Vitamin K je rozpustný v tucích. Podílí se na tvorbě protrombinu (krevní bílovina) v játrech a má mj. vliv na dobu srážlivosti krve. V určitém množství je syntetizován mikroorganismy ve střevě (Kronberger). V přirozené formě se tvoří v organismu při podávání zeleného krmiva, obilí (ječmen a pšenice) a je ve velkém množství obsažen v syrových vepřových játrech (Kučerňák).
V odborné literatuře bývá obvykle stručná zmínka pouze o vitaminu K nebo o vitaminu K3 s uvedením vlastností. Vitamin K3 se přidává do některých kompletních krmných doplňků (např. Konvit-Neo, Supervit D, Vitaminy a další). O vitaminu K1 jsem četl od dr. Kučerňáka tuto informaci: „Vitamin K v uměle vyráběném preparátu je obsažen ve specialitě Combinal K1, jež je distribuován ve formě hydrosolu. Přípravek je určen k aplikaci do pitné vody.“ (1986) Konec citace.
Vitamin K1 (podle AZN 6/99) byl po desítky let trestuhodně opomíjen. Je obsažen v rostlinách, případně v rostlinných produktech v různém množství. Nezáleží to jen na druhu rostliny, ale též na stanovišti, kde se vyskytuje, na ročním období sběru, ale i na uskladnění krmiva i na formě použití. Je třeba vycházet z toho, že pomocí vitaminu K1 se ve střevě ptáků působením střevní mikroflory vytvoří vitamin K3 (v přírodě se nevyskytuje, podle sdělení farmaceutické firmy se také vyrábí uměle - nazývá se menadion). Vitamin K1 a K3 jsou rozpustné v tucích a ani při vysokém předávkování nebyly dosud zjištěny žádné negativní účinky, jen pozitivní.
V použitém prameni jsou údaje, které v krátkosti a pouze pro informaci ocituji: Vitamin K3 (menadion) se svými možnými škodlivými účinky, byl dosud jediným vitaminem formy K, který byl povolen průmyslově vyrábět (pozn. - připomínám, že se jedná o Německo!). Každý chovatel měl možnost svobodně se rozhodnout, zda ho bude svým zvířatům samostatně dávat. Proti doporučení zaměňovat vitamin K3 za vitamin K1 vyvolali zastánci vitaminu K3 vlnu odporu. Chovatelům - zastáncům používání vitaminu K1 bylo dokonce vyhrožováno žalobou. Jak už to bývá, pravda se nedá zadržet, jen zpozdit. A tak bylo německými státními orgány vydáno dne 5. února 1999 rozhodnutí o možnosti používání vitaminu K1 jako doplňku průmyslově vyráběných přípravků k výživě zvířat.
Původně byl znám jako činitel srážlivosti krve. Pro chovatele má zvláštní význam v případech výskytu kokcidiózy. Jen málo lidem jsou známy další základní účinky.
Vitamin K1 podporuje rovněž ukládání vápníku v ptačí kostře a hormonálně řízenou látkovou výměnu v kostech za přispění vitaminu D (ten, podle nových poznatků, již není považován za vitamin, ale za hormon). U embrya způsobuje vitamin K1 přestavbu vápenné skořápky na vyvíjející se kostru. Ústřední úlohu má v látkové výměně energie, bílkovinné látkové výměny pro srdce a plíce, v komplexu látkové výměny tuků, podporuje vstup glycidů do buněk, je účasten na mnohastupňových buněčných funkcích, pečuje o stabilní vazivové buňky, podporuje činnost očí a má antioxidační účinek. K tomu asi ve střevě přispívá střevní mikroflóra.
Na chovných ptácích byly po nasazení vitaminu K1 zjištěny tyto pozitivní účinky:
- došlo ke zpevnění řídkého trusu
- antibiotika a sulfonamidy se staly nepodstatné
- agresivita zvířat ustoupí
- poškozená játra se regenerují
- aspergilóza se více nevyskytuje, případně se s ní zvířata sama vypořádají
- pelichání probíhá plynule
- hmota zobáku a drápů se zlepší
- stav kůže se normalizuje
- krevní obraz se zlepšuje
- vitalita ptáků se zvyšuje
- oškubaní jedinci (pokud se nejedná o poškozené peří z psychických důvodů) opět opeří
- pud rozmnožování se znovu probudí i u problémových papoušků
- komunikace se zintenzivňuje
- náchylnost k infekcím ustoupí
- plísňové infekce se redukují
- s krmením, které je narušeno plísněmi, se ptačí organismus lépe vypořádává
Předpokladem pro uspokojující účinek vitamunu K1 je současná dotace všech vitaminů (nejlépe bez vitaminu K3!). Chovatel, který chce svým ptákům dávat vitamin K1 samostatně, může tak učinit různými způsoby. Za prvé to je krmení zeleným krmivem, především kopřivou, která má vynikající sílu. Také hnědé a zelené řasy, které dávají výrobci do různých produktů, mají rovněž vysoký obsah vitaminu K1. Samozřejmě je možno zakoupit si přípravek v lékárně. Na německém trhu se jedná o humánní Kanavit (dávkuje se 10 kapek na litr vody). U nás je nabízen Combinal K1 (dr. Kučerňák doporučuje dávat preventivně 2 kapky na litr vody po dobu 2-4 týdnů, léčebně 4 kapky na litr vody po dobu 5 týdnů, skladovat je třeba Combinal K1 při teplotě 10-25 st. C v temnu). Papouškům, ale i jiným ptákům, je možno přípravek podávat prostřednictvím nějaké oblíbené pochoutky (např. piškot). Každodenní podávání všech běžných vitaminů současně s vitaminem K1 ptáků je žádoucí.
Antibiotika a sulfonamidy zatěžují střevní systém nemocných ptáků a narušují životně důležitý mechanismus vstřebávání vitaminů velice široce. Je třeba zdůraznit, že zvláště vitamin K1 je způsobením uvedeným léků silně blokován.
V některých případech je jistě účelné si položit otázku, zda používání drahých léků je vůbec nutné a užitečné, nebo zda léčení přirozeným způsobem s používáním všech nutných látek (někdy i ve velice vysokých dávkách) není tou správnější cestou.