Historie a současnost
Mořský svět byl otevřen 12. prosince 2002. Se svou avantgardní architekturou, uspořádáním různých akvárií a jeho vědeckým, „volnočasovým“ a vzdělávacím posláním zpřístupňuje mořský svět návštěvníkům. Mořské akvárium se všemi budovami a přilehlými vodními plochami, případně prostory pro pobyt zvířat mimo vnitřní prostory má plochu 110 000 m2 a celkový objem 42 milionů litrů mořské vody. Na stavbu akvárií bylo použito 6 761 m2 panelů z methakrylátu tlustých až 33 cm, 150 000 m3 betonu a 15 000 tun oceli, přes 25 kilometrů potrubí s průměrem od 1,4 cm až 1,3 metrů. L'Oceanografic je tvořen několika stavbami, které jsou tematicky rozděleny a představují nejvýznamnější ekosystémy moří a oceánů zastoupené na naší planetě.
Co zde najdete
V Oceanograficu najdete především zástupce hlavních mořských ekosystémů světa. Každá budova je rozlišena dle klimatických podmínek a je možné zde najít zástupce žijící ve Středozemním moři, mokřadech, mírném a tropickém moři. Dále zástupce oceánů, Antarktidy, Arktidy, některých ostrovů, zástupce žijící v Rudém moři. Je zde také delfinárium o objemu 24 milionů litrů vody a hloubce 10,5 metru.
Návštěvníci se mohou seznámit v jednotlivých zařízeních s celou řadou druhů vodních živočichů. Je zde mnoho zajímavých edukačních panelů a také návštěvníci z první ruky uvidí chování a způsob života více než 45 000 jedinců, 500 různých druhů: jako např. delfínů, běluh, mrožů, lvounů, želv, žraloků, medúz, hvězdic, ježovek a dalších druhů, jakož i mokřadních druhů ptáků, které jsou v Albufera de Valencia a tropických mangrovových bažinách.
Pod hladinou akvária je restaurace, ze které je možné pozorovat mořský svět, střechu navrhl Félix Candela.
Jednotlivé budovy a co je v nich
„Podmořská plavba“ začíná v tropických vodách, kde objevíte velkolepé korálové útesy Indotichomořského regionu a Karibiku s pestrou řadou ryb, které tyto oblasti obývají. Po návštěvě této části se dostanete asi do 70 m dlouhého tunelu, v němž se ocitnete obklopeni zvědavými zvířaty, jako je například ostrorep (jeden z nejstarších druhů planety), pilohřbeta a zelené murény z termálních vod. Na druhé straně tunelu se dostanete k tuleňům, do chaluhových lesů s nejrůznějšími druhy ryb. Seznámíte se s japonským pavoučím krabem z poloostrova Izu v Japonsku. Druhem, který může dosáhnout čtyř metrů. Z této oblasti se dostanete do mokřadů, obrovských oblastí obývaných ptáky, rybami a želvami typickými pro středomořské močály a jihoamerické mangrovové bažiny. To vše před další částí s akvárii s fascinujícími mořskými koníky. Další v pořadí (či dle výběru) může být věž „Mediterráneo“, jež představuje několik mořských prostředí, jako je španělská Posidonia s jejími charakteristickými druhy, dále mořské dno přístavů a jejich faunou, nápadné sépií akvárium, kde můžete obdivovat ovládnutí umění kamufláže. Příští zastávka je u ostrovů, kde jsou ve středu pozornosti lvouni. Následuje impozantní akvárium Rudého moře, které je 17 metrů dlouhé, a kde návštěvník může vidět druhy, jako je například pyskoun vlnkovaný „Napoleonova ryba“, černocípý žralok a další. Od teplé vody Rudého moře přejdete do chladnějších vod a povede vás změna prostředí, počínaje antarktickou oblastí. V tunelu, který simuluje „předávání“ uvnitř země z Antarktidy do arktických oblastí, vás povede do iglú, kde najdete sněhově bílé běluhy, mrože a další druhy. V akváriu vás zaujme kostra velryby.
Jakmile opustíte polární prostředí, ponoříte se do „Océanos“, neuvěřitelné podvodní chodby, jež vás zavede ke žralokům, kteří podobně jako jiná zvířata plavou nad vaší hlavou. Je zde také zajímavý měsíčník a rejnoci.
A také si můžete vychutnat fantastickou delfíní show, pořádanou několikrát denně.
Zdroj: webové stránky Oceanografico Valencie.
Pokračování Biopark Valencie.