Z důvodu nedostatku místa někteří chovatelé umísťují korely do jedné větší voliéry. Tato praxe je ověřena. V mnoha případech nejsou žádné problémy. Tento způsob má jednu výhodu, že totiž korely nejsou náročné na výběr svého partnera, ale přesto si ho raději vybírají samy. U tohoto způsobu zimování korel má chovatel možnost pozorovat ptáky, který s kým sympatizuje. Pokud tento pár po všech stránkách může být dán do chovu, má chovatel záruku dobrého chovného páru.
Chovatel, který dává do jedné voliéry více barevných mutací, musí dbát na to, aby nedošlo k mezimutačnímu křížení. Nejlépe je zimovat barevné mutace odděleně. Nejvhodnější je korely dávat do páru v březnu.
Držení chovného páru v jedné kleci po celou zimu nebývá vhodné, protože při kolísání teplot se temperamentnější ptáci začnou pářit, snášejí vajíčka, většinou na zem, a tak se snižuje možnost odchovu. Při umístění více párů v jedné kleci se tito ptáci zpravidla nepáří, protože se vzájemně ruší. Po přemístění korel do chovného prostoru dáme do klece zároveň budku. Korely jsou nenáročné nejen na svého partnera, ale i na budku. Nejraději si vybírají budku z dlabaného kmene, na vhodnou stranu otočený vletový otvor a s vhodným průměrem. Budka pro korely by měla mít rozměry: 40 až 60 cm vysoká, kolem 25 cm široká, vletový otvor 8 cm. Velice důležitý je důlek na dně budky, který má být vydlabán ve dřevě. Důlek má být dosti hluboký, aby nedocházelo k rozkoulení vajíček. Pokud se nám nepodaří vydlabat důlek ve dřevě a nemáme jinou možnost, dělají někteří chovatelé důlek ze sádry a pilin v poměru 1:2, smícháme dohromady a zalijeme vodou tak, aby vznikla hustá hmota, a tu nalijeme na dno budky, balonem nebo pěstí uděláme důlek. Takto zhotovený a upravený důlek posypeme vrstvou pilin a necháme vyschnout. Sádrový důlek je studenější než dřevěný.
Máme-li vše připraveno, můžeme do klece vpustit chovný pár. Pár do chovu potřebuje větší péči a speciální krmivo pro chovnou sezónu. Podáváme dostatečné množství olejnatých semen, proso, jak normální, tak senegalské, a loupaný oves. Na začátku chovné sezóny se dává zvýšená dávka vitamínu E, ten dodáme v podobě vitamínového přípravku AQUAKAR pro exoty. Je vhodný podávat v době páření jako povzbuzující přípravek a také pro dobrý vývoj embrya. Jako další přípravky je vhodné použít, a to nejen v době odchovu, ale celoročně – OPTIMIN, AMIVIT a ACIDOMID pro exoty dle přiložených návodů.
V poslední době se často stává, že rodiče okusují mladým peří již v budce. Tento zlozvyk má několik důvodů. Jeden je ten, že mláďata neopouštějí budku v určeném čase a sedí déle, než je zvykem v přírodě. Samička je štípe na zádech a břiše, aby je donutila opustit budku. Mláďata nejsou způsobilá budku opustit, protože jejich výživa nebyla správná. Podáváme hodně olejnatých semen a málo minerálních látek. Mláďata jsou pak tlustá a neohrabaná, mají nedostatečně vyvinutá křídla a ocasní péra a nejsou schopna samostatného života, proto nejdou z budky ven.
Při chovu ptáků v zajetí se nám nedaří přizpůsobit krmivo potřebám a chybí hlavně vitamíny, minerální látky, aminokyseliny a stopové prvky. Tento jídelníček nevhodně působí nejen na mladé, ale i na staré ptáky, což se projevuje neplodností, úhynem mladých ve vajíčkách, nepravidelným rozvojem mladých a okusováním peří. Otevřením kontrolního otvoru v budce se může omezit okusování peří tím, že mláďata tímto otvorem vyletí ven.
V dnešní době jsou na trhu k dostání kvalitní krmiva světoznámých značek, ideální základní krmivo pro korely je směs pro střední papoušky standard, od firmy PRESTIGE, nebo třeba vaječné směsi, ať suché nebo vlhké od firmy ORLUX.
Období výletu mladých korel je dosti důležité. První starost je zajistit okolí kolem voliéry proti nezvaným hostům. Mladí ptáci po vylétnutí z budky jsou velice plaší. Záleží na tom, do jakého prostředí vylétnou. Mají-li klid v první dny a nejsou-li zbytečně plašeni a vyrušováni, je to pro výstavní ptáky velkým kladem. Kolem voliér bychom se měli pohybovat pomalu, klidně a ne velmi často. Plachost ptáka je způsobena také špatnou manipulací a prostředím v první dny po vylétnutí z budky. Plachost se také dědí po rodičích. Po vylétnutí mladých z budky je nutné vyčistit a vydezinfikovat budky, je možné použít ARPALIT na likvidaci cizopasníků.
Nasypeme nové piliny na dno budky a tím je budka připravena k dalšímu hnízdění. Mladí ptáci po vylétnutí by měli mít pestrou nabídku krmiva. Na dostupném a vhodném místě ve voliéře nebo v kleci dáme vaječnou míchanici, zrní, zelené krmivo, piškoty nebo rohlík.
Vaječná míchanice, zhotovená z vařeného vejce, musí být čerstvá, nesmíme ji ponechat, zvláště v letních měsících, ve voliéře déle než osm hodin. Starší míchanice se kazí a ptáci mívají po nažrání zažívací potíže. Proto je lepší použít vaječné míchanice průmyslové výroby, upravené strouhanou mrkví, jablkem či zeleným krmivem. Toto krmivo je lépe stravitelné a můžeme ho ponechat v kleci mnohem delší dobu.
Zrní dáváme velmi kvalitní a v širokém sortimentu. Můžeme zkusit i máčenou pšenici, vylepšenou ovsem, mungem, kardi, dari, slunečnicí – nejlépe žíhanou nebo bílou, kukuřicí či pohankou, to vše je bohaté na minerální látky. To vše opláchneme pod tekoucí vodou ve velkém cedníku, potom ponoříme cedník do nádoby s vodou. Takto ponořenou směs necháme do druhého dne, aby nabobtnala. Ráno vytáhneme, necháme okapat a podáváme. V takto nabobtnalém stavu je velmi bohatá na minerální látky, které ovlivňují látkovou přeměnu, zúčastňují se na trávicích procesech, jsou důležité při tvorbě kostry i skořápky. Takováto směs by neměla chybět v jídelníčku korel, hlavně mladých ptáků. Na tuto směs můžeme při krmení podávat již uvedenou vaječnou směs. Ta natáhne vlhkost a je lépe ptáky přijímána.
Dalším důležitým krmivem je slunečnice, kterou bychom měli podávat mladým ptákům v dostatečném množství. Naopak starým ptákům mimo chovnou sezónu bychom měli slunečnici omezovat, nahrazovat ji základní směsí pro korely. Velice vhodná je slunečnice v polozralém stavu. Podáváme ji na podzim celý kotouč čerstvě uříznutý. Koncem srpna, kdy dozrává slunečnice, mladí ptáci začínají pelichat, a to je právě vhodná doba na podávání takto vypěstované slunečnice. Určitě se to projeví v jejich kondici, zdravotním stavu a v barvě. Dobrým doplňkem je též oves a kukuřice v mléčné zralosti. Důležité je podávání zeleného krmiva, které máme po celý rok podávat v maximálním množství. Je to salát, špenát, ptačinec, samozřejmě pampeliška, lebeda a nadrobno nasekané kopřivy ve vaječných směsích. Velmi vhodné je podávání těchto rostlin v období semeno plodném. Odkvetlou pampelišku a její semena berou ptáci nejraději. Semena různých dalších trav a plodů jsou také vhodným doplňkem. Nemáme-li možnost podávání zelených krmiv, hlavně v zimním období, musíme toto nahradit dostupným ovocem a zeleninou a také podáváním vitamínových přípravků do vody hojně k dostání na našem trhu: AMIVIT, SUPERVIT, PROMOTOR, práškové přípravky k podávání do vaječných směsí: ROBORAN, NUTRIMIX EX atd. Péče o pestrost a bohatost krmiva se v chovu bohatě odmění.
Na podzim nás čeká velice důležitá procedura, a to odčervování ptáků. Odčervování se provádí preventivně do vody např. CHEMISOLEM 1 ml na jeden litr vody, CONCORATEM, sáček, tj. 7,5 g na 3,5 l, vody podáváme jako pití ptákům. Celou proceduru musíme zopakovat asi za 10 dní, abychom zničili mladé červy, kteří při prvním zákroku byli ve fázi vajíček, na něž přípravek nepůsobil. Nebo přímo do zobáku přípravkem OVOROTOL, 2 až 3 kapky na korelu. Takto odčervení ptáci nám vydrží do jara, pak před chovnou sezónou se musí odčervování zopakovat. Po odčervení je dobré podávat nějaký vitamínový přípravek pro podporu organismu.
Rád bych vám představil nově dovážený přípravek S76, hojně používaný v chovu drobných exotů. Podle Michala Víta se S76 používá proti roztočům způsobujícím prskavku. Jedná se o ivermectin a ten působí též na střevní parazity. Po naředění, tj. 5 ml na jeden litr, je účinnost preparátu ve vodním roztoku limitována asi 8 hodinami, poté ztrácí svůj význam, což je u aplikace proti střevním parazitům u papoušků věc dost důležitá. Papoušci pijí velmi málo, a tedy i málo často. Je třeba nechat je vyžíznit a pak provést aplikaci. Aplikaci je možné provést i nakápnutím neředěného preparátu na nažiny na zadním krku. U papoušků asi 2 kapky. Tím se prodlouží doba účinnosti na 12 až 16 hodin. Preparát se dobře vstřebává kůží a po výše uvedenou dobu se drží v oběhu. Navíc tento způsob aplikace likviduje i ektoparazity, kteří nesají krev, např. péřovky apod.
Když už jsem v těch novinkách, chtěl bych vás ještě seznámit s vhodným a užitečným přípravkem do máčeného zrní. Jedná se o přípravek z produkce BIRDCARE CAMPANY jménem AVICLENS. Tento přípravek ničí všechny bakterie, a proto stačí 1 ml AVICLENSU na dva litry máčené směsi, a to lze bez rizika po propláchnutí používat. Dalším vhodným přípravkem v chovu ptáků je CALCIVET. Jedná se o vápník s velkým účinkem, zlepšuje peří, vaječné skořápky a kostru mláďat. Zamezuje snášecí problémy a zvyšuje snůšku vajíček. Tyto i další přípravky jsem schopen vážným zájemcům zajistit.
Vytipované ptáky, kteří mají reprezentovat náš chov na výstavě, bychom měli předem připravit. Vybraní jedinci se musí oddělit, nejlépe každý do zvláštní klece, která by jim připomínala výstavní klec. V zahraničí, ale už i u nás, si chovatelé na speciální výstavy nosí ptáky již z domu ve výstavních klecích, které mají k tomuto účelu zakoupeny. Klece jsou standardní a ptáci se nemusejí přechytávat a přizpůsobovat se novému prostředí. Nedochází takto k poškození peří a k zbytečným stresům ptáků. Pták v tomto případě je zvyklý na místo, kde má vodu i krmivo, na rozměry bidel a jejich vzdálenost. Před umístněním ptáka do menší klece musíme dát možnost ptákovi se dobře vykoupat, a to několik dní za sebou. Dnes je k dostání koupelová sůl speciálně pro exotické ptactvo, kterou lze přidat do vody ke koupání. Ptáci po koupeli dostanou nový péřový pudr a jejich barva vypadá mnohem intenzivněji. Vykoupaní ptáci by se měli přemístit do malé klece, kde by si zvykali na nové prostředí, na nové umístnění krmítek a bidel a také na lepší skladbu krmiva, která by se měla skládat kromě jiného z konopného semene, lesknice, piškotů a jablka nebo mrkve.
Denně by se mělo několikrát kolem klece projít, předem připravenou hůlkou ptáka donutit přeskočit z bidla na bidlo a takto ho zvykat na posuzovatele a jeho činnost kolem klece. Takto by se mělo připravovat ptáky nejméně deset dnů před výstavou.
Je velmi důležité učit ptáka již ve voliérách pít z napáječek, aby byli zvyklí pít z připravených napáječek i ve výstavních klecích. Několik dnů před výstavou je dobré podávat k pití přípravky proti stresu, jako je např. ELEKTROLIT, OPTIMIN či AMIVIT pro exoty. Někteří ptáci jsou jak geneticky, tak od přírody klidní, které není nutné na výstavu připravovat, ale většinou mladé ptáky by bylo dobré takto připravit.