Jak autor píše dále, může si to posuzovatel v soutěži dražších ptáků a jiných rarit dovolit? A právě zde vidím jádro problému! „Obyčejná“ korela nemůže vyhrát, i když dle standardu splňuje podmínky soutěže a získá 93 bodů. Nemůže vyhrát jen proto, že posuzovatel nenašel odvahu ji v konkurenci jiných více barevných papoušků prostě určit za vítěze! Smutné, to potom ceny na výstavách může přidělit výstavní výbor a nemusí takové posuzovatele zvát. Tady je ta cesta, jak „obyčejné“ korely dostat na lepší světlo sportovního chovatelství. Nebát se vyhodnotit nejlepšího papouška výstavy, i když je to Papoušek zpěvavý nebo korela.
Dále se zmíním o posuzování. Zde pan Petr Podpěra mylně uvádí pět pozic posuzování korel. Pokud se pamatuji, tak korely mají v bodovací tabulce dle českého standardu pozic osm (viz tabulka). Tato tabulka se běžně používá na našich výstavách pro korely. Je zde samozřejmě i požadované hodnocení chocholky.
Právě proto, aby nedocházelo k nedorozumění, se zakládají různé chovatelské kluby a mezi ně se řadí i Český klub chovatelů korel – ČKCHK. Úkolem klubu je sjednotit chovatele korel a zkvalitnit chovy v České republice. Chovat korely, které se budou přibližovat standardu, kroužkovat a vystavovat. V letošním roce nás čekají velké výstavy, Exotika v Lysá n. Labem, kde proběhne 2. klubová výstava ČKCHK, a Exota Olomouc. I tuto výstavu klub korel podpoří svojí účastí.
Uvítáme každého, kdo má zájem rozšířit naše řady a v této činnosti nám pomoci. Více informací na www.korela-klub.cz nebo na tel. 603 269 636 a 604 711 302.