Historie
Jak již jeho název vypovídá, jméno dostal po Shetlandských ostrovech vzdálených asi 160 km na severovýchod od Skotska, ležících na stejné severní délce jako Grónsko. Nepříznivé severské podmínky a nekvalitní pastva tak daly vzniknout velice odolnému plemenu. Původ poníků neznáme, ale zřejmě zde žili již od počátku našeho letopočtu. Ve 2. a 3. století se zřejmě na chovu podepsali i koně Keltů. Na maličké postavě se podepsalo velice nehostinné podnebí a málo potravy. Shetlandi tak mají v kohoutku pouze kolem 90 až 102 cm. Ve své domovině byli využíváni jako soumaři i tažní koně, těžkým údělem byla práce v uhelných dolech. V roce 1847 vznikla velká poptávka v dolech po těch pracantech a mnozí z koní, kteří sfárali do dolů, již nikdy neviděli slunce ani zelené pastviny. Později se stal oblíbeným jezdeckým koněm pro děti (malá velikost u nich nevzbuzuje takový respekt a je také lépe ošetřovatelný než velký kůň). Vidět jej můžeme i v zápřeži a v cirkusech. Bohužel i dnes je často vidíme jako pouťovou atrakci, kdy mnoho hodin musejí chodit v malém kruhu s vyvázanou hlavou a vozit děti.
Popis plemene
Hlava by měla být malá a souměrná. Uši malé a vztyčené, směřující dopředu. Čelo má být široké, s výraznýma, tmavýma, inteligentníma očima. Krk je dobře nasazen na lopatku, kohoutek je méně výrazný. Tělo je silné, s prostorným hrudníkem a má silná a osvalená bedra. Záď je dlouhá s dobře nasazeným ocasem. Fundament je krátký, silnější, důležitý je korektní postoj končetin, kopyta jsou malá, kulatá, dobře tvarovaná. Barvy shetlandů: hnědáci, vraníci, ryzáci, bělouši a povoleni jsou i strakoši, nesmějí to však být skvrnití bělouši (tygři, hermelíni). V zimě mají dvojitou srst s pesíky, které odpuzují déšť a udržují kůži poníka kompletně suchou i v nejhorším počasí. V létě jim narůstá krátká srst, která by měla mít krásný lesk. Žíně by měly být vždy dlouhé, rovné a bohaté. KVH je v průměru kolem 102 cm. Jsou velmi inteligentní a živí, někdy však mohou být tvrdohlaví – zde je potřeba správného vedení ze strany majitele a chovatele. Jsou velmi vitální (mohou se dožít i třiceti let), odolní a skromní. U jedinců zařazovaných do chovu se dbá také na jejich charakter.
Využití a chov
Shetlandi se vyvážejí do celého světa, využívají se i ke křížení a tak v Severní Americe ovlivnil společně s hackneyem, arabem a anglickým plnokrevníkem menšího vzrůstu vznik amerického shetlanda a s appaloosou zase vývoj amerického ponyho. V Argentině se shetland podílel na vzniku miniaturního plemene falabella. V současné době se plemeno shetlandský pony dělí do dvou typů – na standardní a mini typ. Standard plemene však platí pro oba stejně. Standardní pony nesmí ve věku tří let přesahovat výšku 105 cm, ve věku čtyř a více let výšku 107 cm. Mini typ má výšku do 87 cm. Chovným cílem je harmonický, charakterově vyrovnaný a všestranně použitelný pony, dlouhověký, nenáročný, dobře krmitelný, zdravý, bez vad postojů, končetin a chodů, bez hrubých exteriérových vad. Povaha má být klidná, s ochotou k práci pod sedlem i v zápřeži. Mini typ směřuje k miniaturizaci, avšak při zachování souladného exteriéru a zdraví. Mini shetlandi se nehodí jako jezdečtí koně ani pro děti, ale nacházejí využití v zápřahovém sportu dětí i dospělých (při chovatelských přehlídkách jsou vypisovány speciální soutěže, kdy poníci závodí v lehkých dvoukolých bryčkách). Dětmi oblíbené soutěže jsou pak klání s poníky na ruce a samozřejmě chovatelské přehlídky. Zřejmě nejpočetněji je toto plemeno zastoupeno v Holandsku, kde často plní funkci „živé sekačky“ a můžeme je vidět u každého domku.