Co to vlastně je takový Corral? The „corral“ znamená v americké angličtině výběh, ohrada, hradba. Jak později okolo dobytkářských usedlostí (ranchů) vznikaly malé komunity (předáci, rančeři, kovbojové, aj.) stal se tento výraz i názvem usedlosti – místa. T–Corral, B. J. Corral, a podobné, jsou příklady názvů takových míst. Z toho se rychle vyvinul další význam slova – a to ve smyslu vyjádření příslušnosti k určité usedlosti nebo skupině lidí. Jednou z volných a nejvýstižnějších analogií dnešního významu slova corral v českém jazyce je slovo parta.
Řídí Československý Pony Express (dále ČsXP) jako celek. Koordinuje jízdu jednotlivých větví. Během vlastní jízdy sleduje průběh, řeší operativně problémy. Zúčastňuje se příprav mezinárodní schůzky šeriffů Pony Expressu (XP) zúčastněných zemí. Koordinuje jízdu ČsXP s ostatními zeměmi European Pony Express association. Vede administrativní záležitosti v Corralu, řídí práci Rady Corralu. Sheriffem ČsXP pro rok 2009 až 2012 je Václav Michalička.
Připravují dle daného rozvrhu pro jezdce burzu větví, rozpis časů k obsazení úseků (předávek pošty). Svolávají větve, na které přidělí jezdcům úseky. Po ukončení ročníku svolávají rozpravu ke zhodnocení jízdy. Během vlastní jízdy se doprovodnými vozidly přemísťují na místa předávek, dohlížejí na průběh a v případě potřeby operativně řeší problémy.
Předáci větví:
česká východní Jaroslav Kadlec
česká západní Jaroslav Čermák ml.
česká jižní Miroslav Šedivý
moravská západní Jan Valchář
moravská východní Miloš Lacina
moravská severní Miroslav Kozelský
Strážce podkadu je hlavním hospodářem corralu. Má na starosti veškerou ekonomickou a finanční oblast XPC.
Jezdci přepravují poštovní zásilky na úsecích od předávky k předávce (asi 20 km). Uniforma jezdce XP je westernový oděv, jehož součástí musí být červená košile a žlutý šátek. Toto vychází z praktické historické nutnosti. Červená barva je v přírodě vidět na velkou vzdálenost. Tím měli jezdci v USA do jisté míry zajištěnou bezpečnost při průjezdu indiánskými oblastmi, neboť v dobách bez nepokojů nechávali Indiáni poštovní jezdce bez problémů projet. Každý jezdec ČsXP má povinnost dodržovat Desatero jezdce XP a slova Přísahy jezdce XP, kterou vlastnoručně podepisuje po přidělení úseku na burze větve. Tato přísaha je doslovným překladem historické přísahy amerických jezdců z roku 1860 a postihuje všechny lidské slabosti, kterých se musí vyvarovat jezdec, přepravující poštu. Za službu dostávají po odjetí svých tří ročníků přezku s označením Rider of Czechoslovak Pony Express. Jezdci jsou na ni náležitě hrdí, neboť si ji musí tzv. vyjezdit.
1) Jezdcem Pony Expressu se může stát pouze westernový jezdec, splňující tyto podmínky:
– westernová výstroj – klobouk, červená košile s dlouhým rukávem, vysoké westernové boty,
– westernová výzbroj – westernové sedlo, uzdění (páka, hackamore),
– westernový styl jízdy (kalifornský, texaský),
– přiježdění koně – překládaná otěž,
– vztah k westernovému ježdění.
2) Je starší 18 let (mladší pouze v doprovodu zákonného zástupce), během služby nepožívá alkohol.
3) Má splněny všechny náležitosti člena a je pověřen předákem větve k převozu pošty – podpis přísahy.
4) Nese plnou zodpovědnost za zdraví svoje a koně při přepravě na trasu i při jízdě s poštou.
5) Podřídí se pokynům svých představených. Po ukončení ročníku může podat protest.
6) Obsadí s koněm svůj úsek včas.
7) Zná perfektně svůj úsek a převzatou poštu veze ve dne i v noci.
8) Je zodpovědný za bezpečnost lidí a koně při předávce pošty. Dodržuje Řád Pony Express Corralu Westerners International – CZ o. s. pro práci s koňmi při jízdě ČS Pony Expressu.
9) Poměr rychlosti a bezpečnosti jízdy s poštou volí podle svých zkušeností a kondice koně.
10) Během konání jízdy Pony Expressu podřídí svůj postoj v nastalých situacích jedinému cíli: pošta musí být doručena!
Jezdí se ve westernové výstroji a v uniformě, která odpovídá uniformě původních jezdců XP, tedy červená košile, žlutý šátek. Celá trať je rozdělena do úseků dlouhých asi 20 km, teoretický čas je 1:45 minut na úsek (v praxi se jezdí rychleji). Většinou se jezdí po dvojicích, kdy jeden ze dvojice veze brašny „mochillu“ s poštou. Jede se za každého počasí ve dne i v noci s ohledem na možnosti koně. Celá evropská trasa dnes již měří něco přes 2700 km.
Jezdcem se může stát každý člověk starší 15-ti let, který vstoupí do organizace The Westerners International – CZ a to do jeho podsekce Pony Express Corral. Po dobu členství dostáváš klubový časopis Prérie Express, máš vstup na akce pořádané WI–CZ se slevou a dostaneš se i na neveřejné akce (Westernové městečko Beaver City, táboření Traperů …). Aby tě sherrif corralu nebo předák větve přijal za člena, musíš být dle stanov „westernového vzezření a ducha“, tedy přijít třeba na rozpravu ve westernovém oblečeni s kloboukem na hlavě a ve vysokých botách. Sherrif je na to hodně náchylnej a nejednoho uchazeče o členství docela neomaleně odmítl, protože měl třeba kecky na nohách nebo neměl klobouk.
Další podmínkou, abys měl šanci jet jako Nováček, je pravidelná účast na jarním a podzimním setkání jezdců (Burza a rozprava) a dalším plusem při výběru mezi mnoha zájemci je být aktivní při organizování jízdy nebo akcí kolem jízdy. O tom, jestli můžeš jet, hlasují jezdci Pony Expressu a pokud tě znají a vědí, že jsi už nějakou dobu aktivní, máš velikou výhodu proti těm, o kterých ještě nikdo nikdy neslyšel.
Nedílnou součástí jízdy ČsXP je práce postmasterů na příslušných poštovních úřadech. V začátcích Pony Expressu byla myšlenka označit je přezkou, ale k realizaci došlo až v roce 1999. Jedná se o přezku XP s označením Postmaster. Nárok na nošení vzniká po třech odsloužených ročnících. Protože v ČsXP slouží postmasteři z různých koutů naší republiky, vytvořil z nich sheriff corralu v roce 2000 organizační těleso, které by mělo zajistit lepší komunikaci mezi nimi samotnými.V praxi to znamená vzájemnou výměnu nápadů, praktické rady těm méně zkušeným a možnost většího sortimentu pohledů s tématikou – language. Stejně tak, jako jezdci podepisují Přísahu jezdce, budou od 17. ročníku postmasteři podepisovat Závazné pokyny poštovního zmocněnce, čímž oficiálně potvrdí svou odpovědnost za plnění svých povinností na svěřeném poštovním úřadě.
Můžete si objednat uvedenou neopakovatelnou pohlednici a my vám ji doručíme poštou Pony Expressu v srpnu 22. 8. 2010. Cena za 1 pohlednici včetně odeslání poštou Českého Pony Expressu je 30 Kč. Pokud máte zájem o tuto neopakující se kuriozitu, zašlete poplatek za poslání pohlednice složenkou s vaší přesnou zpětnou adresou nejpozději do 20. 8. 2010 (více na www.xpc.westerner.cz).
Pokyny pro přepravu poštovních zásilek pro rok 2008:
Přeprava zásilek Čs. Pony Express po území ČR
Zásilka určená adresátovi k vyzvednutí na cílovém Post Office na území ČR: označí se razítkem Post Office, ve kterém byla podána a neofrankuje se – je zdarma.
Zásilka určená do cílového Post Office na území ČR a dále adresátovi doručená Českou poštou po území ČR: označí se razítkem Post Office, ve kterém byla podána a ofrankuje se dle sazebníku České pošty. Běžná zásilka (do 20 g) stojí 10 Kč.
Zásilka určená do cílového Post Office na území ČR a dále adresátovi doručená Českou poštou do evropských zemí: označí se razítkem Post Office, ve kterém byla podána a ofrankuje se dle sazebníku České pošty. Běžná zásilka (do 20 g) 17 Kč.
Zásilka určená do cílového Post Office na území ČR a dále adresátovi doručená Českou poštou do mimoevropských zemí: označí se razítkem Post Office, ve kterém byla podána a ofrankuje se dle sazebníku České pošty. Běžná zásilka (do 20 g) 18 Kč.
Přeprava zásilek European Pony Expressem mimo území ČR
Zásilka podaná na Post Office na území ČR a určená k vyzvednutí adresátovi v cílovém Post Office mimo území ČR: označí se razítkem Post Office, ve kterém byla podána a neofrankuje se – je zdarma.
Zásilka podaná na Post Office na území ČR a určená do Post Office mimo území ČR a dále doručená adresátovi zpět do ČR prostřednictvím příslušné státní pošty státu, kde se nachází cílový Post Office: označí se v levém dolním rohu zvláštním razítkem a razítkem Post Office, ve kterém byla podána a neofrankuje se. Od odesílatele se vybere poplatek 30 Kč.
Zásilka podaná na Post Office na území ČR a určená do Post Office mimo území ČR a dále určená adresátovi na území státu cílového Post Office a doručená příslušnou státní poštou: označí se v levém dolním rohu zvláštním razítkem a razítkem Post Office, ve kterém byla podána a neofrankuje se. Od odesílatele se vybere poplatek 30 Kč.
Zásilka podaná na Post Office na území ČR a určená do Post Office mimo území ČR a dále doručená adresátovi do státu mimo ČR a státu cílového Post Office prostřednictvím příslušné státní pošty státu, kde se nachází cílový Post Office: označí se v levém dolním rohu zvláštním razítkem a razítkem Post Office, ve kterém byla podána a neofrankuje se. Od odesílatele se vybere poplatek 50 Kč.
Přísahám, že pokud budu jezdit u firmy Pony Express Co., nebudu klít, nebudu požívat opojné nápoje, nebudu vyhledávat hádky a spory s ostatními jezdci firmy, budu jednat v každém ohledu čestně, budu pečlivě plnit své povinnosti a svěřený mi úsek trasy zdolám i za cenu ztráty života v termínu a limitu, jak mi bylo řečeno. K tomu mi dopomáhej Bůh.
Mochilla je kožený přehoz přes westernové sedlo se čtyřmi našitými brašnami na poštovní zásilky. Každá brašna má svůj zámek. Klíče od zámků mají pouze pověřené osoby – postmasteři, sheriff corralu a předáci větví, nikoliv jezdci.
Zvukem trubky avizují jezdci v cíli svého úseku příjezd pošty, aby jezdci následujícího úseku byli připraveni přebrat mochillu co nejrychleji, neboť poštu veze Express! Trubka se předává současně s mochillou.
Jezdci nosí od roku 1985 přezky Rider of Czechoslovak Pony Express. Postmasteři nosí od roku 1999 přezky Postmaster of Czechoslovak Pony Express.
Tydli klap, tydli klap, tydli klap zní rovinou.
G
1. Když do pustin chceš dopis psát,
D7 G
Pony Express musíš znát,
plný stáje koňů zlých
D7 G G7
a tři sta jezdců poštovních.
C G
R: Každý ten jezdec musí být v sedle doma,
C G
s koněm dojet, projet, i když hoří Arizona,
C G
sám si musí hledat cestu svou, jipi jou!
R:
2. Winchestrovku nesmí mít,
je moc těžká k sedlu vzít,
dopisy má místo ní
rychlojezdec poštovní.
R:
R:
Jipi jou!