O přikrmování volně žijících živočichů se v poslední době vede celá řada polemik a rozsáhlých diskusí. Nejrůznější odborníci zpracovávají na toto téma vědecké práce sloužící k prosazování toho svého názoru. Nicméně každý milovník přírody se snaží volně žijícím živočichům přilepšit v době nepříznivých klimatickým podmínek, které v těchto dnech sužují naši zem.
Zimní období má svá specifika a zejména při vyšší sněhové pokrývce a dlouhotrvajících mrazech mají živočichové v přírodě výrazně zhoršené podmínky pro přežití. Proto jim můžeme v tomto, pro ně krušném, období pomoci. K předkládání potravy slouží nejrůznější typy přikrmovacích zařízení. Krmítka pro drobné zpěvné ptactvo lze koupit nejen v supermarketech, ale možností je i vlastní výroba. Návody lze najít nejen v různých ornitologických publikacích, ale i u ochránců přírody, myslivců či zahrádkářů, neboť i oni podporují pobyt opeřenců ve svých zahradách. A to nejen pravidelným zimním přikrmováním, ale i vyvěšováním budek. Vždyť taková biologická ochrana stromů v zahradě není vůbec na škodu. Rozhodneme-li se vyrobit krmítko sami, neměli bychom zapomenout na několik důležitých rad. Stavba by měla být jednoduchá, přístupná a hlavně bezpečná – tzn. že bychom měli dát pozor na vyčnívající hřebíky či vruty, aby nedošlo k poranění strávníků. Jinak se nápaditosti stavby meze nekladou. Důležité také je, aby předkládané krmivo nebylo vystaveno dešti, sněhu či slunci. O přikrmování zvěře se pak starají především myslivci, opět v nejrůznějších přikrmovacích zařízeních, nicméně i my můžeme přiložit ruku k dílu. Vždy je to však vhodné tam, kde je možná domluva s myslivci. Stejně jako s umístěním přikrmovacích mysliveckých zařízení i pro krmítka pro drobné zpěvné ptactvo by mělo platit, že je umísťujeme na závětrná, nerušená místa, která unikají zrakům nepovolaných lidí. Zajistíme tak živočichům dostatek klidu a také se vyvarujeme ničení zařízení vandaly. Je vhodné, když se v blízkosti nacházejí keře či stromy, které jsou přirozeným krytem, takže se živočichové cítí bezpečněji a zařízení s oblibou navštěvují.
Jak už bylo řečeno, o přikrmování zvěře se starají především myslivci, ale přikrmovat drobné zpěvné ptactvo může v podstatě kdokoliv, ví-li ovšem jak. Nejvhodnější potravou pro všechny drobné ptáky jsou olejnatá semena, z nichž nejrozšířenější je slunečnice, mák či řepka. Vhodná jsou i rozsekaná jádra vlašských ořechů, obilniny, jablka, případně hovězí či skopový lůj. Dnes však není problém koupit speciální směs pro zimní přikrmování ptáků. Vyvarovat bychom se však měli předkládání pečiva a soleným či kořeněným zbytkům jídel z kuchyně. Rovněž nevhodné jsou těstoviny a zdraví opeřenců neprospějí zplesnivělé, zapařené či jinak zkažené zbytky potravin.
S přikrmováním začínáme podle povětrnostních podmínek, nejlépe však v listopadu a končíme v dubnu, nicméně záleží na právě probíhající zimě. Vhodnější je předkládat potravu v menším množství, ale pravidelně každý den. Při sněhové pokrývce a velkých mrazech dávky úměrně zvyšujeme. Krmítko slouží nejen opeřencům jako zdroj potravy, ale může posloužit i nám jako zdroj poznání. Krmítko navštěvuje celá řada ptáků, o kterých jsme třeba neměli ani potuchy. Je dobré si svá pozorování zapisovat a máme-li určovací klíč, můžeme se podívat, jakému opeřenci vlastně pomáháme přežít nepříznivou část roku.