Přímo jej hypnotizuje pohledem: „Už klikne?!“ Zvuk klikru se ozve vždycky v momentě, kdy pejsek udělá něco dobře, a hned za kliknutím následuje odměna v podobě maličkého pamlsku. A když se cvik nepovede? Klikr prostě neklikne. Žádný trest, napomínání, korekce. Pár kroků nebo malá přestávka, a jde se znovu na věc. O to větší je pak radost pejska i páníčka, když se cvik vydaří.
Jak začít
Protože tato výcviková metoda je založena na klasickém podmiňování, musíme nejprve vytvořit správný podmíněný reflex. Vzpomeňme na učebnicový příklad s pokusnými psy ruského fyziologa Pavlova: Tento vědec vždy při krmení psů zvonil na zvonek a rozsvítil světlo. Pejsci začali brzy tyto signály spojovat s krmením a po nějaké době začali vylučovat sliny i žaludeční šťávy vždy, když uslyšeli zvonek a rozsvítilo se světlo. To samé musíme navodit s pomocí klikru. Připravíme si maličká sousta (jen na jedno polknutí bez kousání) oblíbených psích mlsků – tvrdý sýr, maličké kousky mlsacích masových tyčinek, pro vybíravé šunčičku, prostě něco, co zaručeně zabere. Necháme pejska prohlédnout a očichat klikr a pak klikneme a z druhé ruky hned nabídneme pamlsek. Pejsek určitě zpozorní. Pokračujeme v různě dlouhých intervalech – vždy klik a okamžitě mlsík. Pár kroků a znovu. Maličká pauza, zavoláme pejska jménem a znovu pár kliků s mlsíky. Většina pejsků pochopí princip rychle, již během prvního dne, stačí 20 až 30 kliknutí.
Naučení základních cviků
Sedni
Jde o nejjednodušší cvik. Nejprve oslovíme pejska jménem a ukážeme, že máme v ruce klikr. Pokud jsme správně pracovali při tvorbě podmíněného reflexu, určitě tím probudíme pejskův zájem. Zvedneme ruku s maličkým pamlskem před tělo, aby ji pejsek dobře viděl. Když se snaží na pamlsek dosáhnout, přemisťujeme ruku nad jeho hlavu. Zpočátku je dobré cvičit na místě, kde bude mít pes za zády zeď, aby nemohl daleko couvat a točit se. Jakmile se jeho zadeček sníží a přiblíží k zemi, klik a pamlsek. Pomaličku zvyšujeme nároky a klikneme, až když pejsek opravdu hezky sedí. Stále nic neříkáme, nepoužíváme žádný povel, jen pejskovi naznačíme pohybem ruky, co by měl udělat, a dobrou práci odměníme kliknutím a pamlskem. Teprve až se z deseti pokusů deset krásně podaří, přidáme v okamžiku, kdy pejsek sedá, tedy těsně před kliknutím, mírný klidný povel „sedni“. Opět pilujeme a mnohokrát opakujeme, nespěcháme, všechno necháme pěkně zažít a upevnit. Až když jsme si naprosto jisti, že pejsek rozumí povelu, přestaneme dávat ruku s pamlskem nad jeho hlavu a použijeme jen slovní povel. Samozřejmě necvičíme dlouho v kuse - pět opakování a malé proběhnutí nebo hra, a znovu chvilička cvičení. Když pejsek ztrácí koncentraci, zařadíme i delší pauzu. Jde-li vše dobře, přestaneme odměňovat kliknutím a dáme jen pamlsek se slovní pochvalou, postupně pak přejdeme jen na slovní pochvalu a pamlsek dáme až po několika splněných úkolech.
Se cvičením začněte v klidu doma, až když má pejsek cvik zažitý, přesuňte se na dvůr nebo na zahradu a postupně i ven. Počítejte s tím, že venku bude soustředění pejska, a tedy i doba cvičení, kratší a k probuzení jeho zájmu budete muset použít ještě voňavější pamlsky než doma. Takže neváhejte sáhnout ani po rybě nebo syrečku …
Lehni
Nechte pejska sednout zády ke zdi a přejeďte mu rukou s pamlskem přes rameno po délce celé přední nohy na zem a táhněte směrem dopředu. Pejsek by měl celou dobu pamlsek sledovat čenichem a jakoby se poskládat do lehu, i když velmi nedokonalého. Jakmile se složí, klik a pamlsek. Kdybyste jen táhli pamlsek po zemi před psem, určitě by zvedl zadek, vstal a udělal krok dopředu. A zase pomaličku gesto zjednodušujete, jak pejsek začne chápat, co po něm chcete. Až když je mu to naprosto jasné, přidáte těsně před kliknutí klidný a laskavý povel „lehni“.
Přivolání
Pejska přidrží pomocník. Vy mu ukážete mlsík a klikr, popoběhnete a zavoláte jeho jméno k upoutání pozornosti. Pomocník pejska pustí a vy se zastavíte čelem k němu. V okamžiku, kdy usedne plný radostného očekávání před vámi, klik a pamlsek. Po mnoha úspěšných opakováních v klidném prostředí přidáte po zavolání jména povel „ke mně“. A až když je tento povel opravdu zažitý, můžete jej procvičovat venku. Pozor! Tento povel nikdy nepoužívejte, pokud je pes něčím silně zaujatý (jiní psi, děti, hračka, zajímavě vonící roh či strom). To raději dojděte až k němu a nenápadně bez řečí jej uvažte, nebo jej vyrušte z nežádoucí činnosti (pojídání „dobrůtek“ v křoví) hozením řetízku nebo klíčů. Až když odskočí a rozhlíží se, můžete s klikrem v ruce dát laskavý povel „ke mně“. Jen tak psa naučíte, že u páníčka (paničky) je vždycky dobře, a vyplatí se tedy přiběhnout, ale když dělá neplechu, může odněkud shůry něco rámusícího přiletět.
Chůze u nohy
Zavoláme pejska jménem, rázně pochodujeme dopředu a držíme ruku s pamlskem pejskovi nad hlavou. Když se přidá a jde pár kroků vedle naší levé nohy, klik a pamlsek. Jakmile pochopí, že kliknutí a pamlsek dostává za to, že se drží blízko naší nohy, přidáme před kliknutí povel „k noze“. Pak už neukazujeme mlsík, ale opakujeme povel vždy, když měníme směr nebo rychlost chůze, nebo když se pejsek vzdaluje od nohy. Poté, co se správně přiřadí k noze, klik a pamlsek. Tady dvojnásob platí, že cvičíme nejprve důkladně v klidném prostředí a pak teprve venku. Je-li potřeba, necháme psa na vodítku, ale to by mělo být připevněné jen pro jistotu k našemu pasu nebo nesené přes rameno. V žádném případě za vodítko necukáme ani netaháme. Pes musí sám chtít splnit úkol, aby se ozvalo kliknutí a aby dostal odměnu. Pokud se venku nedaří, najdeme si klidnou louku nebo hřiště, kde bude méně rušivých podnětů, a cvik tam důkladně upevníme.
Důležité zásady
1. Cvičte jen ve chvílích, kdy vy i pes máte dobrou náladu a netlačí vás čas.
2. Necvičte dlouho v kuse, prokládejte několikaminutové série cvičení hrou a relaxací.
3. Po každém (i nechtěném) kliknutí musí pes dostat pamlsek.
4. Na začátku cvičení klikejte již při náznaku cviku (snížení polohy těla namísto řádného lehnutí, náznak kroku zpátky při nácviku couvání apod.) a postupně, jak pes chápe, co se od něho očekává, zvyšujte nároky.
5. Klikněte vždy jen jednou. Když se psovi něco obzvlášť povede, přidejte nadšenou slovní pochvalu, vydatnější odměnu, hru.
6. Slovní povel začněte používat až po dokonalém zvládnutí cviku bez povelu.
7. Dotahujte do správného provedení nejprve jeden cvik, než začnete s klikrem trénovat další.
8. Když pes zvládá dobře cvik na slovní povel, klikr již ke cvičení tohoto cviku nepoužívejte. Ale noste jej stále s sebou pro případ, že by ochota pejska k práci slábla nebo budete chtít nacvičit nový prvek.
Mnoho úspěchů!