Výhody a nedostatky jednotlivých druhů průmyslově vyráběných krmiv. Suchá granulovaná krmiva. Suchá granulovaná krmiva jsou obvykle vyráběna extruzí (za použití vysokého tlaku a teploty), některé drahé granule se vyrábějí lisováním za studena, aby se nezničily vitamíny. Na českém trhu je granulí, vyráběných touto technologií – lisováním za studena, naprosté minimum. Granule lisované za studena mívají menší soudržnost. Naopak správně vyrobené granule technologií extruze by se neměly rozpadat ani po několikahodinovém namáčení, pouze nabobtnají a zvětší svůj objem.
Typ krmiva | Obsah vody (%) | Konzervační technologie |
Suchá | 5–12 | extruze (lisování za studena a sušení) |
Polosuchá | 15–50 | používání látek, které vážou vodu, inhibitory plísní, snížení pH okyselením |
Konzervovaná | 72–85 | sterilizace teplem |
Zmrazená | 60–80 | zmrazení |
Krmiva v plastových obalech | 75–85 | sterilizace teplem |
Výhodou všech průmyslově vyráběných krmiv je bezesporu naše úspora času. Nespornou výhodou je tento druh krmení na cestách. Nemusíme nic nakupovat, skladovat v mrazicím boxu a vařit. Granule jsou i ekonomické, protože kupujeme velké množství sušiny (až 90 %), vodu doplníme doma. Další výhodou je vyváženost jednotlivých živin v průmyslově vyráběném krmivu. Navíc si můžeme vždy koupit granule dle věku a pracovního zatížení našeho psa. Granule se prodávají od nejmenších, obvykle tříkilogramových balení až po dvacetikilové pytle. Výrobci větší balení cenově zvýhodňují, čím větší balení, tím nás přijde kilogram krmiva levněji. Mnozí prodejci mají v obchodech velké pytle rozbalené a zákazníkům z nich krmivo rozvažují. Většina výrobců je proti. Krmiva nedostane zákazník originálně zabalená, mnohdy jsou vlivem dlouhodobého otevření obalu a vzdušné vlhkosti zaplísněná či jinak znehodnocená. Proto výrobci krmiv svoje odběratele nabádají – kupujte jen krmiva originálně zabalená. Několikrát jsem se sama v mnohých obchodech ze zvířecími krmivy přesvědčila o podvodech obchodníků. Do obalu od těch nejdražších granulí nasypou levné krmivo úplně jiné značky a to pak nevědomým zákazníkům odvažují za cenu toho drahého. V žádném případě zde nechci napsat, že všichni prodejci jsou podvodníci, naopak, já stále věřím, že většina jsou ti poctiví. Originálně zabaleným výrobkem však předejdeme mnohým zklamáním a nepříjemnostem. Dnes existuje na trhu nepřeberná škála jak našich, tak dovážených granulovaných krmiv pro psy. Jsou v různé cenové hladině a samozřejmě i kvalitě.
A jaké jsou nevýhody suchého granulovaného krmiva – někteří psi, zejména starší, kteří na něj nebyli zvyklí, ho nechtějí přijímat. Chuťová atraktivnost nikdy není pro psa taková jako u „klasické krmné dávky“. Někteří psi granule normálně žerou, ale jen po určitou dobu. Pak je odmítají a chtějí změnu, buď v podobě jiné značky krmiva nebo doma vařené stravy. I když je tento postup – střídání značek a druhů krmiv – odborníky zavrhován, po prostřídání krmiv se většina psů zase ke svým obvyklým granulím vrátí.
Hypotéza, zda po masovém krmení sušenými granulemi po roce 1992 (od té doby jsou na našem trhu s krmivy pro zvířata hojně zastoupeny) stouplo plošně u psů procento torze žaludku, zatím nebyla potvrzena ani vyvrácena. Někteří chovatelé doporučují raději před krmením granule půl hodiny namočit, a to buď ve vlažné vodě nebo v masovém vývaru. Granule nabobtnají a zvětší svůj objem již v míse, nikoliv v psím žaludku. Většina krmných návodů však upřednostňuje zkrmování suchých granulí, protože pomáhají odstraňovat zubní kámen. Navíc se nekazí, co pes nesežere a nechá v misce, můžeme bez rizika schovat na zítra. Sušením se rovněž konzervují ryby a maso (patří tedy podle tohoto rozdělení mezi suchá krmiva). U nás je však tato konzervace málo obvyklá.
Výhodou je vysoká chutnost, psi je většinou milují. Můžeme jim je podávat jako pamlsky. Ve větší míře bychom je zkrmovat neměli, protože aby mohla mít krmiva tak vysoký obsah vody (do 50 %) a při dlouhodobém skladování se nekazila, musí být chemicky hodně konzervovaná. A konzervační chemie v žádném případě psímu zdraví neprospívá. Také bývají tato krmiva často zaplísněná, protože při dlouhém skladování a vysokém obsahu vody ve výrobku to ani není jinak možné. A metabolity plísní jsou jedny z nejrizikovějších látek, mohou podněcovat i rozvoj některých druhů rakovinného bujení. Podle posledních statistik je rakovina u psů rozšířena ještě více než u lidí. Podle statistických údajů z průmyslově vyspělých zemí trpí rakovinou každý druhý pes starší deseti let. Na vině je jednak ekologicky špatné prostředí ve městech, ale i dietetické chyby. Na čelním místě je obezita a nevhodná výživa.
Konzervy jsou obvykle konzervovány buď pasterizací (probíhá ve vodní lázni do 100 °C nebo v autoklávu sterilizací v horké páře při teplotě 115° až 120 °C). Konzervační chemie při takovéto technologii konzervace nebývá nutná. Psí konzervy jsou co do složení obsahu dvojí – kompletní (obsahují kompletní vyváženou krmnou dávku) a masové. K masovým konzervám přidáváme přílohy – rýže, těstoviny a podobně. Výhodou konzerv je jejich chutnost, psi je žerou velmi rádi. Další výhodou je snadné skladování masa, nemáme-li mrazicí box. Navíc je maso již tepelně upravené. Obrovskou nevýhodou konzerv je však jejich cena. Uvědomme si, že v nich kupujeme 70 až 80 procent vody. Velkou část ceny tvoří i obal. Při větším počtu psů nebo máme-li velké psy, není z dlouhodobého hlediska krmení konzervami pro většinu chovatelů únosné. Například já mám tři psy, kteří dohromady váží „jen“ 85 kg. Kdybych jim v obchodech kupovala konzervy (a zdaleka ne ty nejdražší) denně bych krmila za 100 až 150 Kč.
Mražená krmiva jsou výhodná jak z hlediska pořizovací ceny, tak z hlediska toho, že se při konzervaci mražením vyhneme konzervační chemii. Na jejich skladování však musíme mít mrazicí box a při větším množství psů i pěkně objemný. Mražená krmiva pro psy obvykle představují maso nebo i celé ryby. Konzervovat mražením se dá i zelenina jako přísada do krmiv pro psy. Před uložením do mrazicího boxu je nutné zkontrolovat, zda jsou všechny komponenty, které chceme zmrazit, řádně neprodyšně zabaleny v mikroténovém sáčku, protože jinak z nich vymrzne voda a po rozmrazení je to na úkor chutnosti. Při větším rozsahu sublimace vody z povrchu masa dochází k „mrazovému spálení“. Při dlouhodobém skladování mražením, probíhají v mase chemické procesy, které ovlivňují jeho jakost. Jde zejména o oxidaci tuků (žluknutí) – hlavně ve vepřovém mase a o oxidaci hemových barviv. Výsledkem je jednak žluklý tuk, jednak přeměna červených hemových barviv na hnědošedé a žlutošedé pigmenty masa.
Výhodou je, že můžeme uskladnit psí potravu dopředu připravenou, uvařenou a naporcovanou. Před použitím každou dávku jen rozmrazíme a ohřejeme.
Jak se má maso správně rozmrazovat? Velké kusu masa mají být raději rozmrazovány při nízkých teplotách do +5 °C. Při rozmrazování se vždy uvolňuje určité množství masové šťávy. Množství této uvolněné šťávy závisí na rychlosti zmrazování i rozmrazování, pH masa, vaznosti masa, na průběhu posmrtných změn před zmrazením, na složení tkání masa, atd. Rozmrazování masa ve vodní lázni je nevýhodné, protože tak může docházet k přenosu mikroorganismů a k vyluhování značně velkého množství rozpustných látek z masa do vodní lázně. Maso by se mělo ve vodě rozmrazovat jen když je zabaleno do plastové fólie. Malou dávku masa pro malého psa je vhodné rozmrazit i v mikrovlnce. Po rozmrazení syrových surovin postupujeme při přípravě krmiva jako bychom ho připravovali ze surovin čerstvých.
Klinickou krmnou dávkou obvykle rozumíme krmivo speciální receptury, případně i speciálně upravené, kterým krmíme nemocné jedince. V praxi jsou to obvykle psi obézní nebo psi s nějakou metabolickou poruchou. Tato krmiva jsou k dostání na specializovaných veterinárních klinikách, v běžných obchodech nejsou dostupná, protože není ani žádoucí s nimi krmit zdravé psy.
Co do druhů, existují speciální klinické diety:
– Nízkokalorické – ty jsou určeny pro silně obézní psy.
– S omezenou hladinou tuku – pro štěňata i dospělé psy, trpící akutním a déletrvajícím průjmem. Krmivo obsahuje nízkou hladinu tuku, který průběh průjmových onemocnění zhoršuje. Tato dieta je rovněž vhodná při léčbě nemocí slinivky břišní a jater.
– S vybranými proteiny (po kterých je minimální množství alergií) – pro psy s alergickými problémy, které se projevují poruchami kůže a poruchami trávení.
– S nízkou hladinou sodíku – pro psy s onemocněním ledvin, srdce apod.
– S nízkou hladinou bílkovin – pro psy s onemocněním ledvin. Při vyšším obsahu bílkovin jsou ledviny zatěžovány nadměrným vylučováním fosforu. Je vhodná i pro staré psy, energetická složka krmiva je tvořena hlavně z nebílkovinných zdrojů.
– S vysokým obsahem vlákniny – při onemocněních tlustého střeva a při cukrovce.
– Koncentrované – pro psy v rekonvalescenci, v silné zátěži, pro březí a kojící feny.
Tato krmiva jsou většinou k dostání v granulované suché podobě i ve formě konzerv. Dále jsou k dostání i elektrolytové nápoje a mléčné náhražky pro štěňata.