Historie a současnost
Park v roce 1962 založil podnikatel z Walsrode Fritz Geschke jako soukromý chov bažantů a vodního ptactva. V roce 1964 se zapojil do chodu a rozvoje parku jeho zeť Wolf W. Brehm. V roce 1968 vznikla např. velká „rajská“ zahrada – hala s rozlohou 2 100 m2. Následovala výstavba řady staveb a velkých rozlehlých voliér jako například volná letecká hala, zařízení pro tučňáky a mnoho dalších. Park se rychle rozvíjel především v sedmdesátých letech. V roce 2000 byl otevřen tropický prales – hala s indonéskými artefakty s řadou asijských druhů ptáků – u příležitosti Expa, konaného v Hannoveru. Ještě později byly přidány další stavby – soví hrad a stromová vesnice. Nachází se zde německé muzeum ptačích klecí, které bylo částečně v roce 2006 redukováno, a klece byly vydraženy v Sotheby's. Hrozící úpadek a uzavření parku byly odvráceny v březnu 2009 vstupem belgické společnosti Floralux. V současnosti je Weltvogelpark Walsrode největším podobným zařízením, zabývajícím se chovem ptactva na světě. Nachází se u obce Bomlitz ve Walsrode, v Dolním Sasku v Německu. Jeho rozloha je 24 ha a v parku je možné najít více než 4 000 jedinců z více než 650 druhů ptáků. Tímto počtem nejenom druhů, ale také jedinců, se řadí do první desítky institucí, zabývajících se chovem živočichů, a je na prvním místě jako instituce, zabývající se chovem a odchovem ptactva. Je možné zde nalézt ptactvo všech kontinentů a ze všech klimatických oblastí.
U ptačího parku je železniční zastávka Bomlitz–Walsrode, je to také místo na nostalgické jízdy vlakem.
Co zde najdete
V parku je mnoho vnitřních i venkovních voliér, které jsou od sebe odděleny bohatou vegetací kvetoucích i nekvetoucích rostlin, stromů a keřů. Je zde také velice zajímavá „volná“ voliéra, v níž je pro ptáky možný volný let, a je zde umístěn umělý příboj. Také v dalších stavbách se dodržuje pro ptactvo a zároveň pro návštěvníky co nejpřirozenější prostředí bez dělících prostor a jiných omezení, typickým příkladem je například „tropický dům“. Mladší části parku jsou tvořeny spíše přebudováním starších staveb, či vybudováním nových hal a rozlehlých voliér, s vytvořenými co nejpřirozenějšími podmínkami prostředí pro zde chované ptactvo. Ve starších částech jsou dominantou z velké části prostorné parky a lesní porosty, včetně přechodných velkých ploch mezi jednotlivými sekcemi s růžemi a rododendrony. Z vegetace je zde zastoupena řada kvetoucích rostlin, keřů a stromů, které jsou velice zajímavě sesazeny, a budí velice příjemný dojem, pokud se vám podaří navštívit park v době květu růží, rododendronů, orchidejí nebo fuchsií, budete mile překvapeni.
Zvláštní atrakcí, a velice zajímavou pro návštěvníky, jsou ukázky letu a leteckých schopností ptactva. Nejedná se jen o lety orlů a dalších dravců (kondorů) či menších dravců, jak tomu bývá v různých představeních. Jsou zde také prezentováni papoušci, pelikáni a kachny a další druhy ptactva. Představení bývá také doplněno o ukázku lovu hadilova písaře. Návštěvníci se seznámí s různými typy krmení ptactva, a pokud mají sami chuť na jídlo, mohou navštívit např. restauraci U papouščího domu, s chutnými pokrmy z této oblasti Saska.
Ptactvo a jiné
Mimo unikátů, u nichž jsou v parku chovné programy, je zde chována řada papoušků, kolekce dravců, významná kolekce několika druhů jeřábů, předků domestikované drůbeže a jiného ptactva. Chovné programy tohoto parku mají mezinárodní uznání. Chovají řadu druhů ptáků, které v jiných zoo není možné spatřit (např. madagaskarskou kukačku, kurolce, vangu a kurola madagaskarského), řadu dalších významných a ohrožených druhů odchovávají, nebo začali odchovávat. Weltvogelpark je zapojen do Evropského záchranného programu ohrožených druhů a řada zde chovaných druhů se s jejich pomocí navrací do volné přírody. Účastní se šlechtitelského programu na čírky černoskvrnné a mnoho dalších kriticky ohrožených druhů ptáků.
Mimo ptactva je v parku možné najít, a to bude nejzajímavější pro malé návštěvníky, také několik druhů především malých přežvýkavců – ovcí, koz a dalších zvířat v zoo koutku. Jsou zde chovány především ovce a kozy chované v této oblasti Dolního Saska – tzv. krajová plemena.