Před patnácti lety jsem si pořídila svého prvního vlastního psa a za tuto dobu jsem vyzkoušela mnoho různých značek psí kosmetiky. Zpočátku jsem při koupi dávala na rady pracovníků zverimexů, ale jak jsem zjistila, někteří z nich propagovali určité značky pouze za účelem zisku. Jelikož jsem čím dál tím častěji přicházela do kontaktu se zkušenějšími chovateli, přijímala jsem jejich doporučení.
K čemu jsem postupem let dospěla? Zjistila jsem, že drahá psí kosmetika se vyplatí, jelikož je v drtivé většině případů minimálně o sto procent kvalitnější než levné přípravky. Dříve jsem kupovala šampon 300 ml za 70 Kč, zdál se být dobrý, pejsek byl po něm hezký a nedrbal se. Poté mi však byla doporučena dražší francouzská kosmetika Héry, kde speciální šampon pro dlouhosrstá plemena 200 ml vyšel tehdy na 190 Kč (nyní 250 ml za 237 Kč). Šampon jsem koupila pro svého jorkšírského teriéra a bavila se tím, že můj pes bude mít dražší šampon, než jaký používám na své vlasy já. Nevěřili byste však, jaký byl hned po prvním umytí vidět na srsti mého pejska rozdíl! Srst byla mnohem lesklejší, pružnější a hedvábnější! Nakoupila jsem tedy od stejné značky i kondicionér, démelant (rozčesávač), oční a ušní gel. Se vším jsem nadmíru spokojená, až na zmíněný démelant, brzy vám vysvětlím, co se mi na něm nelíbí.
Zkuste se na chvíli vžít do kůže našich čtyřnohých přátel – najednou máte dvěstěkrát lepší čich než člověk a to, co považují lidé za vůni, je pro váš čenich odporné. A najednou vám páneček na srst z rozprašovače stříká parfémovaný norkový olej či nesnesitelně voňavý démelant pro snadné rozčesání, popř. poškozenou srst. Vůně vám naplňuje celý čenich a vy ještě hodně dlouho necítíte nic jiného. Hrozná představa, že? Nicméně přehnaně parfémovaných prostředků se v psí kosmetice nachází celá řada. Podle mého názoru schvalují uvedení těchto výrobků na trh lidé, kteří psa v životě neměli, anebo měli, ale nikdy se o něj a o jeho pocity příliš nezajímali, protože jinak by prodej této kosmetiky nedopustili. Můžu říci, že já jsem přípravky tohoto typu s dobrým úmyslem rovněž vyzkoušela, a když jsem při dalším pokusu o aplikaci viděla zděšení mého mladšího psa podobné hysterickému záchvatu, upustila jsem od dalšího používání. Pro mě z toho vyplynulo ponaučení, že i ty nejkvalitnější značky mohou mít některé výrobky pro psy nevhodné, a před zakoupením mně neznámého výrobku k němu musím nejdříve přivonět. Ano, samozřejmě, že vše je mírně parfémované, ale něco je přespříliš, a to doporučuji nekupovat. Rovněž nejsem zastáncem parfémů na psy, což považuji za „krok proti přírodě“.
Dlouhosrstá plemena
Pro dlouhosrstá plemena je na trhu již velký výběr speciální kosmetiky, která je ještě rozlišena na hladkou splývavou a tzv. nadýchanou srst. U dlouhosrstých psů doporučuji po umytí šamponem použít kondicionér pro snadné rozčesání – vám to usnadní práci, vašemu pejskovi to bude příjemnější a k jeho srsti šetrnější. Při česání můžete ještě do vlhké srsti stříknout démelant (ve spreji), který rovněž usnadňuje rozčesání a chrání a vyživuje srst – zde však pozor na příliš parfémované výrobky. Někteří psi se však zvuku spreje bojí, popř. jim je nepříjemný, proto si v tomto případě raději přípravek naneste na ruku, jemně vmasírujte do srsti a proti srsti pramen po prameni pročešte. Psi s dlouhou srstí mívají poměrně často problémy s přílišným slzením očí a následným nevzhledným zabarvením srsti v očních partiích (viditelné hlavně u psů s bílou srstí). Proto je vhodné používat speciální gely či vodičky, které rychle a účinně čistí srst v okolí očí a zmírňují jejich slzení.
Krátkosrstá plemena
Opět volte kosmetiku specializovanou na srst těchto pejsků. Používání kondicionéru zde není nutné.
Štěňata
Mláďata mají velice citlivou pokožku a jemnou srst, proto volte kosmetiku, která je určena speciálně pro ně, popř. kosmetiku pro dospělé psy, na které je uvedeno, že je vhodná i pro štěňata. Pokud to není nezbytně nutné, nekoupejte štěňata mladší čtyř měsíců. Štěňata po vykoupání dobře osušte (nejlépe vyfénujte). Během chladných měsíců koupejte večer po posledním venčení, aby pejsek nenastydl.
Upozornění
Pozor! U některých psů se může objevit nesnášenlivost na přísady živočišného původu (např. norkový olej), proto pokud se váš pejsek po koupání drbe, zkuste kosmetiku s oleji rostlinného původu (olej z růžového dřeva, jojobový olej atd.).
Na psy nepoužívejte lidské kosmetické přípravky, jelikož psí pokožka má jiné pH než lidská. Maximálně můžete na přesušenou srst aplikovat bezoplachový lidský přípravek k ošetření suchých konečků a dobrou zkušenost mám rovněž s vlasovou maskou (balzám pro poškozené vlasy) od firmy Avon. Ke správné péči o srst budete rovněž potřebovat vhodný hřeben či kartáč, případně obojí. Nejlépe uděláte, pokud se ještě před převzetím štěněte poradíte přímo s chovatelem, jaké nástroje používá na úpravu srsti daného plemene, popř. se můžete informovat na internetu v diskusích s chovateli nebo v psím salonku. Psa na česání zvykejte již odmala.
Rovněž uši psů potřebují naši pozornost – mnoho psů trpí zarůstáním zvukovodu drobnými chloupky, které může vyústit až v nepříjemný zánět ucha. Pokud si sami netroufáte na odstranění těchto chloupků (prsty, pinzetou, nejlépe peanem – vždy pozor, ať nedojde k poranění!), navštivte s vaším čtyřnohým přítelem psí salon, kde mu chloupky vytrhají a uši ošetří ušními kapkami. Tyto kapky (může být i gel) je však dobré čas od času (dle přiloženého návodu) aplikovat každému pejskovi preventivně (obzvláště plemenům s dlouhýma svěšenýma ušima), aby se tak uši zbavily nečistot a předešlo se případnému zánětu. Po vytrhání chloupků ze zvukovodu se používají na vyčištění a zklidnění speciální ušní kapky. Nejvhodnější jsou v tomto případě kapky s co nejnižším obsahem alkoholu, popř. bez alkoholu, protože jsou k uším šetrnější a zbytečně je nedráždí. Vynikající je ušní gel s extrakty rozmarýnu od firmy Héry, který je vhodný i pro štěňátka.
Především trpasličí plemena trpí vznikem zubního kamene (nutno pravidelně kontrolovat a v případě potřeby nechat odstranit veterinárním lékařem mechanicky nebo ultrazvukem), proto je vhodné již od štěňátka přivykat našeho miláčka na čištění zubů. Vím, že většina psů nemá tuto proceduru v oblibě a často s pánečkem bojuje, ale věřte, že trpělivost se vyplatí a psi, kterým se pravidelně (alespoň dvakrát týdně) čistí chrup, mají mnohem zdravější a odolnější zuby a dásně. Například náš jezevčík si čistí zuby nerad, ale jorkšírek si oblíbil chuť zubní pasty a už se nemůže dočkat, až Matesa sundám z „psího stolku“ a on přijde na řadu. Vždycky má snahu okusovat zubní kartáček s pastou a já toho využívám, kartáček mu otáčím tlamičce a celkem efektivně tak čistíme zuby. Podotýkám, že je nutné používat zubní pastu vyrobenou speciálně pro psy (např. C.E.T. enzymatická zubní pasta s drůbeží příchutí od firmy Virbac), protože z lidské pasty by mohlo být vašemu čtyřnožci špatně. Na psí pastě nešetřete, budete překvapeni, jak dlouho pejskovi vydrží. K omezení tvorby zubního kamene a zdravím dásním rovněž přispívá žvýkání a okusování různých kostiček a dentálních pamlsků, které lze zakoupit v obchodech pro zvířata. Rovněž mohu doporučit používání speciálního zubního gelu Oroxyme, který ulpívá na povrchu zubů a dásní a umožňuje tím působení aktivních složek (rozrušuje existující zubní povlak a zabraňuje množení bakterií).
Na závěr bych chtěla zdůraznit, že vzhledem k tomu, že psí kosmetika vydrží našim miláčkům poměrně dlouho (všechny šampony lze ředit vodou), tak se opravdu nevyplatí na ní šetřit, je lepší si připlatit za kvalitu a kochat se potom krásou našich čtyřnohých přátel, než hladit poničenou nekvalitní srst či dokonce riskovat podráždění pokožky.