Nenašel jsem jediný článek, kde by se psalo o malém skromném ptáčkovi „stračce malé“. Nepatří mezi krasavce, není žádnou ozdobou voliéry, kde by hýřila barevnými barvami nebo svým zpěvem. To však neznamená, že by se mělo na ní zapomínat.
Z vlastní zkušenosti vím, že je tento malý ptáček zajímavý. Velikost je 90 mm, křídlo 46-50 mm, ocas 28-33 mm. Žije v Africe jižně od Sahary až po Jihoafrickou republiku. Z astrildovitých ptáků má největší areál rozšíření. Stračku malou lze se zdarem odchovat v pokojových voliérách a klecích, s větším úspěchem však v prostornějších voliérách. Voliéra musí být chráněna proti nárazovým severovýchodním větrům a alespoň několik hodin denně by mělo do ní svítit slunce. Do horní poloviny voliéry dávám bidélka a husté svazky březových větviček. Nezbytným doplňkem voliéry je rostoucí keř, který ptáci čile po celý den prolézají. Vyplašené stračky se vždy v keři schovávají.
Na hnízdění zavěšuji budky asi ve výši bidélek. Budky mají rozměry 12x12x12 cm a vletový otvor o průměru 3 cm. Je možné také použití budky týchž rozměrů, které mají vletový otvor přes celou 1/3 stěny. Do budek dávám suchou trávu co nejjemnější a cupovaný sisálový provázek nastříhaný na 5-6 cm délky.
Ve voliéře se stračky dobře snášejí s ostatními ptáky, ale okolí hnízda si dovedou statečně bránit a troufnou si i na většího spoluobyvatele. Sameček projevuje zájem o samičku zásnubním tancem, podobným tanci chůviček. Snůška čítá nejčastěji 4-6 vajíček, které zahřívají oba rodiče střídavě 11 dnů. Mláďata opouštějí hnízdo 17. až 20. den a jsou ještě asi 10 dnů přikrmována.
Pokud staří mláďata pronásledují, je třeba mladé oddělit. Je to znamení, že se staří připravují k novému hnízdění a potřebují klid. Stračka je velice příjemný a nenáročný ptáček, který udělá radost nejen začátečníkům, ale i zkušeným chovatelům.