Pokud mluvím o reálném časovém plánu výcviku, mám na mysli hlavně to, aby si člověk uvědomil, že práce s koněm má být pravidelná a od něčeho k něčemu směřovat. Plánování při tréninku koní musí být dlouhodobé, protože kvalitní práce potřebuje svůj čas. Kolik času k zvládnutí základního výcviku potřebuje kůň?
Od starých klasiků a vojenských důstojníků se dovídáme, že remontní výcvik trvá přibližně osmnáct měsíců. Tedy pokud máme koně, který dosud pod sedlem nepracoval, počítejme s tím, že jeho základní výcvik bude trvat přibližně jeden a půl roku! Za tu dobu by měl kůň získat pracovní návyky a patřičnou pracovní kondici. Že neznáte nikoho ve svém okolí, kdo by zajížděl koně déle než několik měsíců, ale napadne vás pár lidí, kteří považují koně za „vycvičeného“ či „připraveného na závody“ po několika týdnech „práce“? Bohužel podle toho to pak s koňmi – nejen na těch závodech – vypadá … Stále potkávám další a další lidi, kteří po několika měsících či dokonce týdnech práce s koněm naříkají, že jejich kůň má problémy s chováním nebo nějakými jezdeckými úkony, a hledají někoho, kdo by jejich „problematické“ zvíře napravil, nebo hledají nějakou „účinnou metodu“, po jejíž aplikaci bude kůň ihned schopen splnit jejich očekávání. Přitom mnohé problémy vyplývají jednoduše z toho, že kůň nestíhá pobrat výcvik, který je nad jeho fyzické či mentální možnosti, a namísto rozvíjení spolupráce se v koni rozvíjí schopnosti práci se vyhnout, nebo ji alespoň co nejúčinněji odflákat.
Je velmi smutné pozorovat, jak jezdci využívají stále ostřejší pomůcky a tvrdší metody, aby zlomili odpor koně, aniž by si uvědomili, že to byl právě jejich dosavadní výcvik, který koně do boje s člověkem přivedl. Z jezdectví se vytrácí souhra, namísto jezdeckého umění se rodí souboj. Přitom mnohé příčiny „nežádoucího“ chování koně mají přímou souvislost s bolestivostí koně, ať už od závadné výstroje (i pod dobře padnoucí sedlo se může dostat nečistota či svědivé kousnutí hmyzu, které bude koně po celou dobu jízdy dráždit), nebo jen z únavy z nadměrné zátěže špatně zvládnuté poslední výcvikové hodiny. V ten moment někteří jezdci pod argumentem, že koně se musí poddat tlaku, vyvíjejí na koně takový nátlak, že kůň nakonec rezignuje a člověku vyhoví i za cenu sebepoškození, navzdor bolesti.
Bylo by chybné podezírat většinu jezdců z toho, že se ke svým koním chovají nešetrně záměrně. Oni pouze neplánují, nebo plánují chybně. Může být zajímavé sledovat, co si různí lidé představují pod pojmem „pozvolná příprava“ nebo „pomalu začít zatěžovat“. Například v současnosti oblíbené formování krku koně za pomoci vyvazovacích pomůcek můžeme přirovnat ke cvičení v posilovně. Koho z nás by napadlo přijít netrénovaný do posilovny, nastavit si na nářadí vysokou zátěž a pak pět nebo deset minut naplno posilovat? Jak bychom se dívali na trenéra, který by nám druhý den napařil stejnou, nebo ještě vyšší zátěž, s argumentem, že deset či dokonce dvacet minut makat nás nezabije? I jedna minuta představuje pro netrénovaného koně dost velkou zátěž na to, aby příslušné svaly namáhal tak, že je bude cítit a bude si je chtít protáhnout. Každá další minuta v nuceném držení krku již bude kontraproduktivním cvičením, během něhož kůň bude tuhnout a získávat odpor. A přitom stačí tak málo – včas povolit a nechat koni se protáhnout, neposilovat naráz mnoho, ale po malých časových úsecích. Také toto je jeden z důvodů, proč před posilováním krku na lonži dávám přednost práci s krkem pod jezdcem. Jezdec pod sebou snáz vycítí změny v uvolnění a práci koně, má možnost tlak postupně přidávat i okamžitě odebírat a přizpůsobovat se bez prodlení potřebám koně.
Problém s postupným navykáním na zátěž nemusí mít pouze kůň, může se týkat i jezdce. Nejste zvyklí pravidelně jezdit? Pak si neplánujte v prvních týdnech dlouhé lekce, ani mnoho klusu nebo cvalu. Budete nejprve potřebovat se uvolnit a usadit v sedle, přivyknout si na pravidelnou práci a zapojit do činnosti svaly, o jejichž existenci jste možná před začátkem své jezdecké kariéry neměli ani tušení. Nezdráhejte se první lekce plánovat se zaměřením na vlastní sed a koordinaci pomůcek. Čas investovaný do těchto základů se vám bude vracet pokaždé, když budete postupovat do vyšších lekcí.
(Pokračování příště.)