Na začátku práce s koněm bychom měli kriticky posoudit momentální stav koně, abychom mohli reálně naplánovat další práci. V první řadě je potřeba vzít ohled na zdravotní stav koně, přihlédnout k jeho minulosti i případným předchozím zraněním.
Například pokud kůň z nějakého důvodu dříve déle kulhal, docházelo k jednostrannému namáhání koně a některé svaly budou zatuhlejší, pokud jsme koně kupovali s tím, že mu vždy po dostihu „odešly“ šlachy, pravděpodobně budeme muset dávat zvýšený pozor na námahu nohou i v budoucnosti. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat kopytům koně, starat se o pravidelné korektury, sledovat jejich vzhled a všímat si případných změn, které mohou hodně napovědět o způsobu života koně. Rovněž bychom neměli zapomínat na péči o zuby koně. Do úvahy musíme zahrnout i celkovou stavbu těla koně a aktuální výživný stav koně, například u přetloustlého koně bude časový plán postupného přidávání intenzity práce rozhodě pozvolnější než u koně, který je přiměřeně osvalený a nadýchaný. Nesmíme zapomínat ani na to, že s prací se mění i postava koně. Proto je nutné průběžně kontrolovat, jak koni sedí sedlo, při každém sedlání se podívat, jak sedlo koni pasuje, a po odsedlávání se podívat, zda jsou záda koně pod sedlem opocena stejnoměrně. Pokud by se vytvářely suché mapy, znamená to, že sedlo je v této části příliš úzké a koně tlačí. Také se nesmíme spokojit s tím, že „vím, že podbřišník dotahuji u tohoto koně na třetí dírku“, ale všímat si změn na koni a pružně na ně reagovat.
Nyní je potřeba posoudit pohyb koně. Nejprve vezměme koně do ohrazeného prostoru a na volno jej vypusťme, abychom mohli posoudit jeho pohyb. Pro jakoukoliv práci je podstatná čistota a kvalita chodů. Přimějte koně k pohybu a sledujte ve všech chodech, jak pravidelný má nohosled, jak došlapuje jednotlivýma nohama, jak zapojuje různé svaly na těle. Popřemýšlejte nad tím, které svaly byste rádi posílili, protože tomu budete přizpůsobovat svůj plán. Všímejte si, v jakém postavení jsou vůči sobě přední a zadní nohy koně v jednotlivých fázích pohybu a kam dopadají zadní nohy vzhledem k místu, které právě opustila příslušná přední noha. Můžete si pohyb natočit na video nebo některé fáze nafotit pro budoucí porovnání. Všímejte si také, jak kůň reaguje na vaše popohánění, nebo naopak na snahu o zklidnění. Jaký má při tom výraz? Švihá ocasem, nebo je uvolněný? Reaguje zbrkle, podrážděně nebo klidně? Musíte vynaložit hodně námahy k tomu, abyste dosáhli kýženého výsledku? Zkuste dát koni do cesty kavaletu a sledujte, jak se s překážkou popasuje. Najde si sám vhodné místo pro odraz a došlap tak, aby měl kladinu přesně mezi nohama, nebo mu to jen tak tak vyjde, že o ni nezakopne? Nebo o ni škobrtne, nebo se jí pokusí vyhnout?
Způsob, jakým se kůň chová, napoví hodně o jeho schopnostech a povaze a také o předchozím výcviku a zacházení s ním. Je-li ustrašený, bude před fyzickým tréninkem potřebovat nejprve do harmonogramu zařadit práci na jeho zklidnění, protože s vystrašeným koněm se mnoho práce nenadělá. Znalost povahy a psychického stavu koně pomáhá s výběrem metodiky pro další výcvik, flegmatický kůň bude potřebovat jiný přístup než vzrušivý cholerik. Máme-li koně dostatečně „přečteného“ ve volnosti, můžeme posoudit koně při jízdě. Nejlépe je požádat někoho, aby vás natočil při ježdění na koni, protože stejnýma očima, jako jste posuzovali pohyb ze země, byste měli posuzovat i pohyb pod sedlem. Zkuste předvést před kamerou s koněm to, co jste pozorovali ze země, a následně zhodnotit. Liší se pohyb koně pod sedlem od pohybu ve volnosti? Neztrácí chody prostornost? Jak nese hlavu? Nepůsobí ztuhle? Jak přijímá pomůcky jezdce? Tyto rozdíly vám nejvíc napoví, na čem bude potřeba nejdřív zapracovat. Jestliže se projev koně pod sedlem výrazně pohorší oproti projevu ve volnosti, je problém „mezi sedlem a otěžemi“, tedy jezdec. V tom případě se vyplatí nejprve nejvíce soustředit na projev jezdce, než začneme utvářet koně.
(Pokračování příště.)