Z fotografií je jistě zřejmé, proč je nazýván špačkem černohlavým. Má černou hlavu, týl a přilehlou chocholku, kterou umí v případě vzrušení načechrat. Další popis druhu záměrně vynechám, protože by měl být viditelný na přiložených fotografiích. Velikost tohoto špačka je v dospělosti 21 cm a pohlavní rozdíly jsou málo patrné. Uvádí se, že jeden z rozdílů pro určení pohlaví je delší chocholka a větší velikost samečka.
Obývá Afghánistán, Nepál, Indii, Srí Lanku. Tito ptáci hnízdí v dutých kmenech stromů a některé zdroje uvádí i nalezení hnízda pod okapem nebo i pod střešní taškou.
V chovech se špačkům černohlavým předkládají budky a jeho výstavba a tvar hnízda je možné přirovnat k umění našeho špačka obecného – strunus vulgaris a to včetně použitého materiálu. Snůška obsahuje 3 až 5 vajec, která jsou bledě modro zelená.
Jídelníček špačka se skládá z ovoce a různého hmyzu, podáváme také různé sypké směsi pro hmyzožravé ptáky. V době odchovů mláďat předkládáme hmyz a to například muší larvy (mražené), voskové zavíječe, svlečené moučné červy. Velmi žádaný je obsah zásobníku lapače hmyzu.
Za velice účelné považuji počínání jednoho chovatele, který dno voliéry pokryje vrstvou listí a různých větviček, do kterých vypouští hmyz, jako cvrčky, smýkaný hmyz apod. Tím ptáky zaměstná a současně jim zajistí průběžný přístup ke krmení na několik hodin, aniž by došlo k přebuzení chovného páru.
Chovatel varuje před podáváním většího množství hmyzu v častých dávkách, což může vést k následnému vyhození mladých a opětovnému počátku hnízdění.
Kroužkování mláďat by nemělo být provedeno malým průměrem kroužku, protože noha špačka má v dospělosti jiný tvar a průměr – narostením tzv. hřebínku. Na druhé straně, pokud se zvolí kroužek příliš volný, tak hrozí riziko zachycení a následné možné poranění ptáka. Vhodná velikost je 4,5 až 5 mm.
Odstavení mláďat se provádí celkem brzy, a to z toho důvodu, že následně dochází k dalšímu hnízdění a samec často odhání a napadá své mladé a může tak dojít i ke ztrátám na odchovu. Doporučuje se proto v tomto případě krátké odstavení samečka, aby mohlo dojít k dokrmení mladých špačků samičkou. Každopádně chovatel doporučuje agresivní projevy samečka hlídat a nepodceňovat jeho případné důsledky.