7.)
Plemeno: tříslový
barevný ráz: marburský
zkratka: Tma
Tříslový (T) je poměrně staré plemeno. Jeho vznik lze položit přibližně do druhé poloviny 19. století do tehdejší Velké Británie (resp. Anglie). Samotné plemeno je svým vzhledem poměrně atraktivní a získalo si mnoho příznivců. U nás se poprvé objevuje již před počátkem 20. století a i zde dosáhlo určité obliby. Původní černý barevný ráz se křížením s jinými „barevnými“ plemeny rozrostl i na tříslového modrého (Tm) a později i havanovitého (Thav). Tříslový v barevném rázu marburském (Tma) vznikl v Německu. Poprvé byl vystavován již v roce 1929 na výstavě ve Franfurktu nad Mohanem. Nejedná se tedy o nějakou dosud neznámou „novinku“, nýbrž o starší záležitost. U nás tento barevný ráz není uznán, a pokud se importuje ze zahraničí (např. Německo nebo Rakousko), tak musí být zařazen do programu novošlechtění, protože jinak jej u nás nelze posuzovat (protože neexistuje platný standart tohoto barevného rázu T). Status novošlechtění tedy není pro Tma zcela typický, protože plemeno již poměrně dlouhou dobu existuje v zahraničí a tento status platí jen u nás. Vzhledem k tomu, že je barevný ráz rozšířen i jinde v Evropě, Ústřední odborná komise chovatelů králíků rozhodla, že se provede zkrácené uznávací řízení tohoto nového barevného rázu, které proběhne letos na podzim.
Tříslový je plemeno malého tělesného rámce s hmotností 2,5 až 3,25 kg. Tělo má být zavalité, spíše kratší. Hlava pak zejména u samčího pohlaví kratší, kulatá, s dobře vyvinutými skráněmi. Délka uší je 9 až 10 cm. Plemeno bylo zejména v minulosti ceněno předně pro hustou, lesklou a elastickou srst. Kresba je však typickým znakem pro toto plemeno. V rámci genetického hlediska se jedná o stav, kdy sice tzv. divoké znaky zůstávají vyvinuty, avšak není zachováno zónování chlupů, resp. stínování. Celkový obrázek je takový, že sytě oranžově červené jsou oční kroužky, olemování nozder a uší, dvě menší skvrny u kořene uší, brada a mezisaničí, prsa, břicho, spodina pírka (ocasu) a vnitřní plochy hrudních i pánevních končetin. K tomuto se přiřazují takto zbarvené pesíky, které vystupují do asi dvou třetin boků. Přiložená fotografie jistě napoví více. Zbytek těla je zbarven v jedné ze tří barev - černé, modré či havanovité (sytě čokoládově hnědé) a nyní i v barvě marburské. Tato barva je podobná modré, ale oproti ní má být výrazně světlejší s jemným hnědým nádechem. Ve všech případech platí, že je požadována vysoká hustota a zejména lesk srsti. Plemeno tedy bylo v minulém století poměrně atraktivní pro kožešnický průmysl, protože kabáty z kožek tříslových králíků vypadaly velice vzhledně a přitažlivě. Nyní se však už jen jedná o hobby chov v rámci výstavnictví, a většina chovatelů T je sdružena ve speciálním chovatelském klubu.
Novošlechtění je u nás povoleno od roku 2009 u dvou chovatelů, letos se přidal další, a do budoucna je jistý předpoklad rozšíření tohoto barevného rázu u našich chovatelů. Bez větších problémů by bylo možné regenerovat, resp. znova vyšlechtit marburský ráz zkřížením stávajícího (uznaného) rázu modrého (Tm) a havanovitého (Thav). V první filiální generaci by se narodili pouze Tč, nicméně pokud bychom tyto křížili mezi sebou, tak teoreticky každý 16. králík by již měl mít marburskou barvu srsti. Praktický poměr ve vrhu by byl, pochopitelně, jiný, nicméně pravděpodobnost 1:16 je celkem vysoká, a pokud by křížení provádělo více chovatelů, tak by se výsledek dostavil poměrně záhy. I z tohoto důvodu lze předpokládat světlou budoucnost tříslového marburského.
(Pokračování příště.)