Se stářím přichází změny v metabolismu i v myšlení. Vzhledem k mým léčitelským praktikám vím, že člověk může „stárnout“, ale nebýt opotřebovaný, zachovat si bystrou mysl a pružné tělo. U psů se setkávám také s velkými rozdíly v opotřebování těla i v duševní aktivitě.
Pokud neprovádíme regeneraci orgánů, tak přirozeně stárnou. Když však zatížíme srdce, krevní oběh, játra a ledviny metabolizováním dalších kilogramů, na které nejsou tyto orgány fyziologicky normované, ničíme tělo ještě dalším způsobem. Pro psy i všechny věkové kategorie lidí je zdravé chodit na procházky. Zejména ve stáří je pohyb na zdravém vzduchu jednou z možností regenerace. Ztrátu rychlosti je potřeba nahradit délkou nebo častostí procházek. Ve stáří se zpomaluje metabolismus. Starší jedinec už nespálí tolik kalorií a stejně rychle jako mladší jedinec, proto je třeba upravit složení stravy. Pokud má jedinec málo zábavy, málo činností, nachází uspokojení v jídle. Čím více jí, tím je pomalejší, unavenější, línější. Střevo je zanesené, tělo reflexně vysílá impulsy k čištění, takže pokud jde o psa, žere trávu, kytky, případně nepřirozené předměty, kamínky, hlínu. Je to dobré čištění, ale nestačí.
U lidí střední generace je velmi oblíbenou výmluvou porucha štítné žlázy. Skutečně v populaci lidí i psů stoupají poruchy funkce štítné žlázy. Štítná žláza z léčitelského pohledu souvisí s láskou, jak se cítím milován, jak přijímám lásku, jak na sebe pohlížím, co cítím k sobě. Sníženou funkci štítné žlázy má většina žen, protože jsou citlivější k projevům lásky. Zvířata, se kterými žijeme, nás chrání a stahují na sebe naše problémy. Také hypofunkcí štítných žláz trpí převážně feny. Štítná žláza souvisí významně i s pohlavními žlázami. Některé feny (i ženy) dostávají antikoncepci od mládí. Je to však umělý zásah do celého řetězce hormonální činnosti. Zásah zvenku do tělesných funkcí, které reagují na vnější podněty. Zastavení pohlavní činnosti opět vede k nárůstu váhy, k zadržování vody v těle. Objektivně je velmi mnoho dysfunkcí štítné žlázy, které se dají velmi dobře řešit nejen homeopatií, ale i psychoterapií. Velmi důležité je vysadit hormonální léky, aby se tělo mohlo vrátit k vlastním regulačním systémům.
Odvodnit a vyčistit baculaté tělo zanesené léky můžeme pomocí Thuya 9ch nebo Natrum sulfuricum 9ch. Například šest až osm týdnů podáváme jedenkrát denně pět kuliček (fenám i ženám). Je to jednorázová kúra, i bez konzultace s homeopatem nikomu neublíží. Přinese úbytek na váze asi dva kilogramy. Problém je v tom, že tělo je již nastavené na určitou váhu, a jakmile začne hubnout, reflexně volá po vyšším příjmu jídla. I když má důchodce málo činností a raději psa místo procházek a her krmí, tak jakmile uvidí, že pes trošku hubne, přidá mu více pamlsků … Pes, který se nenudí, nemá mít čas loudit. Je ovšem nutné psa zabavit. Nemůžeme chtít po psovi, aby skoro celý den spal nebo se s námi díval na televizi a šel jen na krátkou pomalou procházku. Spousta psů považuje za zábavu loudit, když něco dostanou, několik minut se zabaví pojídáním. Zlepšit činnost hypofunkční štítné žlázy můžeme podáním Calcarea carbonica 5ch nebo Graphites 5ch. Podáváme dvakrát denně dvě kuličky, opět po dobu dvou měsíců. Dosáhneme tím zrychlení metabolismu. Přidají-li se však např. stavy úzkosti či noční buzení, je lékem Spongia v různé potenci. Toto jsou základní léky, které rozpohybují štítnou žlázou (psa i člověka). Často se stává, že když se začne léčit panička (současně také změní svůj postoj k sobě), velmi rychle se upraví i štítná žláza feny.
Obecně vliv na metabolismus má Sulfur. Je vhodný pro jednice, kteří snědí vše a vždy, jsou pohodáři, nejsou moc „čistí“, mají sklony k ekzémům. Dalším problémem tloustnutí jsou odlehčené granule. Granule jsou kombinovanou stravou, která obsahuje tuky, uhlohydráty a bílkoviny. Po staré psy se vyrábí granule s nižním obsahem bílkovin, protože údajně starý pes už nepotřebuje takovou výživu. Také mají nízký obsah tuku, aby pes netloustl. Pes je přitom vybaven na trávení tuků a bílkovin. Tuky jsou nezbytné pro energetický metabolismus a funkci kůže. A největší problém, naprosto běžný, je v tom, že majitel dá odlehčených granulí více! Tím udělá psovi radost. Nasycený pes více spí a méně otravuje. Někdy také lidé přidávají tzv. dietní granule ještě k jinému jídlu v domnění, že dietní granule samy přispějí k hubnutí. Neznám téměř nikoho, kdo je používá správně.
Já doporučuji na obezitu dělenou stravu a vysazení uhlohydrátů (stejně jsou pro psa nejméně vhodné). Jedná-li se o plemeno, které snese větší množství bílkovin (což je většina plemen), můžeme podávat kuře se zeleninou, hovězí se zeleninou, syrové žloutky. Zeleninou se pes zasytí, a je-li mastná od loje nebo kuřecí kůže, tak také chutná. Než se nastartuje tělo na rychlejší spalování, trvá to tři až osm týdnů. Pak se rozjede a spaluje! Dokonce vydrží i dva měsíce přežírání a nezačne tloustnout. Doporučuji tedy podávat maso, občas i tučné, a zeleninu. Zeleninu používáme i jako pamlsky. Maso pes spálí rychleji a lépe než člověk (zejména žena).
Smutné je, že si lidé neuvědomují, že pes, který je miluje, trpí přejídáním. Že ho pomalu zabíjejí a ubírají mu životní radosti z pohybu a her. Pes se zadýchává, nevydrží běžet, není v pohodě. Dobře netráví. Může zvracet, mít přetížený žlučník. Srdce nestačí okysličovat předimenzované tělo. Toto je typické sobectví stáří. Děti krmí psa, protože se s ním dělí, důchodci krmí psa, protože se potřebují starat po svém.
Dalším aspektem je umění odmítnout. Všeobecně s tím má velká část populace problém. Pes je krásnou příležitostí uvědomit si, zda umíme odmítnout, zda dokážeme jeho požadavkům („žebrání“) nevyhovět. Jestli si umíme stát za svým. V tomto všem nám může pomoci homeopatie a Bachova květová terapie. Obezitu psů rozhodně musíme řešit souběžně s psychikou lidí a jejich sociálním zázemím.