Chov výstavních andulek
Chov je jednoznačně zaměřen na soutěžení na výstavách, což s sebou přináší jisté sebeobětování chovatele i jeho rodiny, pochopení základů genetiky a také finanční náročnost. Jedná se tedy o poměrně náročného koníčka. Kdo se rozhodne pro chov výstavních andulek, zvolí si koníčka poskytujícího nejen zábavu, ale také neustálé se zdokonalování ve znalostech genetiky, neboť jde o cílený chov a ne chov za účelem zisku. Je to chov andulek za účelem jejich šlechtění s cílem odchovat co nejideálnější typ andulky dle výstavního standardu. Samozřejmě, že se musí projevit i přirozená lidská vlastnost a to soutěžení, tedy porovnávání odchovaných jedinců s ostatními andulkami jiných chovatelů na výstavách. Je třeba si uvědomit, že jde o chov andulek ne ve voliérách, ale po párech v chovných klecích s volbou vhodných jedinců s přihlédnutím k jejich genetickým vlohám. Chovné zařízení musí tedy umožňovat nejen umístění několika chovných klecí a proletovaček – voliér, ale také dostatečné klidné prostředí se zajištěním základních hygienických a klimatických podmínek.
Dá se tedy říci, že chov výstavních andulek se od chovu obyčejných andulek zásadně odlišuje. Nejde jen o nakoupení vhodných jedinců, umístění do klecí nebo voliér a očekávaní bohatých odchovů, které chovatel výhodně zpeněží na trhu bez ohledu na kvalitu. Počet odchovaných výstavních andulek od jednoho páru se nedá porovnávat s odchovy obyčejných andulek, které jsou početnější a to právě více přitahuje chovatele. No chovatele, v mnoha případech množitele. A to je jeden z důvodů, proč se tak málo chovatelů věnuje chovu výstavních andulek.
Dále je třeba si uvědomit i finanční stránku chovu. Když pomineme nákup kvalitního chovného jedince, jehož cena se dnes pohybuje v tisících Kč, tak je třeba počítat s doprovodnými náklady na chov. Odchov výstavních andulek se odehrává v období podzim – zima, aby na výstavy, které jsou většinou v druhém pololetí každého roku, byli již výstavní jedinci v perfektní kondici, tj. ve stáří kolem osmi měsíců. Ne všechny odchované andulky splňují nároky na výstavního jedince. Aby bylo z čeho vybírat na výstavu, je třeba, aby chovatel měl více chovných párů. V zimním období musíme chovné zařízení vhodně temperovat, zajistit dostatečné světelné podmínky, tj. světelnou délku dne kolem 16 hodin a samozřejmě zajistit kvalitní krmení – suché zrniny, máčené nebo naklíčené zrniny, vaječnou míchanici apod. a v neposlední řadě vitamíny a minerální látky. Náklady na vytápění a osvětlení nejsou v dnešní době malé.
Další aspekt ovlivňující volbu tohoto koníčka je osobní čas chovatele, který musí věnovat chovu. V době odchovů je to více, ale vždy se jedná o hodiny denně. Nejde jen o přípravu krmiva, ale také o denní kontrolu chovných klecí a budek s pečlivým vedením evidence každého chovného páru – data snůšky, líhnutí, čísla kroužků a záznam barevného rázu odchovu. Po zvládnutí chovné sezóny následuje sledování vývoje odchovaných andulek do doby příprav na výstavy. Příprava vybraných jedinců na výstavu opět zabere jistý čas. Jedná se o přípravu jedince na pobyt ve výstavní kleci (malý prostor), tak zvaný trénink a také povolená exteriérová úprava vzhledu. Vyvrcholením časových nároků je účast na samotné výstavě spojená s cestováním. Proto chovatelé, kteří se rozhodnou pro tohoto krásného a náročného koníčka jsou opravdovými chovateli, protože svou pílí, znalostí a praktickými zkušenostmi neustále cíleně šlechtí výstavní andulky do typu ideální výstavní andulky dle standardu.
Chovu výstavních andulek není třeba se bát, ale je třeba si vyjasnit priority svého chovatelství. Pokud se rozhodnete pro tohoto krásného a náročného koníčka, tak zjistíte, že přináší nejen oběti z vaší strany, ale také sebeuspokojení v docílených výsledcích své chovatelské práce, prohloubení znalostí genetiky a navázání nových přátelství mezi chovateli.
Historie a činnost klubu
Moravský klub chovatelů andulek ,,MKCHA“ se sídlem v Brně byl založen v roce 1994 jako samostatný klub pod ústřední odbornou komisí chovatelů okrasného ptactva ČSCH Praha. U zrodu ,,MKCHA“ stálo tehdy 33 chovatelů z Moravy. Základnu pro svoji činnost jsme našli v areálu ZO ČSCH Brno – Slatina. Již na podzim v listopadu roku 1994 jsme uspořádali I. Celostátní výstavu andulek a v únoru v roce 1995 I. Celostátní výstavu mláďat andulek. Vlivem poznatků z průběhu výstav došlo k tomu, že výbor klubu rozhodl o termínové změně v pořádání našich tradičních výstav. Speciální výstava andulek (vystavují se andulky daného roku a dvou předcházejících ročníků) se posunula na září a výstava mláďat andulek pak na říjen běžného roku. Má to své opodstatnění, protože již od října začíná nová chovná sezóna výstavních andulek.
Během poměrně krátké doby jsme se začali vrývat do podvědomí chovatelské veřejnosti a po zhlédnutí našich výstav se začali k nám do klubu přihlašovat další a další chovatelé výstavních andulek. Vlivem toho, že naše stanovy připouštějí členům členství i v jiných klubech, se k nám přihlásili i chovatelé z Čech a později také ze Slovenska a Maďarska. Členská základna se za dobu naší existence značně rozrostla a samozřejmě také obměnila a nyní čítá 102 členů.
Výbor MKCHA se vždy snažil členům klubu jejich členství nějakým způsobem zatraktivnit. Proto od roku 1996 pořádáme každoročně soutěž o „Mistra klubu“ daného roku. Tento titul je udělován členu klubu za dosažení největšího počtu bodů na naší celostátní výstavě andulek a celostátní výstavě mláďat andulek v daném roce, kde předvádí celoroční výsledky své chovatelské práce. Podmínkou je vystavit minimálně 8 exponátů, z toho alespoň dvě samice. Podle stanovených hodnotících kritérií je sestaveno pro daný rok celkové pořadí členů klubu, kteří se do soutěže zapojili v jednotlivých kategoriích. Soutěž přispívá ke zvýšení motivace členů klubu v jejich chovatelské práci, tj. snaze přiblížit se co nejvíce standardu výstavní andulky.
Pro zvýšení atraktivnosti pořádaných výstav pro chovatele, se výbor MKCHA rozhodl rozdělit výstavy na kategorie vyspělosti chovatelů. Od r. 2000 pořádáme výstavy s rozdělením chovatelů do kategorií šampión, pokročilý a začátečník, respektive do kategorií A, B a C. V každé kategorii se soutěží v jednotlivých výstavních třídách a skupinách, samci a samice zvlášť a vítězové jsou označeni barevnými kokardami. Z vítězů skupin je pak vybrán vítěz kategorie a jeho protějšek. Dále se soutěží o nejlepší pár a kolekci. Z vítězných exponátů jednotlivých kategorií pak vzejde celkový vítěz výstavy, nejlepší protějšek vítěze, nejlepší pár výstavy a nejlepší kolekce. Chovatelé vítězných exponátů obdrží poháry a vítěz výstavy získává dále na jeden rok putovní pohár MKCHA. Mimo tyto poháry jsou některými členy klubu věnovány poháry na nejlepší exponáty některých výstavních tříd.
V kategoriích A a B musí být vystavovány pouze andulky z vlastních odchovů a v kategorii C – začátečník, připouštíme možnost vystavovat i nakoupené andulky pro zjištění kvality nakoupených andulek do chovu. Z kategorií B a C se podle dosažených počtu bodů za vítězství ve třídách a skupinách, postupuje do vyšší kategorie po získání stanoveného počtu bodů pro postup.
Výroční členská schůze MKCHA svolávaná v měsíci březnu každého roku hodnotí činnost klubu za uplynulé období a stanovuje úkoly a cíle naší práce na další rok. Náplní schůze je i vyhlášení výsledků klubové soutěže o „Mistra klubu“ a seznámení s celkovým pořadím členů v této soutěži za uplynulý rok dle kategorií, stejně tak i postupy členů z kategorie B do A a z C do B. Všichni členové obdrží také jedenkrát za dva roky aktualizovaný seznam členů klubu pro udržení kontaktů mezi sebou, což je důležité pro získávání nových chovných jedinců. Do programu výroční členské schůze je také zařazován odborně vzdělávací bod buď s veterinární tématikou chovu, nebo z odborné problematiky chovu jako standard výstavní andulky, příprava na výstavy, hodnocení na výstavách apod.
Výstavy pořádané MKCHA patří co do počtu vystavovaných andulek k nejrozsáhlejším v České republice. Jsou pořádány jako jednodenní a pouze pro členy klubu. V odpoledních hodinách má možnost zhlédnout vystavené exponáty i veřejnost. Na členy výstavního výboru jsou tak kladeny mimořádné nároky a díky obětavosti členů MKCHA se práce zatím daří. Jak již bylo v úvodu zmíněno, MKCHA nemá vlastní prostory pro svoji činnost. Od roku 2007 organizujeme svoje akce díky pochopení ZO ČSCH Újezd u Brna v jejich chovatelském areálu.
Zhlédnutí výstav andulek vždy podnítí zájemce – chovatele andulek ke vstupu do našeho klubu a to je pro nás vždy jistým oceněním naší práce v oblasti propagace chovatelství.
Výstavy MKCHA v roce 2011
Tak jako každý rok i letos moravský klub chovatelů výstavních andulek MKCHA pořádá dvě celostátní výstavy konané na podzim tohoto roku. Výstavy jsou jednodenní a vystavovat mohou jen chovatelé výstavních andulek, kteří jsou registrovaní v MKCHA. Výstavy se konají v chovatelském areálu ČSCH ZO Újezd u Brna.
První výstava tzv. speciálka a to XVIII. Celostátní výstava andulek proběhne v sobotu 10. září roku 2011. Vystavovatelé mohou vystavit pouze kroužkované andulky ročníků 2011, 2010, 2009 bez ohledu na barvu, kresbu a pohlaví, ale do soutěže jednotlivců mohou přihlásit maximálně tři andulky stejné barvy, kresby a pohlaví.
Příjem exponátů bude v sobotu 10. 9. 2011 od 6:00 do 8:00 hodin, po předání exponátů začne posuzování. Pro veřejnost bude tato výstava otevřena v sobotu 10. 9. 2011 od 14:00 do 15:00 hodin. Výstava bude slavnostně ukončena v 15:00 hodin.
Druhá výstava a to XVIII. Celostátní výstava mláďat andulek proběhne taktéž v sobotu, ale 15. října roku 2011. Vystavovatelé mohou vystavit pouze kroužkované andulky ročníku 2011 bez ohledu na barvu, kresbu a pohlaví, ale do soutěže jednotlivců mohou přihlásit maximálně tři andulky stejné barvy, kresby a pohlaví.
Příjem exponátů bude v sobotu 15. 10. 2011 od 6:00 do 8:00 hodin, po předání exponátů začne posuzování. Pro veřejnost bude tato výstava otevřena v sobotu 15. 10. 2011 od 14:00 do 15:00 hodin. Výstava bude slavnostně ukončena v 15:00 hodin.
Obě výstavy jsou pořádány s mezinárodní účastí. Lze tak shlédnout výstavní andulky jak domácích, tak i zahraničních chovatelů. Více informací na našich webových stránkách www.mkcha-brno.wbs.cz. Na vaši účast se těší výbor MKCHA.