Proč si samice někdy staví hnízdo, když není připuštěná? V tomto případě jde opravdu o zdánlivou neboli falešnou březost, lépe řečeno o její vyvrcholení nebo spíše ukončení. Zdánlivá březost bývá způsobená přetrváním žlutého tělíska na vaječníku po prasknutí Graafova folikulu a uvolnění vajíček, i když nedojde k jejich oplození, kdy by žluté tělísko mělo zaniknout.
Hormon žlutého tělíska za normálních okolností totiž udržuje děložní sliznici ve stavu vhodném pro nidaci (uchycení) vajíček, většinou brání další ovulaci a i jinak všemožně brání vzniku březosti. Před porodem jeho produkce zaniká a začíná převažovat produkce estrogenních hormonů. Důsledkem pak je stavba hnízda a příprava na porod. Odborně je tomu i u zdánlivé březosti, kdy tedy žluté tělísko výjimečně při nezabřeznutí nezaniká. Jsem přesvědčen, že u samice králíka nejde o zvláštní poruchu, spíše se jedná o intenzivní hormonální činnost samice. Je to sice jen velmi zjednodušené vysvětlení hormonálního řízení těchto činností, ale může napomoct k pochopení podstaty daného jevu.
Falešnou březostí u samice králíka se není třeba nijak znepokojovat, probíhá bez komplikací a nebývá spojena s podstatnějším zduřením mléčné žlázy a s případnou laktací. Pokud ano, pak stačí krátkodobé vynechání pití a jadrného krmiva. Dojde-li u samice ke stavění hnízda v době, kdy uvažujeme o jejím připuštění, pak je to signál k tomu, úspěšně tento záměr v nejbližší době uskutečnit.