Plemeno: Siamský velký (Siv)
Regenerované barevné rázy: žlutý a modrý
Zkratky: Sivž a Sivm
V rámci plemen králíků existuje také siamský (malý), který má asi poloviční hmotnost než Siv. Je potěšitelné, že siamský velký je jedním z plemen, která vznikla na našem území – v bývalém Československu. Právě zde v druhé polovině 80. let minulého století se skupinka chovatelů rozhodla zvětšit tělesný rámec malého siamského. Jednalo se předně o př. Brůnu, Oulehlu, Medka, Ing. P. Řídkého a Ing. L. Krejčovou, kteří byli mezi prvními, kdo toto plemeno šlechtili, resp. poté rozšiřovali. Mezi použitými plemeny v novošlechtění byli tehdejší např. durynští a kalifornští černí. Žlutý barevný ráz (Sivž) byl uznán v roce 1992, zatímco modrý barevný ráz (Sivm) si na své uznání musel počkat déle. Plemeno je sice našeho původu, avšak se, bohužel, neřadí k národním plemenům králíků, která jsou zahrnuta v tzv. genových zdrojích (dříve genových rezervách).
Jedná se o středně velké plemeno králíka s hmotností v rozmezí 4,0 až 5,0 kg. Právě díky tehdejší velmi dobré masné užitkovosti bylo plemeno začleněno do skupiny tzv. masných plemen králíků – tedy plemen, z nichž většina se stala výchozím materiálem pro vznik linií pro produkční velkochovy králíků. V současnosti se však již chovatelé více zaměřují na zdokonalení exteriéru ve smyslu tvarových a barevných požadavků daného standardu, i když jatečná výtěžnost těchto plemen je stále aktuální, zvláště díky rychlejšímu růstu mláďat. Typ plemene by měl zahrnovat robustní hlavu s širokou čelní i nosní partií – zvláště u samců. Trup je zavalitý a dobře osvalený a měl by také vynikat v šířce. Srst je normální, pružná s hustými podsadovými vlníky. Barva je odvislá od daného barevného rázu. U žlutého rázu je na těle jemně sépiově bílošedá s tmavšími hnědošedými extremitami (což jsou okrajové části těla = nosní partie – tzv. maska, oční kroužky, uši, distální části končetin a pírko plus tmavší zbarvení mají vykazovat skráňové skvrny pod očima a zátylkový klín). U modrého barevného rázu je ta sépiová barva velice jemně šedomodrá s modrými extremitami. Přechod oné sépiové barvy těla do tmavších extremit je pozvolný, neexistuje ostrá hranice mezi těmito dvěma barvami. Barva podsady má být světlejší než barva krycího chlupu, ideálně bílá. Barva drápů má být tmavě rohovitá, barva duhovky oka u Sivž pak hnědá (u Sivm šedomodrá) se světélkující zornicí.
U Sivž v současné době mají uznán statut regeneračního křížení dva chovatelé. Zdokonalování probíhá pomocí zejména kalifornských černých (Kalč). Cílem je zejména zdokonalení tvaru a typu zvířat, ideálně však i dosažení většího rozšíření.
V rámci Sivm mají uznán statut regeneračního chovu tři chovatelé. V rámci křížení byli v počátcích použiti siamští velcí žlutí (Sivž), kuní velcí hnědí (Kuvh), kuní velcí modří (Kuvm), nitranští (Ni) a např. kalifornští modří (Kalm). Probíhá spolupráce s chovateli ze Slovenské republiky. Cílem je předně udržení požadované hmotnosti okolo 5 kg, a dále zdokonalení utváření zádi a srsti zvířat. I u Sivm by rázu jakožto i plemeni pomohlo větší rozšíření mezi chovateli. Také v rámci některých chovů kuních velkých modrých (Kuvm), příbuzného právě se siamskými velkými se občas ve vrhu vyskytnou právě i siamští velcí modří.
Oba dva rázy siamských velkých byly vystavovány našimi chovateli i na minulých evropských výstavách s poměrně solidním výsledkem. Také se pravidelně setkáváme se siamskými velkými na vrcholových výstavách a hlavně na speciální výstavě Klubu chovatelů masných plemen králíků. Tyto „speciálky“ probíhají jednou ročně, a to pravidelně počátkem roku v Holicích, kde se tedy vystavují zejména králíci narození v roce předešlém – například na letošní speciální výstavě v únoru 2011 se vystavovali především králíci narození v roce 2010, kteří vyspěli právě na „speciálku“.
(Pokračování příště.)