Méně jí, hrabe, občas prodýchává. To však ještě není důvod brát si dovolenou, tu bychom si měli šetřit na dny po porodu. Stejně tak je dobré v tuto dobu ještě klidně spát, abychom měli sílu na budoucí období. Vyšší síly skoro vždy zařídí, aby fenka rodila, až když se vrátíme z práce, ze školení nebo z výstavy. Pro případ naší únavy se můžeme vybavit Cocculus indicum 30ch, které podáváme při únavě, nedostatku spánku i při kinetózách. Neotupí mysl jako Kinedryl, dodá nám aktivitu při porodu, další dny po něm a například i při řízení auta. Samozřejmě ho můžeme dávat i feně, v případě, že nespí a přitom je unavená. Podávám například dvě kuličky každou hodinu nebo každé dvě hodiny. Dle potřeby. Můžete také vhodit několik kuliček do PET lahve s vodou a popíjet. Po Cocculus indicum přestane i bolet hlava z únavy a z nevyspání. Homeopatika se nedají předávkovat, jen některá je třeba podávat pod dohledem odborníka, ale o těch psát nebudu.
Pokud máte z přicházejícího porodu strach, který vás až paralyzuje, můžete si vzít Gelsemium 30ch. Stejný lék můžete podat i feně, která se bojí rodit a leží „na placičku“ – je jako hadr, netlačí. Jen kouká a leží. Případně se i počurá. Naopak pokud jste nervózní, potřebujete chodit, nejste schopni nic zorganizovat, vezměte si Argentum nitricum 30ch. Argentum je vhodné také pro nervózní feny, které přecházejí, nezastaví se a po porodu stále lížou a přenáší štěňata, zahrabávají je a nedají jim čas na spaní či sání.
Dalším lékem je Phosphoricum acidum. Potence může být od 9ch do 30ch, podává se stejně často jako Cocculus. Je to i jeden z nejčastějších léků pro fenu, která je unavená z kojení a ztrácí chlupy. Tento lék nasadíme, až když odstavíme štěňata. Společně s ním podáváme ještě Thalium metallicum 9ch, obden pět kuliček po dobu dvou měsíců.
Fenku bychom měli na porod připravit ještě lépe než nás. Energetický metabolismus podpoříme podáváním Phosphorus 9 až 30ch. Kvůli dodávané síle a okysličení organismu ho můžete dávat již několik dní před porodem, jedenkrát až dvakrát denně. Při porodu podáváme Phosphorus libovolně často, podle energetických rezerv feny. Posiluje nebo regeneruje všechny vnitřní orgány i mozek.
Oscillococcinum posílí imunitu feny i štěňat, stejně tak i srdce a játra. Podávám i po porodu.
Arnica je ze všech homeopatik, která jsem prozatím uvedla, nejdůležitější. Upravuje krvácení, omezuje zhmoždění tkání. Ideální je podávání potence 15 až 30ch několik dní před porodem, jedenkrát denně pět kuliček. Při náročném porodu podáváme ihned při vybavování štěněte a podávání opakujeme neomezeně často. Arnica pomáhá i odloučit placentu.
Úpravu napětí dělohy a děložního krčku zajistí Actaea racemosa a Caulophyllum. Ty podávám obvykle pět dnů před termínem porodu, buď léky obden střídám, nebo podávám jedenkrát denně společně dvě a dvě kuličky. Jakmile začne porod, podávám tyto léky velmi často, většinou při zahájení stahů je nasypu fence do tlamy a obvykle za pár minut máme štěně.
Když se porod zastaví, je lepší začít s podáváním Opium 9 až 30ch než dávat hned oxytocin. Opium zlepší reakci dělohy i okysličení štěňat. Zrychlit porod můžete pomocí homeopatik Opium, Actaea, Caulophyllum. Po podání začnete stěhovat nábytek v místnosti (metoda podle feng shuej) a vezmete fenku na schody. Proběhnete se po schodech a zase budete hýbat nábytkem. Pokud fenka nezačne rodit, můžete zvážit podávání některého z léků na psychiku. Gelsemium podáváme, když má fena strach, leží, nechce tlačit a hýbat se. Argentum nitricum, když nemá čas rodit proto, jak je nervózní. Pulsatillu podáváme, když fena chce jen paničku, není psychicky zralá, je bezradná. Lachesis je pro feny vzteklé, útočící, které pro obranu nemají čas rodit.
Oxytocin se smí píchat pouze v případě, že je otevřený děložní krček! Tedy až když už je porozeno alespoň jedno štěně. Nesmí se předávkovat, protože děloha se pak stane na něj rezistentní. Mnohem přirozenější je, když prsty masírujete pochvu uvnitř nebo masírujete bradavky. Tím se uvolňuje přirozený oxytocin v těle feny. Injekce glukózy do žíly také vyvolá skoro okamžitý porod, ale na to potřebujete odborníka. Já mám raději homeopatiky než injekce.
Přítomnost dalších diváků u porodu zvažte. Některé feně mohou vadit. Nebude rodit nebo může zastavit tvorbu mléka.
Pro narozená štěňata si připravte několik skleniček (panáků) s vodou, ve kterých rozpustíte Opium – pro okysličení organismu, Phosphorus – dodá energii a podpoří vývoj orgánů a Arnicu – pokud bylo štěně zhmožděné. U přidušených opakujte podávání Phosphorusu a Opium po půl hodině, dokud se štěně nevzpamatuje. U pohmožděných štěňat podáváme Arnicu několikrát denně po několik dnů. Kapička stříkačkou na jazyk je zcela bezpečná. Při rozpouštění ve vodě ušetříte homeopatika, nejsou sice drahá, ale šetřit můžeme kdykoliv. Stačí 2 až 5 kuliček na 0,4 dcl vody. Rozpouštěním se zvyšuje potence (z 5ch například na 9ch), takže pokud je potence důležitá, tak kuličky nerozpouštíme nebo rozpustíme potenci nižší. To je nutné například v případě, kdy fena má málo mléka a vy použijete na spuštění mléka Ricinus 5ch nebo Lac caninum 5ch, případně Urtica 5ch. Potence musí být 5ch, protože vyšší potence nepodporují laktaci. Na rozkojení podávám každé dvě hodiny dvě kuličky homeopatik. Na zasušení naopak použijeme potence 30ch. Podáváme třikrát denně Ricinus 30ch a Calcarea carbonica 30ch (nebo Lac caninum 30ch). Za jeden až dva dny je obvykle mléko pryč.
Základní homeopatika potřebná pro porod jsou tedy Actaea racemosa, Aulophyllum, Opium a Arnica. Všechna ale mají další využití, takže si můžete pořídit doma lékárničku a mít všechna výše uvedená. S homeopatií se nemusíte bát, že štěňata umřou ve feně při šestnáctihodinovém porodu. Rodívám běžně 10 až 17 hodin, třeba i 11 štěňat a jen občas je některé mrtvé. Je pro mě mnohem důležitější mít zdravou a spokojenou fenu, než jít s fenou na císařský řez a mít rozřezanou fenu bez mateřského pudu proto, abych měla co nejvíce štěňat. Riskuji, že se některé štěně narodí mrtvé, ale porod je přirozený, v domácím prostředí. Při homeopatickém porodu jsou štěňata i fena vitální, zčištění proběhne asi za jeden týden, ne za tři až šest týdnů. Pokud odteče plodová voda a ani po třech hodinách fenka neporodí štěně, je nutné jet na císařský řez nebo alespoň na odbornou prohlídku. I při této prohlídce se dá homeopatií velmi dobře pomoci, ale o tom až příště.