Několik informací pro začátek
Faunia se rozprostírá na ploše kolem 140 000 m2. Park s poměrně neobvyklou topografií je obohacen o jezera a rybníky. Je zde možné najít kolem 4 500 zvířat z více než 200 druhů z živočišné říše a z flóry je zde více než 1 000 druhů rostlin v počtu kolem 15 000 exemplářů. Je to velký přírodní park s řadou vnitřních i venkovních expozic rozdělených do tematických oblastí. Je tvořen osmi ekosystémy s více než 4 000 zvířaty. Občerstvení je na každém kroku, a pokud se návštěvník chce kochat pohledem na zvířata a přitom se dobře najíst, může si vybrat z několika občerstvovacích míst. V nabídce jsou kromě tradičních pokrmů také speciality.
Co zde najdete
Nejzajímavější částí je několikapatrová „Tropická džungle“ s prostředím od tropického lesa po podvodní svět. V „horní“ části je možné seznámit se s řadou ptačích druhů, poloopic a opiček (kalimiko, kosmani). V „nejníže“ položené části budovy je v ohromném akváriu možnost pozorovat kapustňáky, kteří si zde plavou spolu s řadou stejně velkých (pro nás až obřích) ryb. Celým akváriem vede průchozí chodba, a je stále na co se dívat. Mimo jiné je tu množství obojživelníků, plazů a dalších ryb. Navíc je zde také velká sbírka hmyzu a mraveniště, kde je možné vidět tyto „drobečky“ v plné činnosti. Zajímavou částí, kterou je možné najít i v dalších zahradách a také v určitém období v Praze, je expozice motýlů – jedná se o motýlí zahradu. Zde v podstatně větším měřítku než u nás či jinde je tato tropická zahrada „osázena“ tisíci motýlů mnoha druhů létajících mezi rostlinami pavilonu, mnohdy i masožravými. Je zde možné vidět i jejich „líheň“ a další zajímavosti. Zajímavou částí je také včelí úl, kdy se návštěvník dostane přímo do úlu, kde může vidět plástve včel, včely, kukly a práci dělnic. Samozřejmě je od včel oddělen a může v klidu bez jakéhokoliv nebezpečí sledovat jejich práci. Pro noční živočichy je další pavilon „noční svět“ s řadou netopýrů a jiných nočních zvířat. Dalším pavilonem je polární ekosystém. Je to jedna z nejzajímavějších částí parku, největší v Evropě, kterou obývá několik tučňáků (kterým v expozici sněží), racků, papuchalků, alkounů atd. Je zde také expozice s polárními jedinci, kostra předka běluh a jiné. V pavilonu „Jura“ můžete cestovat do pravěku. Jsou zde kostry a kosti vyhynulých zástupců dinosaurů s edukačními panely o jejich životě.
Tzv. jezerní divadlo je velký amfiteátr, kde uvidíte skvělé show lachtanů a dalších zvířat. Můžete zde také zhlédnout představení s ptáky, především dravci. Svoje letecké umění vám představí např. orli, sokoli a supi, již létají nízko nad hlavou veřejnosti. Další venkovní expozicí je rozsáhlé jezero s několika ostrovy. Jsou zde sladkovodní kapři koi a několik druhů vodních ptáků jako například plameňáci, kormoráni, různé druhy vrubozobých. Na ostrovech jsou opice, které mají jednotlivé ostrůvky spojeny provazy a jinými přechody. Ptactvo je kromě jezera možné najít v průchozí voliéře, pokud máte štěstí. Prostředí a vegetace voliéry jsou přizpůsobeny zde žijícímu ptactvu. Zahlédnout je můžete, ale musí samo chtít. Venku jsou další dvě „království“, jedno z nich patří Austrálii a klokanům spolu s dalšími australskými druhy zvířat. Další království patří malým africkým šelmičkám – surikatám. Venkovní ostrůvek s kapybarami a expozice s dalšími druhy zvířat.
A zejména doporučené pro děti „La Granja“ – farma a zároveň dotyková zoo obydlená domácími zvířaty – kozy, ovce, vietnamská prasata, trpasličí oslíci a koně (plemene falabella). Jako doplněk je zde možno vidět líhnutí drůbeže. Mimo výše vyjmenované zajímavosti je zde k vidění celá řada dalších zajímavých míst, a to nejenom se zvířaty, ale především s místní i cizozemskou vegetací – v květu jsou nádherné levandule, klívie a jiná květena, stromy a keře nevyjímaje. Ve Faunia budete mít možnost zjistit sílu přírody.