4.)
Plemeno: anglický strakáč
barevný ráz:
a) žlutý, zkratka: ASž
b) divoce zbarvený, zkratka: ASdiv
c) želvovinový, zkratka: ASželv
Anglický strakáč je velmi staré plemeno králíka, patrně nejstarší plemeno králíka se strakatostí. Jedná se o jeden ze čtyř podtypů tzv. anglické strakatosti – zde o podtyp kresby anglického strakáče. Z toho vyplývá, že tento podtyp anglické strakatosti je zcela typický pro toto plemeno a žádné další plemeno jej nemá. Králíci s podobnou kresbou se nacházeli ve Velké Británii (resp. Anglii) již dlouhou dobu, první zmínky o nich pocházejí asi z poloviny 19. století. Název plemene tedy (stejně jako např. u minule prezentovaného meklenburského strakáče) koresponduje se zemí původu plemene. Právě Angličané jsou poměrně známí svým šlechtitelským umem a vztahem k exteriérové „dokonalosti“. Proto právě AS se považuje za jeden z jejich šlechtitelských vrcholů. Dále v textu bude popsána opravdu zcela přesná a symetrická kresba, která je pro AS zcela typická. Plemeno se ze země původu rozšířilo na kontinent (zejména do Německa) i do zámoří. U nás se plemeno chovalo již před počátkem 20. století a bylo zařazeno do všech u nás platných vzorníků v rámci minulého století. Dá se říct, že si toto malé plemeno našlo své příznivce ve všech chovatelsky vyspělých zemích. Vzhledem k tomu, že se jedná o plemeno poměrně šlechtitelsky náročné, tak se jedná vždy jen o menší, ale o to víc věrnou skupinku chovatelů. Naši chovatelé AS jsou většinou sdruženi v Klubu chovatelů anglického strakáče.
Anglický strakáč je plemeno s malým tělesným rámcem a hmotností, která se pohybuje v intervalu 2,50 až 3,25 kg. Jedná se čistě o „sportovní“ plemeno – je určeno výhradně pro výstavnictví a šlechtitelské „vyžití“ jeho chovatelů. Zcela typickým znakem plemene je tedy jeho kresba. Ta je podobná podtypu kresby „klasických“ strakáčů (tj. např. českého strakáče) s jedním podstatným rozdílem, který později uvedu. Kresba AS se tedy člení na kresbu hlavy a kresbu těla (trupu). V rámci kresby hlavy rozeznáváme tzv. motýlek (na nosní partii – složený ze dvou křídel a trnu uprostřed), oční kroužky, skráňové skvrny (pod očními kroužky) a pigmentované uši. V rámci kresby těla je to pak tzv. úhoř (pruh, který se táhne od zátylku po kořen pírka – ocasu králíka), boční kresba (situovaná na stehnech zvířete) a právě jedinečná řetězová (řetízková) kresba. Tato se táhne od zátylku šikmo dolů a dozadu ke zmíněným skvrnám boční kresby. Skvrny v řetězové kresbě jsou menší, velké asi jako hrášek, zatímco skvrny boční kresby jsou větší. Plemeno je u nás uznáno v pěti barevných rázech, a to černém (ASč), modrém (ASm), havanovitém (AShav), madagaskarovém (ASmad) a tříbarevném, tj. černožlutém (ASčž). Nejvíce je u nás zastoupen černý a madagaskarový barevný ráz, ojediněle se můžeme setkat s ASm či ASčž. Havanovitý barevný ráz jsem dosud viděl jen na obrázku, ve standardu plemen je spíše zařazen z tradicionismu a ani na posledních evropských výstavách jsem jej neměl možnost naživo zhlédnout.
V rámci novošlechtění se prvně jedná o žlutý barevný ráz (ASž). Mezi výchozí rodičovská plemena by se však dal jistě počítat stříbřitý žlutý – s jinak nežádoucí (minimální) stříbřitostí. Statut novošlechtění byl povolen roku 2006 jednomu chovateli a od té doby se nově šlechtěný barevný ráz pravidelně objevuje. Jedná se o „přenesení“ žluté barvy na plemeno AS. Je to poměrně atraktivní barevný ráz, který plemeni sluší. V lednu letošního roku byli čtyři jedinci vystaveni na středočeské krajské výstavě v Lysé nad Labem a byli ohodnoceni jako novinka nadějná. Byla to velmi dobrá zvířata, a to i ve vývinu kresby. Drobnou vadou byla mírná šeď žluté barvy kresby, což bývá ale často spjato s tímto zbarvením. Přikládám fotografii jedince právě z této výstavy, kde obdržel ocenění „novinka nadějná“.
V rámci dalších novošlechtění AS se již nějakou dobu šlechtí také anglický strakáč divoce zbarvený (ASdiv) a želvovinový (ASželv). ASdiv se u nás šlechtí již několik let a oba dva tyto barevné rázy se chovají také na Slovensku. U ASželv u nás existuje statut novošlechtění velmi krátce – od roku 2010, kdy se jedné naší chovatelce ASm vyštěpilo několik zvířat želvovinového zbarvení. Chovatelka si tedy podala žádost o přidělení statutu a ten jí byl přiznán. V současné době probíhá připařování se slovenskými ASželv, kteří jsou u našich sousedů již uznáni. První výstava, kde bude šlechtitelka prezentovat svá zvířata, bude výstava ve Slaném. Současní králíci mají velmi dobrou kresbu těla, avšak je problém s nežádoucími skvrnami na hlavě.
(Pokračování příště.)