj investovat (veterinární péče, poplatky za psa, kvalitní strava, péče o srst, u drobných zvířat vybavení terárií a vivárií atd.) a podle jeho možností se rozhodnout, které zvířátko bude pro něj to pravé. Při rozhodování, jakého mazlíčka zakoupit (ať už pro sebe nebo pro někoho blízkého), si prosím nejdříve zjistěte o všech adeptech co nejvíce informací, nejlépe se poraďte přímo s chovateli. Výbornou pomocí je rovněž zapůjčení odborných knih o chovu v knihovně nebo jejich koupě. Například nakladatelství Vašut vydává publikace o spoustě druhů zvířat, přičemž jedna kniha stojí pouze 99 Kč (zpracování většiny z nich je výborné). Některé zverimexy mají k nejprodávanějších druhům zvířat připravené letáčky. Informace o zvířatech a návody na jejich správný chov si můžete rovněž přečíst a vytisknout na internetových stránkách, například www.ozviratech.cz.
Pokud je v domácnosti alergik na srst, peří apod., měli byste vybrat zvíře, které mu nebude způsobovat zdravotní problémy. Nevěste hlavu, není nic ztraceno, věrným společníkem alergiků jsou například pejsci „naháči“, mnoho alergických lidí si chválí rovněž soužití s jorkšírskými teriéry, kteří mají srst kvalitou podobnou lidským vlasům, a milými kamarády jsou také želvy či jiná terarijní zvířata. A samozřejmě pohled na hezké akvárium polahodí každému oku a nevyrovná se mu žádný televizní program.
Mezi nejnáročnější zvířata, co se týká péče a nákladů, patří rozhodně pes. Ale zároveň je to zvíře, které vám vaši péči a lásku stonásobně vrátí. Sama jsem majitelkou pěti pejsků a musím říci, že přátelství mezi člověkem a psem je něco úžasného a zcela jedinečného. Každý, kdo se však chystá své či cizí rodině pořídit tohoto čtyřnohého přítele, by měl zvážit, zda mu bude dopřáno venčení alespoň čtyřikrát denně (z toho jedna dlouhá procházka), zda má rodina dostatek financí na placení poplatků ze psů (v současné době, pokud nemáte nárok na slevu, počítejte s částkou 1000 až 2500 Kč / rok), veterinární péči a krmení psa kvalitní stravou (šetření na stravě vám „zajistí“ mnohonásobně vyšší náklady za návštěvy veterinářů v budoucnu) atd. Dobře zvažte výběr plemene. Například dlouhosrstí pejsci vyžadují větší péči než hladkosrstí či hrubosrstí, do bytu je nejvhodnější trpasličí či malé plemeno (i tito pejsci samozřejmě potřebují dostatek pravidelného pohybu jako jejich velcí kamarádi).
Pokud si pořídíte do bytu kočičku, je nezbytné každý den čistit její WC a alespoň jedenkrát týdně vyměnit speciální písek za nový a WC vymýt. Nedivte se, když vám kočka poleze po záclonách a sem tam okouše nějakou kytku. Ta naše toto všechno dělá (květiny jsme již od nás vystěhovali). Ale máme ji rádi, jinak je to mazel. Výhodou koček je, že se nemusí venčit, což určitě potěší lidi, kteří jsou hodně pracovně vytíženi.
Drobní hlodavci a papoušci potřebují prostorné ubikace a mnoho druhů vyžaduje pravidelné „venčení po bytě“. Obzvláště pokud si pořídíte jedno zvířátko, věnujte mu, prosím, každý den dostatek času a pomazlení, aby se necítilo samo. Například morčata či papoušci vítají své pánečky pískáním již po otevření vchodových dveří, protože se těší na jejich společnost a pohlazení. Zvířátko, které je společensky založeno, nemá zvířecího kamaráda a majitel na něj nemá čas, trpí stejně jako osamocený člověk. Další věcí je pravidelné čištění ubikace a vhodná strava (mnoho zvířat předčasně umírá právě následkem nesprávného krmení). Zde musím opět připomenout, že by nemělo být podceněno zjištění si co nejvíce informací o potřebách zvířete ještě před jeho zakoupením. Pokud zvířátko dáváte jako dárek druhé osobě, darujte ho společně s patřičnými informacemi.
Mezi nejméně náročná zvířata patří rybičky. Obzvláště pokud si založíte velké akvárium s dobrým filtrem a vzduchováním, které má samočistící schopnost, omezíte tím své povinnosti na minimum (krmení, občasné vyčištění filtrů a skel akvária, čas od času vyměníte část vody). Pro nejmenší děti může být akvárium dobrým začátkem péče o zvířata, kdy za vaší asistence budou krmit rybičky a již bez vašeho dozoru se na ně můžou dívat, aniž byste se museli bát, že jim nějak ublíží.
Zvířata jsou radost. Věří nám a milují nás, jsou však na nás zcela závislá, proto bychom jim měli jejich nekonečnou oddanost oplácet tou nejlepší péčí, aby byla zdravá a spokojená. Vyspělost každého člověka se projevuje právě v péči o jeho zvíře. Někteří z vás si možná po přečtení tohoto článku koupi zvířete rozmysleli, což jistě svědčí o racionálním zamyšlení se a zodpovědném přístupu k ostatním živým tvorům, jiní se naopak v koupi utvrdili a já pevně věřím, že u nich budou zvířátka šťastná.
Přeji všem čtenářům, milovníkům zvířat, krásné Vánoce a hodně štěstí v novém roce.