Zařazení: Středomořská plemena lehkého typu (ve Vzorníku plemen drůbeže skupina F1).
Původ: Španělsko, u zdrobnělých Anglie.
Kroužek: Kohout 20 mm, slepice 18 mm (v EE kohout 18 mm, slepice 16 mm), zdrobnělá forma kohout 13 mm, slepice 11 mm.
Vznik plemene
Španělky jsou starým původním krajovým španělským plemenem. V Německu jsou známé od roku 1844. Zakrslá forma vznikala ve 20. století v Anglii, Holandsku a Německu. Od roku 1983 jsou v Německu s pomocí dovozů zušlechťovány.
Plemenné znaky
Hlavním plemenným znakem je bílý obličej – čistě bílá barva začíná u základny hřebene a kořene zobáku a prostupuje mezi laloky až do oblasti hrdla. Z boku plynule navazuje na velké bílé ušnice. Obličej i ušnice by měly být hladké, ne hrubé, pročervenalé a zvrásněné. Bílá barva je i na vnitřní straně poměrně dlouhých laloků.
Hřeben španělek je listový, spíše větší a mírně předsazený nad kořen zobáku. Praporek odstává. U slepice se hřeben od druhého zubu klopí, neměl by zakrývat oko.
Podobně jako minorky i španělky patří k lehkým plemenům s větším tělesným rámcem. I ony mají protáhlejší trupy a vyšší postoje. Ocas je sice nízko nesený, ale přece jen výš než u minorek, a je téměř sevřený. Barva kůže je bílá.
Nejčastější exteriérové vady
Obličej ani ušnice nesmí být pročervenalé, ušnice malé, trestá se neklopený hřeben slepic. Obličej a ušnice by neměly být vrásčité nebo houbovité, bílá plocha by měla být celistvá, ne rozdělená.
Vyskytují se také zvířata menších tělesných rámců, s krátkými nebo úzkými trupy nebo plochými prsy. Vadou jsou vysoko nesené a vějířovitě rozevřené ocasy. Nepřípustné jsou i krátké holeně a běháky.
U některých zvířat se vyskytují v opeření podušky, nebo nežádoucí fialový lesk.
Barevné rázy
U nás jsou uznány španělky v černé barvě. Jsou tedy černé se zeleným leskem.
Užitkovost
Snáška je 150 až 170 vajec o hmotnosti 55 g, s bílou skořápkou. U zdrobnělých 100 vajec o hmotnosti 40 g. Kvokavost se občas vyskytne, ale není žádoucí.
Specifika chovu
Španělky snáší špatně zimu, jsou náchylné k omrzlinám. Jsou pro ně vhodné zateplené kurníky, a v zimě, pokud mrzne, by se neměly pouštět do výběhu. Jejich chov je podobný jako u minorek.
Hodnotná mladá zvířata mají zpočátku lehce modře se lesknoucí obličej, který ale s přibývajícím věkem zbělá.
Zahraničí
V rámci EE jsou chovány velké i zdrobnělé v černé barvě v Německu (Spanier), Belgii (Espagnole a face blanche, Spaanse witwang), v Anglii (Spanish), ve Francii (Espagnole a face blanche), v Itáliii (Spagnola a faccia bianca), V Holandsku (Spaanse witwangen), v Polsku (Hiszpańskie) a na Slovensku (Španielky). V zemi původu ve Španělsku jsou jen velké (Espanola cara blanca), nejsou uvedeny zdrobnělé.
V Německu pracuje Klub chovatelů španělek a zdrobnělých španělek od roku 1905. Jeho předsedou je: Mathias Weis, Fuchsbergstr 14, 66901 Schönenberg-Kübelberg, více informací včetně seznamu chovatelů s adresami naleznete na: http://www.zwerg-spanier-huhn.de/.
Akce německého Klubu chovatelů španělek
9.–10. 4. 2011 Jarní schůze, Schönenberg-Kübelberg, pozváni jsou i nečlenové spolku
8.–9. 10. 2011 Sonderschau, VZV Münster, Halle Münsterland
22.–23. 10. 2011 Sonderschau, VHGW Hannover, Messegelände
10.–11. 12. 2011 Hauptsonderschau, Nationale u. Bundessiegerschau Dortmund, Westfalenhalle