Koně jsou přirozeně křiví. Jsme-li ve výcviku na začátku, začínejme raději jezdit na zakřivených liniích než na rovných dlouhých čarách, bude to snazší pro koně i pro jezdce. Zejména pro jezdce je snazší se usadit, uvolnit a správně na koně působit při ježdění na tu stranu, která koni vyhovuje. Proto jezděte nejprve aspoň chvíli na tu stranu, která je příjemnější pro koně a tím i pro váš pocit v sedle. Vhodné cviky jsou velké i malé kruhy, střídat velikost kruhů, kroužit na různých místech jízdárny.
Vytyčte si ve své mysli trasu, kterou chcete s koněm projet. Myslete přitom na to, že menší kruh vyžaduje větší ohnutí i aktivitu od koně, proto přizpůsobte začátek lekce temperamentu svého koně. Jestliže je kůň na začátku lekce velmi aktivní a „cpe se“ hodně dopředu, namyslete si hodně menších kroužků, pomalejšímu koni naopak dejte možnost jít bez přílišného omezení, než se rozhýbe a uvolní. Otěže pobírejte pomalu, s pocitem, jako by byly z tenké gumy a mohly se lehkým tahem natáhnout, ale prudkým škubnutím nebo přílišným tahem přetrhnout. Tento pocit „živé“ gumy umožní lehký komunikační kanál mezi rukou a hubou koně. Přitom pobírejte otěže jednu po druhé. Nejprve poberte venkovní otěž tak, abyste cítili na druhém konci otěže koně, a pak teprve začněte svou komunikaci s koněm s vnitřní otěží, s jejíž pomocí koni napovíte, jakou pozici hlavy a krku byste si představovali. Nezapomínejte na to, že veškerá komunikace s koněm začíná od sedu, vše důležité koni sdělí vaše nohy a ruka je až jako poslední stupeň. Potahování koně za hubu bez součinnosti ostatních pomůcek šťastného a uvolněného koně nevytvoří.
Kontakt huby koně s otěží bude tak silný, jak si jej vyrobíte. Pokud se budete s koněm přetahovat, budete se muset smířit s tím, že potáhnete v rukou kila, pokud se naučíte používat otěže jemně, kůň se naučí udržovat si jemný kontakt a bude reagovat již na malé změny v působení otěží. Pro nalezení optimální koordinace pomůcek při působení na koně je někdo na zemi téměř nepostradatelný, snad jen pohled do zrcadla by mohl prokázat podobnou službu. Častou chybou je, že jezdci připadá, že má pod sebou dostatečně aktivního koně a kůň je v ruce příjemně jemný, avšak hlava koně se dostává až do nežádoucí polohy za kolmici (obr. 1). V této chvíli je potřeba koně vybídnout více holení a zároveň mu dát otěží prostor, aby mohl hlavu spustit níž a trochu dopředu.
Když se dobře usadíte v sedle, změňte směr. Jízda na „horší“ stranu koně vyžaduje větší aktivitu jezdce, zejména jeho holení. Musíte si stále hlídat aktivní výšlap nohou koně, snažit se o dobrý pohyb koně vpřed. Přitom usilujeme o to, aby kůň šel v ohnutí dovnitř, a to nejen tím, že natočí dovnitř hlavu (ohne se v krku), ale snažíme se o uvolnění ztuhlosti celého těla koně. Je pochopitelné, že koni se na této straně víc „nechce“. Důsledně, ale ne tvrdě trvejte na svém požadavku. Kůň se možná bude chvíli kroutit jak žížala (obr. 2), nabídne třeba jen hubu, ale plec bude tlačit ven, pokud však jezdec bude trvat na správné odezvě od všech částí těla koně, tak se jich po chvíli dočká. V ten moment je potřeba koně pochválit, ukázat mu, že právě splnil, co se po něm chtělo. Na jezdce bez dohledu ze země to klade velký nárok, protože musí pouze pocitově poznat ten moment, kdy se kůň správně podvolil tlaku, aby mohl být tlak zavčas odebrán. Také musí poznat, která část koně mu momentálně vzdoruje, aby mohl sladit vhodně pomůcky, k tomu je přítomnost někoho zkušeného na zemi rovněž velkou výhodou.
Když si jezdec i kůň ujasní požadavky na sestavení, nabízí se celá škála změn směru a vlnovek, při nichž si jezdec procvičí koordinaci všech pomůcek a kůň se stává poddajnějším. Bohužel křivost není jen otázkou koně. Řídíte často auto? Pak se pravděpodobně hroutíte vpravo (k řadicí páce), i když sedíte na koni. Podobně se „natahují po myši“ lidé, kteří tráví hodiny u počítače. Hodíte si při sezení v křesle pohodlně nohu přes nohu? Zkuste si nohy vyměnit. Bude se vám sedět stejně pohodlně, nebo během krátké doby svůj „posez“ opět změníte? Jak můžete působit na koně, jestliže máte sklon se kácet v sedle na jednu stranu? Uvědomění si vlastní křivosti je prvním krokem k nápravě. Pro uvolnění zatuhlých svalů a korekci držení těla je možné využít i služeb fyzioterapeuta, nebo se alespoň častěji i při jiných činnostech, než je zrovna jízda na koni, soustředit na to, jak právě stojíme, sedíme nebo jdeme. Nedovolte starostem ohýbat váš hřbet, pokaždé když si uvědomíte, že se hrbíte, zvedněte hlavu, narovnejte si záda, nechte ramena klesnout vzad a usmějte se. Totéž se vám pak bude lépe praktikovat v sedle.
(Pokračování příště.)