Eklektus, samice „Lóra“, stáří 10 let
Oškubaná – holá kůže na břiše i zádech, okousané letky i ocas. Obézní, agresivní a útočná.
Jemně mlžená sprayem Aloe First, kůže vláčná, trvale zvlhčená, nesvědí, pera se lépe rozbalují. Postřik aplikován do doby, než začala být obrostlá prachovým peřím. Později již rosena jen čistou vodou. Aloe spray na narostlém peří působí lepivě a papoušek se více čistil a hrozilo, že by svou „přepéčí“ peří následně poškozoval. Podáván přípravek Aloe Berry Nectar na piškot – denně 2 až 3 ml.
Za dobu jednoho měsíce dorostla téměř všechna ocasní pera, letky v křídlech narůstají postupně, v současné době dorostla asi polovina letek (především ruční letky). Záda jsou zapeřena asi z 80 %, břicho dorostlo jen poskrovnu, protože zde si ho stále trochu škube. Narostlé peří je velmi kvalitní, výrazné barvy a lesklé. Eklekta byla velmi agresivní a neurotická, nyní je mnohem klidnější a tolik neútočí.
Krmivo postupně přeměněno ze suchých semen na klíčené zrniny a směs ovoce. Suché krmivo je v současné době zastoupeno asi z jedné pětiny i méně. Většinu tvoří směs ovoce (víno, banán, jablka, granát. jablko, hruška, kiwi, blumy, papája, květy pampelišek atd.).
Kakadu žlutolící sumbský, pár, oba stáří 8 let
Papoušci po rvačce – samec těžce poranil samici. Oba od sebe odděleni.
Samec Willy
Trvale nervózní, agresivní, začal se škubat na břiše. Podáván sirup Aloe Berry Nectar – denně na piškot 3 ml. Občas mlžen Aloe First, dost to nemá rád, maže mu to peří. Po třech týdnech se přestává škubat, peří zatím nedorostlo. Ostatní peří je pevnější a nadýchanější.
Samice Katy
Těžký úraz zobáku – poškozen spodní zobák v lůžku, poraněné měkké tkáně v zobáku i kořene jazyka. Porušen pravý nosní otvor. Poraněná levá noha, prsty i zápěstí. To se později zanítilo z důvodu odumřelé tkáně. Následovala operace nohy, odstranění nekrotizujících tkání, přišití části prstu. Operace hlavy – odstranění nekrotizujících tkání ze zobáku i části odlomeného zobáku v levém koutku. Měsíc krmena jen uměle, zobák bez schopnosti sebrat potravu po dobu jednoho měsíce. Po této době začala být schopná sebrat některé připravené měkké krmivo.
Na piškot aplikován sirup Aloe Berry Nectar – denně 3 ml, grepový sirup – dvě kapky denně po dobu dvou týdnů. Zraněná noha potřená Aloe First.
Po druhém měsíci (měsíc s aloe) je její zdravotní stav nadějný. Už zkouší i tvrdší stravu sama okusovat, vrátila se částečná motorika zobáku, odrůstají poškozené části v lůžku zobáku. Noha se zhojila bez optických závad, zůstala snížená motorika přišitého prstu – zatím však nelze vyloučit, že se časem nerozcvičí úplně. Pravděpodobně bude třeba ještě jeden zákrok na úpravu zdeformovaného zobáku. Léčba je dlouhodobá, předpoklad délky léčby je nejméně půl roku. U tohoto případu není možné doložit rozdílové srovnání léčby bez přípravků aloe a s nimi, každopádně je samice v dobré kondici (po úrazu zhubla na 300 gramů z původních asi 450 g), je velmi aktivní, spolupracuje při podávání léků a její peří je pevné a nadýchané. Chocholka má sytou barvu – téměř oranžovou.
Amazoňan modročelý, samec „Harry“, stáří 10 let
Chován izolovaně jako PET. Začal se škubat ve spodní části břicha, a to zelené vrchní peří. Šedé prachové zatím nechává nepoškozeno.
Po deseti letech poprvé mezi papoušky, do té doby jen s lidmi a pejskem. Dostal k sobě samičku stejného druhu. Ozývá se psím štěkáním nebo mluví naučená slova. Neumí „amazonsky“.
Dostává denně Aloe Berry Nectar asi 2 ml na piškotu (zbytek vyhazuje). Občas rosen Aloe First – nemá to moc efekt, postřik mu slepuje peří a on to nesnáší.
Výsledek se zatím žádný nedostavil, papoušek se škube dál, socializace se také nepovedla, k samici se chová lhostejně, stále jen štěká. V příštím týdnu bude i se samicí zařazen do velké voliéry ke zdravé skupině amazoňanů, kteří ho snad strhnou ke skupinovému chování.
Amazoňan modročelý, samice „Kirry“, stáří 5 let
Občas těžké dýchání, chroptí, kašle, pak to samo přejde. Vyšetřením krve bylo potvrzeno, že je hypersenzitivní na prach z peří ostatních ptáků, především na prach z peří kakaduů.
Podáván sirup Aloe Berry Nectar, zatím se projevila jen změna na peří – ztmavlo, zvýraznily se barvy. Hodnoty hypersenzitivy na prach budou porovnány až za delší dobu, vyšetření plánuji asi za rok. Tato léčba je dlouhodobá.
Agapornis šedohlavý cana – pět ptáků ve stáří 2 až 8 let
Cany jsou velmi neurotičtí ptáci, v domácích chovech nesmírně plašiví, nedůvěřiví k novému krmivu. Jejich strava bývá často chudá. Ptáci byli propelichaní, odchovy slabé.
Podáváme sirup Aloe Berry Nectar na senegalských klasech. Klasy jsou namočeny do hustého sirupu, který na nich ulpí. Již po dvou týdnech se všichni ptáci zklidnili, nejsou tak plašiví při krmení, u dvou párů se vylepšilo opeření, jeden z párů si začal upravovat budku a samice se zdržuje uvnitř.
Ara ararauna, samice „Tereza“, stáří 20 let
Ara chována jako PET, několikrát změnila majitele, nesmírně neurotická, oškubané celé břicho až ke krku.
Postřik Aloe First byl aplikován jen na holou kůži několikrát, ze začátku, než začalo narůstat prachové peří. Nesmírně to nesnáší. Sirup Aloe Berry Nectar podáván na lžičce, denně asi 5–6 ml přímo do zobáku.
Pomalu si přestává peří škubat, zatím narostla část bílého prachového na břiše. Ostatní peří krásně modře lesklé a tmavé. Její chování se markantně změnilo, již není tak neurotická, snížila se její útočnost.
Ara vojenský, samice „Klárka“, stáří 4 roky
Silně harmonizující pár, samice zůstala sama po úhynu samce. Dostala se do těžké deprese, jen apaticky seděla, svěšená křídla. Přestala se krmit. Povedlo se ji přesvědčit a třetí den snědla dva podané piškoty napuštěné sirupem Aloe Berry Nectar, tj. asi 8 ml.
Po třiceti minutách se probudila z letargie a začala trochu spolupracovat a konečně šla na krmení. Sirup z aloe zde zafungoval jako antidepresivum, účinky se dostavily po půl hodině. Tento systém krmení byl pak praktikován další dva týdny, kdy už začala být opět relativně normální. Je sice posmutnělá, ale aspoň funguje a krmí se sama. Piškoty s aloe si bere z ruky. Není ochočená. Lítá se skupinou amazoňanů ve velké voliéře v Botanické zahradě UK Na Slupi. Velmi jí zintenzivněly barvy peří.
Kakadu bílý, samec „Ferda“, stáří 17 let
Kakadu chován 15 let izolovaně jako PET. Krmen převážně jen černou slunečnicí. Mírně oškubaný na břiše. Socializace neproběhla úspěšně, ostatní ptáci ho vrcholně nezajímají, ignoruje je. Stejně to dopadlo se samicí. Postupně změněno krmení na směs zrnin, ovoce, zelenina, granule. Dlouhodobě se špatně krmí, je hubený.
Po podávání sirupu Aloe Berry Nectar se zlepšil jeho přístup ke krmení. Dostal větší chuť k jídlu, je ochoten jíst i nová krmiva, je hravější a trochu se mu spravila kondice. Socializace s ostatními papoušky je stále nulová. Nicméně piškotky s aloe mu nesmírně chutnají.
Magdalena Žohová,
tel.: 603 211 381, magdalenazavo@seznam.cz
Mohu jen potvrdit, že aloe je opravdu zázrak. Aloe a grepový sirup jsem si objednal před dvěma měsíci a udělal jsem dobře. Zachránil jsem tím alexandra malého. Alexandr víc jak týden neměl chuť k jídlu, byl malátný a načepýřený, v té době jsem četl článek o aloe. Tak jsem si řekl, že už nic nemohu ztratit a zkusím to. Dávkování aloe i grepového sirupu jsem dodržoval podle návodu. Hned po první léčebné dávce jsem asi za tři hodiny zpozoroval, že alexandr je čilý a má chuť k životu. Ráno jsem rychle spěchal k alexandrovi. Opět seděl načepýřený bez známek života. Hned jsem nakapal na piškot aloe a dal čerstvou vodu s grepovým sirupem. Asi za tři hodiny zase stejná reakce. Alexandr byl jak vyměněný, létal, křičel, měl chuť žít. Takto se to opakovalo asi čtrnáct dní a po každém dnu se zdravotní stav alexandra lepšil. Dodnes dávám léčebnou dávku aloe. Pomalu ji budu stahovat na dávku preventivní.
U všech ostatních papoušků podávám preventivní dávku aloe již dva měsíce podle vaší rady – tři týdny aloe, týden grepový sirup (bez aloe). Za tuto krátkou dobu jsem si všiml, že papoušci jsou klidnější, psychicky mnohem víc vyrovnaní a peří se jim tolik netřepí, jak tomu bylo dříve. Hlavně to pozoruji na ocasních brkách, kde peří je téměř stmeleno. U některých papoušků až teď zaznamenávám trochu lepší vybarvení.
Martin Pošik,
tel.: 733 522 015,
martinposik@centrum.cz
Chovem papoušků se zabývám nepřetržitě od roku 1968, tedy více než 40 let. V posledních letech chovám ve svých voliérách převážně amazoňany, žaky a od loňska ary arakangy.
Někdy na přelomu roku jsem si přečetl článek o rostlině aloe vera. Po přečtení článku jsem neváhal a objednal si aloe vera a grepový sirup. Na počátku jsem dávkoval pro své ptáky dle rady Máci a střídal přípravky po týdnu. Aloe vera jsem dávkoval injekční stříkačkou na piškoty. Bylo pro mne překvapením, jak ptáci piškoty přijímali. Okamžitě po podání je přednostně konzumovali a dali jim přednost i před vlašskými ořechy, které normálně brali jako první.
V současnosti papouškům podávám aloe vera i grepový sirup denně a je to na nich vidět. Mají lepší a jasnější zbarvení, což je patrné zejména u některých párů amazoňanů. Co je zajímavé, že ptáci mají po podávání úplně jiné složení trusu. Trus je jako kuličky, většinou bez řídké přísady. Nemám žádný velký chov (14 voliér), a tak ptákům dopřávám to nejlepší. Viděl jsem na burzách i jiná balení aloe, ale domnívám se, že Aloe Berry Nektar je pro papoušky velice vhodné, hlavně proto, že se jedná o produkt přírodní a bez jakékoliv chemie.
Na závěr bych jen dodal, že i grepový sirup berou ptáci bez problémů. Podávám ještě rakytníkový olej (tam je trošku problém s přijímáním) a zkoušel jsem palmový olej. Ten je velice pracný na podávání, a tak se asi vrátím ke zkrmování palmových ořechů. Je to můj osobní názor, který nikomu nevnucuji.
Josef Janeček,
Mrákov 127,
tel.: 602 936 461
Podávám Aloe Berry Nektar více jak rok a mohu jen potvrdit, že je opravdu super. Aloe používám od začátků preventivně každý den a je pravdou, že od té doby jsem nezaznamenal u svých papoušků větší zdravotní problém. Zvýraznění barev a lesku peří jsem si všiml až po půl roce, a ne jak jste uvedl v časopise. Dřív určitě ne, ale také jsem si všiml, že jednotlivá pírka a pera drží pěkně uceleně a méně se rozbijí o pletivo, jak tomu bylo dřív.
Mimo jiné papoušky dávám aloe jako prevenci i trichům orlím, a to od prvního dne, co jsem si je dovezl. Trichové přijímají denně aloe bez problému a to v zelenino-ovocné míchanici. Asi před třemi měsíci jsem neodhadl, dokdy mně aloe vydrží, a při krmení na trichy nevyšlo. Nevěnoval jsem tomu žádnou pozornost, druhý den při krmení jsem zjistil, že ze zelenino–ovocné míchanice skoro nic neubylo. Mezitím jsem si aloe objednal. Trichové zase nic z míchanice nevzali. Už jsem měl černé myšlenky, co se děje. Večer jsem nakrmil klasickou míchanici, ale už s aloe. Po podání se trichové do míchanice vrhli s takovým apetitem, že za chvíli bylo po míchanici …
Jaroslav Horák,
horakssystemy@volny.cz
Moje zkušenosti s aloe prozatím, po půlročním užívání, velké nejsou. Ptáci jsou v perfektní kondici, peří kvalitní a uhlazené, září, radost se na ně podívat. Bohužel v oplozenosti vajec se toho moc nezměnilo, stále je většina hnízd u výstavních andulek neoplozená nebo se mláďata nelíhnou.
Jiří Vosika,
Jablonec nad Nisou,
vosika@neofemy.cz
Musím říci, že po týdnu podávání aloe vera mně sameček rufiventris obrostl za hlavičkou až neuvěřitelně rychle. Měl jste pravdu, že ptáci piškot, kde je nakapaná aloe vera, berou jako první. Uvedený sameček dostával též grepový sirup a rakytníkový olej nakapaný na jablko. Ještě jeden chovný pár dostává dávku léčebnou, tak uvidím, jak se to projeví u tohoto páru. Samec si občas škubal povrchové peří, ale už to nedělá, a tak se musí počkat, až přepeří a zaroste mu vše normálně. Ostatní ptáci dostávali preventivní dávku.
Já i manželka užíváme také aloe i rakytníkový olej. Grepový sirup jsem dával zatím jenom ptákům. Nám stačí užívat jen dvě položky, ptáci mají přednost.
Děkuji za všechny přípravky, papoušci obrůstají a největší radost mám z toho, že jdou najednou všichni více do toku. Někdy vidím prodávat aloe, které však nemá s aloe nic společného. I já jsem koupil ve zdravé výživě aloe za 500 Kč jeden litr, ale i když bylo na obalu napsáno, že je to 96 % aloe, byla to „voda“.
Zdeněk Schiffmann,
dar22710@seznam.cz
Aloe používám v chovu již přes dva roky a mám s tímto přípravkem jen dobré zkušenosti. Je pravdou, že při intenzivním preventivním podávání aloe jsou papoušci o mnoho lépe vybarveni a celkově je peří o hodně kvalitnější. Souhlasím i s názory ostatních chovatelů. Papoušci jsou mnohem více psychicky vyrovnaní a řekl bych i více odolní proti stresu. Také souhlasím s Vaší myšlenkou, že aloe vera poskytuje papouškům něco víc než všechna ostatní krmiva, doplňková krmiva, ovoce i zelenina. Toto si troufám tvrdit, jelikož celý můj chov papoušků vyloženě při krmení čeká na piškot pokapaný aloe vera, který berou suverénně jako první. Také musím konstatovat, že po dobu asi dvou let, po které podávám denně preventivní dávku aloe, jsem nezaznamenal v mém chovu žádný zdravotní problém, což dříve nebylo. Souhlasím i s názorem, že aloe nemá vliv na oplozenost vajec. Je to však velká prevence proti onemocnění.
Pavel Kolář, tel.: 724 294 115
Moje zkušenosti s aloe vera v chovu papoušků jsou velice dobré. Mám sedmiletý pár kakadu růžových, které jsem nemohl přimět, aby nasedli. V únoru jsem začal podávat aloe vera a v dubnu nasedli. Rovněž dva páry žaků, které jsem sestavil, nechtěly nasednout. V současné době oba páry sedí.
Miroslav Hrubeš, tel.: 606 481 700
Závěrem bych chtěl napsat, že tyto autentické příběhy jsou jen vzorkem mnoha dalších úžasných příběhů, které se dovídám telefonicky. Pokud se chcete podělit o vaše zkušenosti, můžete mě kontaktovat po celý týden, včetně sobot a nedělí na telefonu 603 894 366 nebo na e-mailu nabytek@maca.cz.